REKLAMA

Minister finansów USA wezwała władze Chin do powrotu do praktyk zorientowanych na rynek

2023-07-07 10:25
publikacja
2023-07-07 10:25

Minister skarbu (finansów) USA Janet Yellen rozpoczęła czterodniową wizytę w ChRL od spotkania z przedstawicielami amerykańskiego biznesu, podczas którego wezwała władze Chin do zmiany kierunku reform w stronę rynku. Wyraziła zaniepokojenie związane z ograniczeniami eksportu i stwierdziła, że rozdzielenie dwóch największych gospodarek świata jest praktycznie niemożliwe.

Minister finansów USA wezwała władze Chin do powrotu do praktyk zorientowanych na rynek
Minister finansów USA wezwała władze Chin do powrotu do praktyk zorientowanych na rynek
fot. ELIZABETH FRANTZ / /  Reuters / Forum

Podczas piątkowego spotkania z przedstawicielami amerykańskich firm w Chinach Yellen powiedziała, iż "wierzy, że w najlepszym interesie obu krajów jest zapewnienie bezpośredniej i jasnej komunikacji na wysokim szczeblu", co może pomóc w monitorowaniu ryzyka gospodarczego i finansowego w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę i światowej gospodarki podnoszącej się po pandemii Covid-19.

Yellen wzięła na celownik chińską gospodarkę planową, wzywając Pekin do powrotu do praktyk bardziej zorientowanych na rynek, które były skuteczne w przeszłości w utrzymaniu szybkiego wzrostu. "Zmiana w kierunku reform rynkowych leżałaby w interesie Chin", ponieważ "podejście rynkowe pobudziło szybki wzrost i pomogło wydźwignąć setki milionów ludzi z ubóstwa. To niezwykły sukces gospodarczy" - przyznała.

Była prezes banku centralnego USA wyraziła zamiar zwrócenia uwagi chińskim władzom, że USA będą walczyć z "nieuczciwymi praktykami gospodarczymi", w tym z wprowadzaniem przez Pekin barier w dostępie do rynku dla firm zagranicznych, rozszerzonymi dofinansowaniami rządowymi dla chińskich przedsiębiorstw, a także niedawnymi "działaniami o charakterze karnym" przeciwko firmom amerykańskim.

Yellen podkreśliła, że ukierunkowane działania Waszyngtonu przeciwko Pekinowi miały swoje podstawy w obawach o bezpieczeństwo narodowe.

"Staramy się dywersyfikować, a nie prowadzić do decouplingu", czyli rozwiązania więzów gospodarczych z Chinami - powiedziała. "Oddzielenie dwóch największych gospodarek świata byłoby destabilizujące dla globalnej gospodarki i praktycznie niemożliwe do przeprowadzenia" dodała Yellen.

Minister wyraziła również zaniepokojenie ogłoszonymi przez chińskie ministerstwo handlu we wtorek ograniczeniami eksportu galu i germanu, krytycznych minerałów wykorzystywanych w technologiach takich jak półprzewodniki.

Spotkanie z ludźmi biznesu odbyło się po porannych "merytorycznych rozmowach" Yellen z ustępującym prezesem chińskiego banku centralnego Yi Gangiem oraz Liu He, byłym głównym doradcą ekonomicznym przywódcy ChRL Xi Jinpinga. Nie ujawniono szczegółów tego spotkania.

Chińskie ministerstwo finansów w opublikowanym w piątek oświadczeniu wyraziło nadzieję, że Stany Zjednoczone podejmą "konkretne działania" w celu stworzenia korzystnego środowiska dla zdrowego rozwoju dwustronnych stosunków gospodarczych i handlowych.

Po południu spodziewane jest spotkanie Yellen z premierem Li Qiangiem. (PAP)

krp/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki