REKLAMA
TYDZIEŃ Z KRYPTO

Minister Sprawiedliwości powołał sędziów Sądów Dyscyplinarnych

2024-07-30 15:06
publikacja
2024-07-30 15:06

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar powołał sędziów Sądów Dyscyplinarnych - poinformował resort we wtorkowym komunikacie. Według Bodnara, w państwie demokratycznym sądownictwo dyscyplinarne powinno służyć podnoszeniu jakości funkcjonowania sądownictwa.

Minister Sprawiedliwości powołał sędziów Sądów Dyscyplinarnych
Minister Sprawiedliwości powołał sędziów Sądów Dyscyplinarnych
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Jak czytamy na stronie resortu, Bodnar podkreślił, że do zadań nowo powołanych sędziów należała będzie "dbałość o przestrzeganie określonych reguł przez nich i całe środowisko sędziowskie".

"W ostatnich latach sądownictwo dyscyplinarne służyło przede wszystkim podporządkowaniu i karaniu tych, którzy mieli odwagę być niepokorni i upominali się o przestrzeganie praworządności oraz ochronę innych zasad konstytucyjnych. W państwie demokratycznym sądownictwo dyscyplinarne powinno służyć podnoszeniu jakości funkcjonowania sądownictwa" - powiedział Bodnar, cytowany w komunikacie.

"Liczę, że stworzą Państwo sądownictwo dyscyplinarne służące wszystkim obywatelom. Wierzę, że przywrócicie normalność, która powinna cechować wymiar sprawiedliwości w każdym państwie" - dodał.

Kadencja sędziego Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym i przy Wojskowym Sądzie Okręgowym trwa sześć lat. W komunikacie podkreślono, że w 2018 r. sędziowie dyscyplinarni zostali powołani na pierwszą kadencję, którą na na przełomie czerwca i lipca br. zakończyło 129 sędziów. O wskazanie nowych kandydatów resort wystąpił do prezesów Sądów Apelacyjnych i Wojskowych Sądów Okręgowych.

Jak przypomina MS, obowiązki sędziom Sądów Dyscyplinarnych przy Sądach Apelacyjnych i sędziom Sądów Dyscyplinarnych przy Wojskowych Sądach Okręgowych powierza Minister Sprawiedliwości na podstawie ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych. Łącznie tę funkcję pełni 137 sędziów. Zgodnie z ustawą kandydaci na sędziów dyscyplinarnych muszą posiadać co najmniej dziesięcioletni staż pracy na stanowisku sędziego.

Minister Sprawiedliwości 4 lipca 2024 r. powierzył obowiązki Sędziego Dyscyplinarnego 52 osobom, a 12 lipca 2024 r. kolejnym 72 sędziom. (PAP)

from/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste w apce Moje ING i zgarnij do 600 zł w promocjach od ING
Załóż konto osobiste w apce Moje ING i zgarnij do 600 zł w promocjach od ING

Komentarze (2)

dodaj komentarz
samsza
opinie zagranicznych sądów, opinie prawne zamiast prawa, opinie prawników w studio tv, brak publikacji wyroków TK, brak uznawania orzeczeń wybranych sędziów czy sądów, rozpruwanie szaf aby zabrać akta jednemu a dać drugiemu, działanie na podstawie uchwał sejmu, to nie są " zasady konstytucyjne"
zyggarski
Czy tylko ja widzę, że oni dokładnie to co PiS robią ? Rozdają jeszcze więcej pieniędzy i przejmują jeszcze bardziej cale Państwo.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki