REKLAMA
WEBINAR

Minister Moskwa: Płacenie za gaz w rublach może skutkować powstaniem długu wobec Rosji

2022-05-02 20:11
publikacja
2022-05-02 20:11

Płacenie za rosyjski gaz w rublach może doprowadzić do sytuacji, że państwa UE, które się na to zgodzą, wpadną w spiralę nieustającego długu wobec Rosji - ostrzegła w poniedziałek w Brukseli, po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyczne, szefowa polskiego resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Minister Moskwa: Płacenie za gaz w rublach może skutkować powstaniem długu wobec Rosji
Minister Moskwa: Płacenie za gaz w rublach może skutkować powstaniem długu wobec Rosji
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Minister przypomniała, że żądania Kremla dotyczące rozliczania się za gaz w rublach są nielegalne.

"Każde z państw ma swoją spółkę, czy spółki, które mają swoje umowy z Gazpromem i te umowy obowiązują. W momencie, w którym (Władimir) Putin przyjmuje dekret, próbując te umowy naruszać, to już jest coś, co jest niezgodne z prawem. Oczywiście każde państwo ma prawo, w każdym momencie zmienić umowę, ale wymaga to obustronnej zgody i podpisania aneksu. Dekret nie jest żadną formą aneksu, więc wszystkie umowy, które zostały podpisane (wciąż) obowiązują. I tam jest płatność w zależności od państwa albo w dolarach, albo w euro. Czyli de facto ta płatność w dolarach, czy euro na dzień dzisiejszy już się odbywa" - zaznaczyła Anna Moskwa.

"Nie ma konieczności otwierania dodatkowych kont, w tym kont w Gazprombanku, który też powinien być objęty sankcjami(...). Drugi element narracji wyrażony w dekrecie to to, że każde państwo powinno otworzyć dwa konta. Drugie konto, to jest konto w rublach. Niby do przewalutowania. Natomiast de facto momentem płatności i uznania tej płatności przez stronę rosyjską jest moment przewalutowania i uznania tego przewalutowania. Co oznacza, że od strony rachunkowo-księgowej momentem płatności i rodzajem płatności jest płatność w rublach. Więc nawet jeśli państwa intepretują, że nie płacą w rublach, to płacą. (...) Przypomnę, że żaden z tych dokumentów nie mówi o sposobie przewalutowywania. Jaki to będzie kurs? Możemy sobie wyobrazić sytuację, że państwa wpłacają swoje środki na to nowe konto, następnie nie wiadomo po jakim kursie jest to przewalutowywane na ruble. Możemy być w cyklu nieustającego długu wobec Gazpromu i wobec Rosji" - ostrzegła minister.

W związku z tym wyraziła zadowolenie ze stanowiska Komisji Europejskiej, która uznaje, że uiszczanie opłaty w rublach za niedopuszczalne.

"To co było dla nas istotne i dzisiaj się stało, to było potwierdzenie przez Komisję Europejską i prezydencję (francuską), że płacenie w rublach jest niedopuszczalne i jest łamaniem sankcji oraz solidarności europejskiej. To zostało dzisiaj w sposób jasny i kilkakrotnie na tej radzie powiedziane. To jest dla nas ważne w kontekście kolejnych decyzji, które państwa europejskie będą podejmowały lub też już podjęły, a powinny się z nich wycofać. (...) Wszystkie państwa wyrażały solidarność z Polską, z Bułgaria. Mogliśmy uczciwie poinformować, że jesteśmy po bezpiecznej stronie. Pokazywaliśmy naszą infrastrukturę, nasz poziom magazynowania. (...) My mamy prawie 80 proc. magazynowania" - poinformowała szefowa resortu klimatu i środowiska.

Podczas spotkania w Brukseli polska delegacja przedstawiła pomysł dotyczący tzw. rosyjskiego ETS, czyli opłaty solidarnościowej, którą uiszczałyby wszystkie państwa uzależnione od rosyjskich surowców.

"Zaprosiliśmy też państwa do mechanizmu koordynacji współpracy w zakresie wsparcia energetycznego dla Ukrainy. Każde państwo w sposób niezależny tej pomocy udziela. (Ale) brakuje koordynacji. Polska jest tym państwem, które w sposób spontaniczny i nieformalny tę koordynację podjęła. Zaprosiliśmy na 9 maja wszystkie państwa do okrągłego stołu wsparcia energetycznego. Będzie tam też wicepremier Ukrainy" - powiedziała minister Moskwa. (PAP)

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (52)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Czy nie uważasz, że to zabawne, że o sankcjach dla Rosji wypowiada się minister o nazwisku Moskwa?

Zielony - Co za przypadek.
Czerwony - A kto powiedział, że to przypadek?

(SONDA NIESPONSOROWANA)
jan888
Co za różnica kto wymieni dolary na ruble - czy kraje Unii przed zapłaceniem Rosjanom, czy Rosjanie po otrzymaniu płatności za węglowodory.
midas69
Rożnica w tej chwili jest żadna poza wizerunkową. Jednakże docelowe powiązanie rubla ze złotem doprowadzi defacto do końca petrodolarowego układu.Za podobne próby zgładzono Saddama i Kadafiego bo zachodni planiści doskonale rozumieja to zagrożenie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
itso_ptymistyczna_inflacja
Łubianka (ros. Лубянка) – budynek należący do organów bezpieczeństwa państwowego ZSRR i Rosji na placu Łubiańskim w Moskwie.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ubianka_%28Moskwa%29
friedens
Profesor Orłowski ostrzega: NBP jest na skraju utraty kontroli nad inflacją, a rząd nad finansami Polski!
https://tvn24.pl/polska/inflacja-w-polsce-profesor-witold-orlowski-w-moim-przekonaniu-nbp-jest-na-skraju-utraty-kontroli-nad-inflacja-a-rzad-nad-finansami-polski-5696117
itso_ptymistyczna_inflacja
wszystko zależy od wyborów
osiemgwiazd odpowiada itso_ptymistyczna_inflacja
Wybory, tak samo jak te ostatnie, zostaną sfałszowane.
itso_ptymistyczna_inflacja odpowiada osiemgwiazd
z Białorusi piszesz ? :)
midas69
Ale to nie trzeba byc profesorem. 2 lata zamkniecia gospodarki połączone z drukowaniem kolejnych tarcz i dopłat a teraz utrzymywanie 3mln "gości" musi doprowadzic do ruiny

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki