REKLAMA
ZOOM NA SPÓŁKI

Miller i Cimoszewicz odsłonili nowy mural w stolicy. Były premier ogłosił odejście z polityki

2024-05-02 13:31, akt.2024-05-02 14:19
publikacja
2024-05-02 13:31
aktualizacja
2024-05-02 14:19

Były premier Leszek Miller podkreślił w czwartek, że 20-lecie Polski w UE "to jest dobry moment, żeby się rozstał z polityką". "Nie będzie już żadnych kampanii i startów w wyborach" - powiedział PAP Miller, który jest europosłem mijającej kadencji PE. Co nie znaczy, że zamilknę - dodał.

Miller i Cimoszewicz odsłonili nowy mural w stolicy. Były premier ogłosił odejście z polityki
Miller i Cimoszewicz odsłonili nowy mural w stolicy. Były premier ogłosił odejście z polityki
fot. Tomasz Kubiak / ArtService / / FORUM

Miller w czwartek uczestniczył wraz z Włodzimierzem Cimoszewiczem w odsłonięciu w Warszawie muralu z okazji 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że “te 20 lat to jest taki dobry moment, żebym się rozstał z polityką”. “Jest finał, który również ten mural legitymuje” - dodał polityk.

B. premier pytany przez PAP o swoją deklarację, potwierdził: "Nie będzie już żadnych kampanii i startów w wyborach". "Co nie znaczy, że zamilknę i nie będę zabierał głosu w różnych ważnych sprawach" - dodał.

Na pytanie PAP, czy żałuje czegoś w swojej bardzo długiej karierze politycznej, Miller ocenił, że “na pewno tego, że z powodu zbiegu różnych okoliczności, musiał 2 maja 2004 roku rozstać się z rządem”. “A jeżeli chodzi o Unię Europejską to tego, że Polska jednak nie weszła do strefy euro. W Traktacie, który podpisałem, jest zobowiązanie do tego, choć nie ma daty” - zauważył.

“W tej chwili nie mamy szans na to, żeby spełnić kryteria konwergencji” - podkreślił. Kryteria te są konieczne do przyjęcia euro i dotyczą m.in. wysokości inflacji, stóp procentowych czy też wskaźników fiskalnych.

“Nie widzę, żeby władze cokolwiek robiły w tej sprawie. Żeby prowadziły akcje informacyjne... Nic, zero, milczenie” - podkreślił Miller. “Już dawno powinniśmy być w strefie euro” - dodał b. premier.

Pytany o swoje plany na przyszłość, Miller powiedział, że skupi się teraz na swoim życiu prywatnym i rodzinie. “Odwiedziny znajomych, których nigdy nie miałem czasu odwiedzić, zwiedzenie miejsc, których nigdy nie miałem czasu zwiedzić” - powiedział.

Nowy mural w stolicy

Z okazji 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej w czwartek w Warszawie odsłonięto mural na ścianie budynku przy ulicy Wyzwolenia 2. W uroczystości uczestniczyli byli premierzy, obecnie europosłowie - Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz.

Miller podkreślił, że na temat wejścia Polski do UE powiedział już "tysiące słów". "Los, a właściwie Polska, dała nam niezwykłą szansę, szansę czynnego uczestniczeniu w wysiłkach zakończenia negocjacji, podpisania traktatu akcesyjnego i obserwowania, jak Polska przez te 20 lat się zmieniła" - powiedział.

Zaznaczył, że wierzy, iż obecny Sejm "zrobi wszystko, żeby czerpać z obecności w UE wszystkimi możliwościami, jakie są".

Według Cimoszewicza bilans 20 lat Polski w UE jest oczywisty. "W każdej płaszczyźnie - finansowej, gospodarczej, społecznej, w zakresie edukacji, praw, wolności, możliwości mieszkania, uczenia, pracowania – Polska się zmieniła, Europa się zmieniła" - zaznaczył.

Był premier i były szef MSZ zwrócił jednocześnie uwagę, że trzeba myśleć także o przyszłości. "Jeżeli Europa nie dostrzeże konieczności wzmocnienia UE, jeżeli Europa nie dostrzeże, że musimy mieć silną, wspólną politykę zagraniczną, że musimy rozwinąć politykę obronną, że musimy się stać silnym podmiotem politycznym, który absolutnie na równi może mówić o sprawach światowych z Chinami, Stanami Zjednoczonymi i innymi mocarstwami, to Europa będzie ryzykowała marginalizację" - ocenił.

"Bardzo bym życzył naszej ojczyźnie, żeby jej nowi liderzy mieli wiele odwagi i wyobraźni, aby właśnie w tym kierunku Polska popychała całą Wspólnotę Europejską" - zaznaczył.

Po oficjalnym odsłonięciu muralu Miller i Cimoszewicz złożyli na nim swoje podpisy.

Mural przedstawia zarys granic Polski wypełniony łąką kwietną z niebieskim niebem oraz zbliżającą się ciemną chmurą od wschodu. Tłem dla Polski jest flaga Unii Europejskiej, która ją otacza z każdej strony. Autorem muralu jest Łukasz Bieniek.

1 maja minęło 20 lat, odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Rozszerzenie z 2004 r. było największym w historii Wspólnoty - do Unii oprócz Polski dołączyły wówczas: Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Cypr i Malta. 16 kwietnia 2003 r. w Atenach ówczesny premier Leszek Miller, razem z ówczesnym szefem MSZ Włodzimierzem Cimoszewiczem i minister ds. europejskich Danutą Hübner podpisali traktat akcesyjny. Polska oficjalnie wstąpiła do UE 1 maja 2004 roku.

agg/ sdd/

Źródło:PAP
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
ajwajszalom
Liczyłem na mural z katami stalinowskimi, albo mordami sądowymi.
simonsoft8
Miller and mord. Ta Wałęsa
einstachu
Targowica w genach. Pół życia poświecił na integrację z komuną ZSRR, a drugą połowę z postępowym Zachodem. I tak to trwa przez wieki.
1a2b
była okazja żeby odstrzelić te komusze gnidy
podatnik-
Kiedy członek Miller zrozumie, ze to ,że jego podpis pod akcesja to przypadek, zwany chichotem historii! Skoro odchodzi z polityki będzie miał czas na rozliczenie się z udziału w różnych aferach!„Pozwalam sobie na zainteresowanie pewnym niedokończonym śledztwem jakie prowadził p. red. Robert Zieliński (akt TVN 24.pl) które dotyczyło Kiedy członek Miller zrozumie, ze to ,że jego podpis pod akcesja to przypadek, zwany chichotem historii! Skoro odchodzi z polityki będzie miał czas na rozliczenie się z udziału w różnych aferach!„Pozwalam sobie na zainteresowanie pewnym niedokończonym śledztwem jakie prowadził p. red. Robert Zieliński (akt TVN 24.pl) które dotyczyło śp. Leszka Millera jr., z czasów kiedy jeszcze żył a sprawa dotyczyła przekazu wartości 1 mln USD jaki przyszedł z Bermudów do juniora L. Millera. Dlaczego do dzisiaj członek Leszek Miller nie został rozliczony z udziału w licznych aferach swojego życia takich jak: walizek pieniędzy z Moskwy, Polisy , osiedla domów wybudowanych dla wybranych przez śp. Gudzowatego,(już wspomnianego przekazu z Bermudów) wartości 1mln dolarów amerykańskich, które wpłynęło na konto juniora Leszka( opisywał ten dziwny przypadek wspomniany red. Robert Zieliński akt. TVN24, jak przeszedł do TV24 jakoś temat przestał go interesować mimo ,że mija członka aktualną gwiazdę/celebrytę na korytarzach i mógłby gdyby chciał go zapytać?), kartonów z milionami dolarów za więzienia w St. Kiejkutach, etc.? A co do towarzysza Cimoszewicz to jak się czuje potrącona, czy już gotowy do pójścia do więzienia? Tak wygląda równość wobec prawa w PRLu bis
simonsoft8
Kiedy ta będzie. Po_co
nhl
Stare komuchy , przepraszam "starzy demokraci " , w nowej odsłonie .
ssmentek
Mural ze studentami pałowanymi przez zomo był by w sam raz na odsłonę przez tych jegomości

Powiązane: 20 lat Polski w Unii Europejskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki