REKLAMA

Milionerzy apelują o podniesienie im podatków

2020-07-13 13:10, akt.2020-07-13 13:20
publikacja
2020-07-13 13:10
aktualizacja
2020-07-13 13:20
Milionerzy apelują o podniesienie im podatków
Milionerzy apelują o podniesienie im podatków
fot. Carlos Pernalete Tua / / Pexels

83 milionerów opublikowało w poniedziałek list otwarty, w którym apelują o "natychmiastowe' i "permanentne" poniesienie im podatków, aby przyśpieszyć ożywienie gospodarcze po kryzysie spowodowanym pandemię koronawirusa.

"Gdy Covid-19 atakuje globalnie, milionerzy tacy jak my mają zasadniczą rolę do odegrania, aby uzdrowić świat" - apelują autorzy listu, wśród których są między innymi współzałożyciel wielkiego amerykańskiego producenta lodów Ben & Jerry czy brytyjski filmowiec Richard Curtis.

Aby wybrnąć z kryzysu wywołanego pandemią, "potrzebujemy pieniędzy i będziemy ich potrzebować w nadchodzących latach", aby podnieść się z zapaści, której skutki "potrwają dekady" i mogą doprowadzić do nędzy "pół miliarda osób" - piszą sygnatariusze listu, który został opublikowany na stronie Milionerzy dla Ludzkości, co stanowi też nazwę grupy autorów apelu.

"Problemy spowodowane i ujawnione przez Covid-19 nie mogą zostać rozwiązane przez działalność charytatywną, niezależnie od tego jak byłaby hojna. Szefowie rządów muszą wziąć odpowiedzialność za zdobycie funduszy, poprzez permanentne podniesienie podatków najzamożniejszym ludziom planety, takim jak my (...), z których musimy sfinansować w sposób adekwatny nasze systemy opieki zdrowotnej, szkoły i bezpieczeństwo" - głosi list.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ogłosiła, że globalny spadek PKB wyniesie w tym roku co najmniej 6 proc., a jeśli dojdzie do drugiej fali epidemii - 7,6 proc. Ożywienie gospodarcze w 2021 roku szacowane jest przez OECD na 5,2 proc. lub 2,8 proc. przy drugiej fali koronawirusa.

AFP przypomina, że rok temu grupa amerykańskiej miliarderów, na czele której stoją finansista George Soros, współzałożyciel Facebooka Chris Hughes, dziedzice fortun założycieli sieci hoteli Hyatt oraz imperium medialnego Disneya, również opublikowała list otwarty, w który zaapelowała o wprowadzenie podatku od takich majątków takich jak te, które do nich należą.

O zwiększenie podatków dla miliarderów apelują od lat finansista i inwestor Warren Buffet oraz założyciel Microsoftu Bill Gates. (PAP)

fit/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
innowierca
Milionerzy he he. W Polsce gdzie duzo ankietowanych odpowiedzialo ze bogaty to zarabiajacy 10 000 PLN ludzie nie maja pojecia co oznacza naprawde bogaty. Gosc co ma 1,2 lub 3 miliony to nie jest naprawde bogaty ale jest juz milionerem i to nie tacy milionerzy co maja kilka czy kilkanascie milionow USD prosza o podniesienie podatkow.Milionerzy he he. W Polsce gdzie duzo ankietowanych odpowiedzialo ze bogaty to zarabiajacy 10 000 PLN ludzie nie maja pojecia co oznacza naprawde bogaty. Gosc co ma 1,2 lub 3 miliony to nie jest naprawde bogaty ale jest juz milionerem i to nie tacy milionerzy co maja kilka czy kilkanascie milionow USD prosza o podniesienie podatkow. Taki co ma kilka baniek to sie boi bo wie ze moze wciaz stosunkowo latwo zbankrutowac i stac sie biedny w tym systemie. Wystarczy ze baluje taki i kupuje super auta i jachty i moze szybko byc biedny. Tu chodzi o takich kolesi co jak w tydzien na 200 metrowym jachcie przebaluje 1 mln USD to juz w tym czasie 5 baniek mu przybylo he he. Tu chodzi o takich co nie moga tak naprawde juz przestac byc bogaci bo nie ma juz takiej mozliwosci. To oni sa problemem. A nie ma ich tak malo.
jes
Dowcipnisie. Zgadzają się na podniesienie podatków - tych, których płacenia unikają :)
januszbizensu
Korporacyjne mieczysławy chcą zaorać całą resztę gospodarki, co by się nie działo kasa spływa do ich ręki więc wiadomo, że chcą wyższych podatków bo to tylko zwiększa ich udziały w rynku. Patologia.
mkx
Można opodatkować fundacje i związki wyznaniowe. Bo tam znajdują się pieniądze tych, którzy krzyczą o większe podatki - ich personalnie to nie dotknie. Nawet jeśli stawka będzie 99%.
jes
Dokładnie tak. 99% fundacji służy właśnie temu. W samej W-wie jest ich ponad 10k.
carlito1
Ludzi chcą więcej podatków!!! Hahaha
przemek_opinia
Drodzy Państwo, każdy podatek dla najbogatszych prędzej czy później przechodzi na niższe klasy społeczne, aż po najuboższych. Jest to standardowe działanie opisywane od dekad. Końcem końców miliarderzy/milionerzy potrafią ominąć machinę podatkową, ale inni nie. Oznacza to, że przykładowo w przyszłości, aby zatrudnić Drodzy Państwo, każdy podatek dla najbogatszych prędzej czy później przechodzi na niższe klasy społeczne, aż po najuboższych. Jest to standardowe działanie opisywane od dekad. Końcem końców miliarderzy/milionerzy potrafią ominąć machinę podatkową, ale inni nie. Oznacza to, że przykładowo w przyszłości, aby zatrudnić pracownika, będziesz tak opodatkowany, że tego nie zrobisz. Kto będzie mógł to zrobić? Wielkie światowe korporacyjne kolosy. Ludzie stają się w ten sposób jeszcze bardziej zniewoleni.
antykomuch
zdechlakowi sorosowi pieniądze do trumny niepotrzebne, dowalić mu 100% skoro o to prosi
antykomuch
obłudnicy!
Zalecam lewatywę 10 razy dziennie, a jak nie pomoże to lobotomię
antybolszewik
I Podatki są podnoszone ale oni ich nie płacą bo mają prawników i ulgi inwestycyjne. Płacą za to pracujący.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki