REKLAMA

Miliardy rosyjskiego oligarchy przez lata płynęły za Zachód dzięki ING

2023-11-15 12:39, akt.2023-11-15 13:16
publikacja
2023-11-15 12:39
aktualizacja
2023-11-15 13:16

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz mógł przez lata rozwijać swoje imperium finansowe w Europie Zachodniej dzięki holenderskiemu bankowi ING - wynika ze śledztwa dzienników "NRC", "Trouw" i "Financieele Dagblad". Kontrowersyjne miliardy oligarchy bez przeszkód przepływały przez ING - poinformowały w środę holenderskie gazety.

Miliardy rosyjskiego oligarchy przez lata płynęły za Zachód dzięki ING
Miliardy rosyjskiego oligarchy przez lata płynęły za Zachód dzięki ING
fot. Artyom Geodakyan / / TASS

Kiedy rosyjskie wojska wkroczyły na Ukrainę w lutym 2022 roku, oligarchów z otoczenia Władimira Putina umieszczono na listach osób objętych sankcjami. Egzekwujące te ograniczenia władze państw zachodnich szybko zrozumiały, jak głęboko ci oligarchowie są zakorzenieni w zachodnim systemie finansowym - podkreśliły niderlandzkie media.

Badania przeprowadzone przez "NRC", "Trouw" i "Financieele Dagblad" pokazały, że Romanowi Abramowiczowi, który znajduje się obecnie na liście sankcyjnej, udało się w ciągu ostatnich 15 lat "niezauważenie i pomysłowo" rozszerzyć swoje imperium finansowe za pośrednictwem ING w Amsterdamie.

Reporterzy dzienników przeanalizowali tysiące dokumentów, m.in. wyciągów z kont bankowych, umów zakupu i pożyczek oraz e-maili, które wyciekły z kilku biur powierniczych na Cyprze.

"Abramowicz kupował firmy, pożyczał pieniądze przyjaciołom politycznym i swojemu klubowi piłkarskiemu Chelsea Londyn, finansował swój luksusowy styl życia, opłacał swoich pracowników – wszystko za pośrednictwem ING w Amsterdamie" – czytamy w środowym wydaniu "NRC". Artykuły na ten temat opublikowały także dwie pozostałe gazety uczestniczące w dziennikarskim śledztwie.

Dziennikarze ujawnili, że holenderski bank już w lutym 2017 roku był ostrzegany przez służbę dochodzeniową organów podatkowych (FIOD) przed podejrzanymi transakcjami dokonywanymi na rzecz Abramowicza.

"Bank w niewystarczający sposób sprawdzał wielomiliardowe transakcje oligarchy, a tak naprawdę nie wiedział, skąd bierze się jego majątek i błędnie nie zaklasyfikował (Abramowicza) jako osoby wymagającej dodatkowej kontroli" – zauważył "NRC".

Pomimo ostrzeżeń ze strony FIOD ING utrzymywał bliskie relacje z oligarchą aż do 2020 roku - zauważył "Financieele Dagblad". Powiązania pomiędzy ING i Abramowiczem sięgają początków fali prywatyzacji w Rosji pod koniec lat 90. XX wieku.

"Największym holenderskim bankom ABN Amro i ING udało się zdobyć kawałek tego tortu. Nowe rosyjskie imperia (finansowe) były bardzo mile widziane jako klienci i zadawano im niewiele krytycznych pytań na temat ryzyka wizerunkowego lub pochodzenia aktywów. Z drugiej strony Holendrzy czerpali korzyści ze swojej doskonałej reputacji; mają przejrzysty system prawny, duże międzynarodowe banki oraz doskonałą sieć notariuszy, prawników i specjalistów podatkowych" – czytamy w "FD".

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy ING oświadczył, że nie udostępnia mediom informacji o klientach indywidualnych. "Bank dodał, że uruchomił +kompleksowy program usprawnień+ w ramach rozliczenia dotyczącego prania pieniędzy i pożegnał się z +szeregiem klientów, którzy nie pasują już do profilu ryzyka ING+. Abramowicz nie odpowiedział na pytania" – powiadomił "Financieele Dagblad".

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ szm/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jaroslawzbigniew
Holender robi biznes zawsze. A z kim to mało istotne.
niederfurzdorf
Ciekawe te twarze ING!!!
tomek323
Od początku wojny na Ukrainie wydawało się dziwne, że tacy jak Abramowicz nie siedzą za kratami; ale powody są zawsze te same...
bangladesznadwisla
Wiadomo że Abramowicz trzyma kasę putlera
zoomek
Ustawka kahał
Putin Chabad - sprawdź grafiki
Zamień potem Putin na:
Trump
Biden
Duda
Zelensky
Morawiecki
Kaczyński...
Deklaracja Trumpa chronienia Izraela.
https://www.bitchute.com/video/Od3yX6Ca63fr/
22 sekundy
Żydzi dziękują Trumpowi
https://www.bitchute.com/video/l7wRXSjyzsos/
minuta
Chanuka
Ustawka kahał
Putin Chabad - sprawdź grafiki
Zamień potem Putin na:
Trump
Biden
Duda
Zelensky
Morawiecki
Kaczyński...
Deklaracja Trumpa chronienia Izraela.
https://www.bitchute.com/video/Od3yX6Ca63fr/
22 sekundy
Żydzi dziękują Trumpowi
https://www.bitchute.com/video/l7wRXSjyzsos/
minuta
Chanuka na Wiejskiej. Zobacz jak w Sejmie obchodzono Święto Świateł
https://www.bitchute.com/video/kjSPFhsOnQDV/
2 minuty
Putin odbiera instrukcje.
https://www.bitchute.com/video/8mkyTqNgmNE6/
niecałe 2 minuty
fiat126p
Niekoniecznie. Nie jest ulubieńcem Putina.
Gdy na początku wojny trochę mieszał w negocjacjach dano mu do zrozumienia (podtrucie), że Kreml sięgnie go zawsze i wszędzie, więc ma się nie wtrącać.
and00
Jak holendrzy maja taki transparentny system to czemu co chwile wychodza jakies afery?
pstrzezek
Bo jest transparentny. W Polsce PiS oficjalnie nie było ani jednej afery. Czaisz różnice ?

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki