REKLAMA
Tylko u nas

Miliardowe zyski PGNiG. Pomogły kontrakty na ceny gazu

2022-02-22 11:45
publikacja
2022-02-22 11:45
Miliardowe zyski PGNiG. Pomogły kontrakty na ceny gazu
Miliardowe zyski PGNiG. Pomogły kontrakty na ceny gazu
fot. Viktor_IS / / Shutterstock

Szacunki wyników za IV kwartał gazowego PGNiG pokazują, że spółka na kontraktach terminowych zarobiła kilka miliardów, chociaż spodziewano się straty.

Wszystkich interesowało, jak PGNiG poradziła sobie z jesiennym rajdem cen gazu i rozliczeniem kontraktów zabezpieczających ich ryzyko, o które pytali liderzy opozycji (część zarzucała spółce spekulacyjny charakter zawieranych kontraktów i ponad miliard strat).  Z zaprezentowanego raportu spółki wynika, że w IV kwartale PGNiG wypracowało  2,328 mld zł na wycenie i realizacji instrumentów zabezpieczających ceny gazu. Jeszcze w styczniu mówiło się, że w wynikach na tej pozycji może pokazać się nawet strata w wysokości 1 mld zł. W dodatku po tym, jak w trzecim kwartale na rynku instrumentów pochodnych wyniosła ona aż 812 mln zł.

Cały zysk netto w IV kwartale, ma według szacunków wynieść 3,09 mld zł – to historyczne najlepsze kwartalne wyniki spółki (bez wyników za II kw. 2020 r. i jednorazowego wpływ od Gazpromu na 1,5 mld dolarów).

Kurs rośnie koło południa o ponad 8 proc., Akcje w dodatku zostały mocno przecenione w ostatnim czasie i na początku wtorkowego handlu zaliczyły swoje ponad roczne minima.

Bankier.pl

„Wyniki PGNiG są dużo lepsze od oczekiwań, po pierwsze za sprawą bardzo dobrych wolumenów produkcji w upstreamie, czego można się było spodziewać biorąc pod uwagę wcześniej opublikowane dane operacyjne, a po drugie - spółka zaksięgowała 2,3 mld zł zysku na hedgingu, podczas gdy oczekiwaliśmy 1 mld zł straty. Te dwa czynniki determinują wyniki, ale w każdym segmencie są one lepsze od naszych oczekiwań" - powiedział PAP Biznes Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ, cytowany przez PAP.

Jednym z wykorzystywanych instrumentów do zabezpieczenia stabilności handlu są kontrakty SWAP na indeksy cen gazu, które mają ograniczyć wpływ wahań ceny nabycia i sprzedaży gazu na wynik finansowy przedsiębiorstwa. Wartość tych instrumentów jest pochodną ceny gazu. PGNiG, podobnie jak inne spółki obrotu, może ponosić czasami stratę na instrumentach zabezpieczających, tym bardziej w sytuacji nieoczekiwanego i bardzo dynamicznego wzrostu cen gazu. Innym razem gdy ceny są w miarę stabilne, rozliczenie może przynieść dodatkowe wpływy. Należy pamiętać, że wypłata na instrumentach finansowych jest równoważona pozytywnym wynikiem z działalności na rynku fizycznym i odwrotnie.

Spółka podała, że głównym źródłem poprawy wyników finansowych był także segment Poszukiwanie i Wydobycie. EBITDA tego segmentu wzrosła do 8,11 mld zł z 0,21 mld zł, z kolei EBITDA segmentu Obrót i Magazynowanie wyniosła minus 1,06 mld zł, podczas gdy rok wcześniej była dodatnia na poziomie 1,39 mld zł.

To specyfika biznesu PGNiG, która się uzupełnia i zapewnia dywersyfikację przychodów z podstawowych segmentów działalności. Są nimi dla spółki Poszukiwanie i Wydobycie, Wytwarzanie, Dystrybucja oraz Obrót i Magazynowanie. Gdy w roku 2020 ceny gazu były na wieloletnich minimach, na EBITDA  największy wpływ miał segment Obrót i Magazynowanie. Teraz, gdy ceny są wysoko, za wypracowanie wyniku w głównej mierze odpowiada segment Poszukiwanie i Wydobycie. Jest to swego rodzaju równoważnie przychodów w działalności operacyjnej.

Promocja dla czytelników Bankier.pl

Finax przygotował promocję dla czytelników Bankier.pl. Każdy czytelnik, który spełni warunki promocji, otrzyma:

  1. Zwolnienie z pobierania prowizji manipulacyjnej za niskie wpłaty (czyli te poniżej kwoty 1000 EUR) na zawsze na wszystkich kontach (można ich otworzyć wiele w ramach jednego rachunku), które otworzy w Finax w okresie promocji.
  2. Voucher na darmowy miesiąc abonamentu w portalu Legimi na e-booki oraz audiobooki dostępne w ofercie, do wykorzystania w ciągu jednego roku (voucher zostanie wysłany w pierwszym tygodniu marca 2022 r.)

Aby skorzystać z promocji, w okresie od 14 do 28 lutego 2022 r. (okres promocji) należy wykonać następujące kroki:

  1. Kliknąć w link Bankier.pl prowadzący do strony internetowej Finax.
  2. Przejść w ten sposób  na stronę internetową Finax i otworzyć rachunek.
  3. Wpłacić na rachunek Finax pierwszy depozyt (wystarczy 150 zł).

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów, czyli osób, które nigdy nie posiadały konta w Finax.

„W ubiegłym roku, zwłaszcza w IV kwartale, kiedy nastąpił wzrost cen gazu, to prawie całą EBIDTA zbudowaliśmy na segmencie poszukiwania i wydobycia, w dużej mierze za granicą. Dzięki trafnym decyzjom inwestycyjnym, m.in. nabyciu 21 koncesji na norweskim szelfie kontynentalnym, udało się wypracować ponad 8 mld zł EBIDTA wyłącznie na poszukiwaniu i wydobyciu” – powiedział w Programie I Polskiego Radia prezes PGNiG Paweł Majewski.

W całym 2021 roku skonsolidowany zysk netto PGNiG spadł do 6,19 mld zł z 7,34 mld zł w 2020 roku (wpływ od Gazpromu), a EBITDA wzrosła do 15,6 mld zł z 13,01 mld zł. Stan zadłużenia z tytułu kredytów, obligacji i leasingu na koniec 2021 r. wyniósł 14,6 mld zł, co oznacza wzrost o 10,5 mld zł rdr, w tym wzrost w IV kwartale 2021 r. o 8,5 mld zł.

Michał Kubicki 

Źródło:
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (37)

dodaj komentarz
andregru
Jak jest tak dobrze to po co pomoc " PGNiG może otrzymać ponad 20 mld zł pomocy od rządu"
richie12
Kilka dni temu przeczytałem w mediach taką informację:
"Polska Spółka Gazownictwa poinformowała, że tymczasowo wstrzymała zawieranie umów na przyłącza gazowe. Na skutek bardzo dużego zainteresowania inwestycjami w kotły gazowe, spółce wyczerpał się budżet na lata 2022-2023". Krótko mówiąc - zabrakło kasy.
Dziś w
Kilka dni temu przeczytałem w mediach taką informację:
"Polska Spółka Gazownictwa poinformowała, że tymczasowo wstrzymała zawieranie umów na przyłącza gazowe. Na skutek bardzo dużego zainteresowania inwestycjami w kotły gazowe, spółce wyczerpał się budżet na lata 2022-2023". Krótko mówiąc - zabrakło kasy.
Dziś w tym miejscu czytam, że są "miliardowe zyski PGNiG".
Czy to oznacza, że Polska Spółka Gazownictwa nie ma nic wspólnego z PGNiG, czy też jest to jakaś mistyka finansów?
koperytko
zastanawiam sie jakie iq maja lemingi. Ceny na światowych giełdach wzrosły o 300% a lemingoza próbuje wmówic ze TYLKO w Polsce ceny wzrosły o 100% a w innych krajach o zaledwie 20%. ...a w miedzyczasie ogolnodostepne wiadomosci - Hiszpania bazujaca na energi z gazu - ceny najwyzsze od 5000 lat, Holandia - plajtuja dostarczyciele zastanawiam sie jakie iq maja lemingi. Ceny na światowych giełdach wzrosły o 300% a lemingoza próbuje wmówic ze TYLKO w Polsce ceny wzrosły o 100% a w innych krajach o zaledwie 20%. ...a w miedzyczasie ogolnodostepne wiadomosci - Hiszpania bazujaca na energi z gazu - ceny najwyzsze od 5000 lat, Holandia - plajtuja dostarczyciele gazu, zamykane sa słynne szklarnie ze tulipanami ze wzgledu na cene gazu.
Cytat "Ceny gazu rosną na giełdach europejskich, więc także w taryfach gazowych na 2022 rok. Nie inaczej było w Polsce, gdzie Urząd Regulacji Energetyki podniósł ją o 54 procent. Jednakże Niemcy smucą się jeszcze większą podwyżką – o 62,3 procent. Najgorzej mają i tak klienci poza taryfą eksponowani na cenę rynkową z podwyżkami o kilkaset procent.

Taryfa bazowa w Niemczech na 2022 rok została podniesiona o 62,3 procent i dotknęła prawie czterech mln gospodarstw domowych, które muszą się liczyć z podwyżką cen o średnio 945 euro rocznie."
andregru
A jak na Węgrzech " Węgry, czerwiec 2021: Gospodarstwa domowe: cena wynosi 0.033 USD za kWh. Średnia cena na świecie wynosi 0.060 USD za kWh."
koperytko
Czyli PKN zarabia miliardy na CO2, PGNIG na kontraktach na gazie - pewnie energetyka takze zarabia na CO2 - widac ze fachowcy rozumieja co się dzieje na swiecie co powoduja działania UE ..
Cofnijmy sie pare lat wczesniej - przy.glupy z PO - szacuje sie ze przy.głupy powołane przez PO do spółek skarbu panstwa - dla lemingów "fachowcy"
Czyli PKN zarabia miliardy na CO2, PGNIG na kontraktach na gazie - pewnie energetyka takze zarabia na CO2 - widac ze fachowcy rozumieja co się dzieje na swiecie co powoduja działania UE ..
Cofnijmy sie pare lat wczesniej - przy.glupy z PO - szacuje sie ze przy.głupy powołane przez PO do spółek skarbu panstwa - dla lemingów "fachowcy" - spowodowali straty dla firm rzedu 20 mld dzięki opcja na pln. Wydawało im się ze pln kiedy kosztował 3,2-3,4 za EURO bedzie się umacniał do 2 pln a spadł do 4,5. Oczywiscie o tym była cisza w demokratycznych mediach czyli w 95% ale mimo wszystko do wiadomosci publicznej dotarł przykład Ciechu i LOT które prawie by zbankrutowały
qart
Zyski pochidzą z WYDOBYCIA głownie poza Polską. Sprzedaż detaliczna była DEFICYTOWA. Widzę, że niektórzy mają problem z czytaniem ze zrozumieniem.


prezestak
A cena prądu i gazu to wina UE. orlen, energetyka łupią nas bez umiaru a ciemnocie wciskają kit.
marxs
PGNiG jest BANKRUTEM bez okradania polskiego zdychającego podatnika i dodruku śmieciowej złotówki przez PISich kryminalistów upadnie w ciągu paru dni
marxs
PGNiG nie ma kasy na zakup gazu na towarowych giełdach gaz kupuje za PISowskie pożyczki gwarantowane przez podatników których lada moment głód i chłód dopadnie
xxpp odpowiada marxs
słyszalem, że oni przerąbali 20 mld zł na opcjach. To jest mega skandal o którym nikt nie pisze.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki