REKLAMA

Miliardowe zyski PGNiG. Pomogły kontrakty na ceny gazu

2022-02-22 11:45
publikacja
2022-02-22 11:45

Szacunki wyników za IV kwartał gazowego PGNiG pokazują, że spółka na kontraktach terminowych zarobiła kilka miliardów, chociaż spodziewano się straty.

Miliardowe zyski PGNiG. Pomogły kontrakty na ceny gazu
Miliardowe zyski PGNiG. Pomogły kontrakty na ceny gazu
fot. Viktor_IS / / Shutterstock

Wszystkich interesowało, jak PGNiG poradziła sobie z jesiennym rajdem cen gazu i rozliczeniem kontraktów zabezpieczających ich ryzyko, o które pytali liderzy opozycji (część zarzucała spółce spekulacyjny charakter zawieranych kontraktów i ponad miliard strat).  Z zaprezentowanego raportu spółki wynika, że w IV kwartale PGNiG wypracowało  2,328 mld zł na wycenie i realizacji instrumentów zabezpieczających ceny gazu. Jeszcze w styczniu mówiło się, że w wynikach na tej pozycji może pokazać się nawet strata w wysokości 1 mld zł. W dodatku po tym, jak w trzecim kwartale na rynku instrumentów pochodnych wyniosła ona aż 812 mln zł.

Cały zysk netto w IV kwartale, ma według szacunków wynieść 3,09 mld zł – to historyczne najlepsze kwartalne wyniki spółki (bez wyników za II kw. 2020 r. i jednorazowego wpływ od Gazpromu na 1,5 mld dolarów).

Kurs rośnie koło południa o ponad 8 proc., Akcje w dodatku zostały mocno przecenione w ostatnim czasie i na początku wtorkowego handlu zaliczyły swoje ponad roczne minima.

Bankier.pl

„Wyniki PGNiG są dużo lepsze od oczekiwań, po pierwsze za sprawą bardzo dobrych wolumenów produkcji w upstreamie, czego można się było spodziewać biorąc pod uwagę wcześniej opublikowane dane operacyjne, a po drugie - spółka zaksięgowała 2,3 mld zł zysku na hedgingu, podczas gdy oczekiwaliśmy 1 mld zł straty. Te dwa czynniki determinują wyniki, ale w każdym segmencie są one lepsze od naszych oczekiwań" - powiedział PAP Biznes Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ, cytowany przez PAP.

Jednym z wykorzystywanych instrumentów do zabezpieczenia stabilności handlu są kontrakty SWAP na indeksy cen gazu, które mają ograniczyć wpływ wahań ceny nabycia i sprzedaży gazu na wynik finansowy przedsiębiorstwa. Wartość tych instrumentów jest pochodną ceny gazu. PGNiG, podobnie jak inne spółki obrotu, może ponosić czasami stratę na instrumentach zabezpieczających, tym bardziej w sytuacji nieoczekiwanego i bardzo dynamicznego wzrostu cen gazu. Innym razem gdy ceny są w miarę stabilne, rozliczenie może przynieść dodatkowe wpływy. Należy pamiętać, że wypłata na instrumentach finansowych jest równoważona pozytywnym wynikiem z działalności na rynku fizycznym i odwrotnie.

Spółka podała, że głównym źródłem poprawy wyników finansowych był także segment Poszukiwanie i Wydobycie. EBITDA tego segmentu wzrosła do 8,11 mld zł z 0,21 mld zł, z kolei EBITDA segmentu Obrót i Magazynowanie wyniosła minus 1,06 mld zł, podczas gdy rok wcześniej była dodatnia na poziomie 1,39 mld zł.

To specyfika biznesu PGNiG, która się uzupełnia i zapewnia dywersyfikację przychodów z podstawowych segmentów działalności. Są nimi dla spółki Poszukiwanie i Wydobycie, Wytwarzanie, Dystrybucja oraz Obrót i Magazynowanie. Gdy w roku 2020 ceny gazu były na wieloletnich minimach, na EBITDA  największy wpływ miał segment Obrót i Magazynowanie. Teraz, gdy ceny są wysoko, za wypracowanie wyniku w głównej mierze odpowiada segment Poszukiwanie i Wydobycie. Jest to swego rodzaju równoważnie przychodów w działalności operacyjnej.

Promocja dla czytelników Bankier.pl

Finax przygotował promocję dla czytelników Bankier.pl. Każdy czytelnik, który spełni warunki promocji, otrzyma:

  1. Zwolnienie z pobierania prowizji manipulacyjnej za niskie wpłaty (czyli te poniżej kwoty 1000 EUR) na zawsze na wszystkich kontach (można ich otworzyć wiele w ramach jednego rachunku), które otworzy w Finax w okresie promocji.
  2. Voucher na darmowy miesiąc abonamentu w portalu Legimi na e-booki oraz audiobooki dostępne w ofercie, do wykorzystania w ciągu jednego roku (voucher zostanie wysłany w pierwszym tygodniu marca 2022 r.)

Aby skorzystać z promocji, w okresie od 14 do 28 lutego 2022 r. (okres promocji) należy wykonać następujące kroki:

  1. Kliknąć w link Bankier.pl prowadzący do strony internetowej Finax.
  2. Przejść w ten sposób  na stronę internetową Finax i otworzyć rachunek.
  3. Wpłacić na rachunek Finax pierwszy depozyt (wystarczy 150 zł).

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów, czyli osób, które nigdy nie posiadały konta w Finax.

„W ubiegłym roku, zwłaszcza w IV kwartale, kiedy nastąpił wzrost cen gazu, to prawie całą EBIDTA zbudowaliśmy na segmencie poszukiwania i wydobycia, w dużej mierze za granicą. Dzięki trafnym decyzjom inwestycyjnym, m.in. nabyciu 21 koncesji na norweskim szelfie kontynentalnym, udało się wypracować ponad 8 mld zł EBIDTA wyłącznie na poszukiwaniu i wydobyciu” – powiedział w Programie I Polskiego Radia prezes PGNiG Paweł Majewski.

W całym 2021 roku skonsolidowany zysk netto PGNiG spadł do 6,19 mld zł z 7,34 mld zł w 2020 roku (wpływ od Gazpromu), a EBITDA wzrosła do 15,6 mld zł z 13,01 mld zł. Stan zadłużenia z tytułu kredytów, obligacji i leasingu na koniec 2021 r. wyniósł 14,6 mld zł, co oznacza wzrost o 10,5 mld zł rdr, w tym wzrost w IV kwartale 2021 r. o 8,5 mld zł.

Michał Kubicki 

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (37)

dodaj komentarz
andregru
Jak jest tak dobrze to po co pomoc " PGNiG może otrzymać ponad 20 mld zł pomocy od rządu"
richie12
Kilka dni temu przeczytałem w mediach taką informację:
"Polska Spółka Gazownictwa poinformowała, że tymczasowo wstrzymała zawieranie umów na przyłącza gazowe. Na skutek bardzo dużego zainteresowania inwestycjami w kotły gazowe, spółce wyczerpał się budżet na lata 2022-2023". Krótko mówiąc - zabrakło kasy.
Dziś w
Kilka dni temu przeczytałem w mediach taką informację:
"Polska Spółka Gazownictwa poinformowała, że tymczasowo wstrzymała zawieranie umów na przyłącza gazowe. Na skutek bardzo dużego zainteresowania inwestycjami w kotły gazowe, spółce wyczerpał się budżet na lata 2022-2023". Krótko mówiąc - zabrakło kasy.
Dziś w tym miejscu czytam, że są "miliardowe zyski PGNiG".
Czy to oznacza, że Polska Spółka Gazownictwa nie ma nic wspólnego z PGNiG, czy też jest to jakaś mistyka finansów?
koperytko
zastanawiam sie jakie iq maja lemingi. Ceny na światowych giełdach wzrosły o 300% a lemingoza próbuje wmówic ze TYLKO w Polsce ceny wzrosły o 100% a w innych krajach o zaledwie 20%. ...a w miedzyczasie ogolnodostepne wiadomosci - Hiszpania bazujaca na energi z gazu - ceny najwyzsze od 5000 lat, Holandia - plajtuja dostarczyciele zastanawiam sie jakie iq maja lemingi. Ceny na światowych giełdach wzrosły o 300% a lemingoza próbuje wmówic ze TYLKO w Polsce ceny wzrosły o 100% a w innych krajach o zaledwie 20%. ...a w miedzyczasie ogolnodostepne wiadomosci - Hiszpania bazujaca na energi z gazu - ceny najwyzsze od 5000 lat, Holandia - plajtuja dostarczyciele gazu, zamykane sa słynne szklarnie ze tulipanami ze wzgledu na cene gazu.
Cytat "Ceny gazu rosną na giełdach europejskich, więc także w taryfach gazowych na 2022 rok. Nie inaczej było w Polsce, gdzie Urząd Regulacji Energetyki podniósł ją o 54 procent. Jednakże Niemcy smucą się jeszcze większą podwyżką – o 62,3 procent. Najgorzej mają i tak klienci poza taryfą eksponowani na cenę rynkową z podwyżkami o kilkaset procent.

Taryfa bazowa w Niemczech na 2022 rok została podniesiona o 62,3 procent i dotknęła prawie czterech mln gospodarstw domowych, które muszą się liczyć z podwyżką cen o średnio 945 euro rocznie."
andregru
A jak na Węgrzech " Węgry, czerwiec 2021: Gospodarstwa domowe: cena wynosi 0.033 USD za kWh. Średnia cena na świecie wynosi 0.060 USD za kWh."
koperytko
Czyli PKN zarabia miliardy na CO2, PGNIG na kontraktach na gazie - pewnie energetyka takze zarabia na CO2 - widac ze fachowcy rozumieja co się dzieje na swiecie co powoduja działania UE ..
Cofnijmy sie pare lat wczesniej - przy.glupy z PO - szacuje sie ze przy.głupy powołane przez PO do spółek skarbu panstwa - dla lemingów "fachowcy"
Czyli PKN zarabia miliardy na CO2, PGNIG na kontraktach na gazie - pewnie energetyka takze zarabia na CO2 - widac ze fachowcy rozumieja co się dzieje na swiecie co powoduja działania UE ..
Cofnijmy sie pare lat wczesniej - przy.glupy z PO - szacuje sie ze przy.głupy powołane przez PO do spółek skarbu panstwa - dla lemingów "fachowcy" - spowodowali straty dla firm rzedu 20 mld dzięki opcja na pln. Wydawało im się ze pln kiedy kosztował 3,2-3,4 za EURO bedzie się umacniał do 2 pln a spadł do 4,5. Oczywiscie o tym była cisza w demokratycznych mediach czyli w 95% ale mimo wszystko do wiadomosci publicznej dotarł przykład Ciechu i LOT które prawie by zbankrutowały
qart
Zyski pochidzą z WYDOBYCIA głownie poza Polską. Sprzedaż detaliczna była DEFICYTOWA. Widzę, że niektórzy mają problem z czytaniem ze zrozumieniem.


prezestak
A cena prądu i gazu to wina UE. orlen, energetyka łupią nas bez umiaru a ciemnocie wciskają kit.
marxs
PGNiG jest BANKRUTEM bez okradania polskiego zdychającego podatnika i dodruku śmieciowej złotówki przez PISich kryminalistów upadnie w ciągu paru dni
marxs
PGNiG nie ma kasy na zakup gazu na towarowych giełdach gaz kupuje za PISowskie pożyczki gwarantowane przez podatników których lada moment głód i chłód dopadnie
xxpp odpowiada marxs
słyszalem, że oni przerąbali 20 mld zł na opcjach. To jest mega skandal o którym nikt nie pisze.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki