REKLAMA
PILNE

Migranci uciekają z Hiszpanii przed koronawirusem

2020-04-24 16:54
publikacja
2020-04-24 16:54

Z ogarniętej epidemią koronawirusa Hiszpanii uciekają migranci, szczególnie obywatele Maroka i Algierii. Najbardziej zdesperowani nie wahają się zapłacić za nielegalną podróż łodzią do swoich krajów 5 400 euro – pisze w piątek madrycki dziennik “El Pais”.

fot. Yannis Behrakis / / Reuters

Gazeta wskazuje na kilkaset już potwierdzonych przypadków “bezprecedensowej ucieczki” z Hiszpanii. Przypomina, że dotychczas kierunek nielegalnej podróży przez Morze Śródziemne był odwrotny. Inne też były ceny rejsu - według policji gangi przemycające ludzi z Afryki Północnej na Półwysep Iberyjski pobierają od 400 do 1000 euro za osobę.

"El Pais" twierdzi, że zjawisko powrotów afrykańskich migrantów mimo zamkniętych od marca granic Hiszpanii z Marokiem odnotowane już zostało nawet w jednym z wewnętrznych dokumentów Komisji Europejskiej.

Statystyki epidemii w Hiszpanii, gdzie do piątku zmarło wskutek koronawirusa ponad 22,5 tys. osób, a zakażonych zostało blisko 220 tys., są znacznie wyższe niż w Maroku i Algierii, z których dociera najwięcej nielegalnych migrantów. W Maroku odnotowano dotychczas 155 zgonów i 3 568 zakażeń, a w Algierii 407 ofiar śmiertelnych i 3 007 zakażonych.

Ze statystyk hiszpańskich służb sanitarnych wynika, że również między regionami kontynentalnej części Hiszpanii, a jej dwiema sąsiadującymi z Marokiem enklawami, Ceutą i Melillą, występują duże rozbieżności w liczbie zgonów na Covid-19. O ile w Murcji, wspólnocie autonomicznej o najniższej liczbie ofiar, zmarło dotychczas 125 osób, to już w Ceucie zaledwie cztery, a w Melilli – dwie.

Różnica widoczna jest też w liczbie zakażonych. W Murcji do piątku zanotowano blisko 1 700 infekcji, a w Ceucie i Melilli odpowiednio 118 i 105.

W styczniu szef MSW Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska poinformował, że w 2019 r. władzom udało się ograniczyć o ok. 50 proc. liczbę migrantów napływających z Afryki Północnej. Wskazał, że spadła ona m.in. dzięki skuteczniejszej współpracy ze służbami granicznymi Maroka, a także odsyłaniem przybyszów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę w Ceucie i Melilli.

Według MSW w Madrycie w 2018 r. do Hiszpanii przybyła rekordowa liczba migrantów z Afryki – 64,3 tys., z czego 57,5 tys. drogą morską.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
marxs
jak zwykle propagandowe uproszczenie sytuacji -koronawirus to jedno a katastrofalne stawki godzinowe w Hiszpanii 2-3 euro to drugie kraje Unii ale też USA,Kanada czy tak rozreklamowana Australia kompletnie upadły gospodarczo swoim socjalizmem i monstrualnymi podatkami i stąd praca w nich z roku na rok coraz mniej atrakcyjna dla jak zwykle propagandowe uproszczenie sytuacji -koronawirus to jedno a katastrofalne stawki godzinowe w Hiszpanii 2-3 euro to drugie kraje Unii ale też USA,Kanada czy tak rozreklamowana Australia kompletnie upadły gospodarczo swoim socjalizmem i monstrualnymi podatkami i stąd praca w nich z roku na rok coraz mniej atrakcyjna dla emigrantów założę się że w przeciągu kilku lat nikt tam już nie przyjedzie do pracy poza chetnymi do socjalu i darmowego życia
loool
cena w jedną stronę 1000 eur, w dwie strony promocja 1500 eur. Opcja HB za dopłatą.
do_niczego
Ja bym przywrócił ruch lotniczy,żeby ludzie mogli latać na wakacje i chwalić się fotami na fejsie.
carlito1
To jest biznes. No proszę państwa .. pływamy w ta i spowrotem...
cyklonb
To trochę tak jak we wojnę w Przemyślu na Sanie przez który płyną dwie łódki przemytników z żydami gdy łódki się mijają to przemycani ludzie pukają się w głowę na widok tych drugich bo jedni uciekają z pod okupacji sowieckiej do Generalnego Gubernatorstwa a drudzy uciekają z GG do okupowanych województw przez Sowietów.
samsza
Uciekają przed śmiercią, toż to prawdziwi uchodźcy !
jes
Czyli niedługo znowu wrócą bo sami zawiozą do swoich krajów koronawirusa. Taka turystyka wodna :)
1as
Jak to?! Z raju uciekają do swoich ogarniętych wojną, nieszczęsnych ojczyzn?!
karbinadel
Brakuje tylko informacji, kto sprzedaje te drogie bilety

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki