REKLAMA

Mieli kupić 30 firm i wyłudzić miliony z tarcz antykryzysowych. CBA zatrzymało pięć osób

2022-11-28 07:56
publikacja
2022-11-28 07:56

Centralne Biuro Antykorupcyjne i policja zatrzymały pięć osób, które miały wyłudzić środki z pomocy dla firm podczas pandemii - dowiedziała się PAP. Kupili 30 firm i fałszując dokumentację, uzyskali nienależne dotacje z rządowych tarcz antykryzysowych - przekazały służby.

Mieli kupić 30 firm i wyłudzić miliony z tarcz antykryzysowych. CBA zatrzymało pięć osób
Mieli kupić 30 firm i wyłudzić miliony z tarcz antykryzysowych. CBA zatrzymało pięć osób
/ CBA

Zespół prasowy poinformował w poniedziałek PAP, że zatrzymań na terenie Warszawy oraz gminy Serock (woj. mazowieckie) dokonali w ostatnich dniach agenci z gdańskiej delegatury CBA wspólnie z funkcjonariuszami komendy wojewódzkiej policji w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie).

Przeszukali też mieszkania zatrzymanych oraz siedzibę podmiotu, w którym znajdowała się dokumentacja o działalności firm służących do popełnianych przestępstw - podał PAP zespół.

Według śledczych grupa przestępcza nabyła 30 podmiotów i za ich pośrednictwem dokonała szeregu przestępstw związanych z wyłudzeniem środków pieniężnych w ramach wsparcia dla przedsiębiorców podczas pandemii Covid-19.

Za pomocą tych podmiotów gospodarczych osoby zaangażowane w proceder, fałszując dokumentację do składanych wniosków, doprowadziły do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa przez urzędy pracy z całego kraju.

W rzeczywistości podmioty te nie spełniały warunków uzyskania pomocy - we wnioskach fikcyjne były dane o przychodach, zatrudnionych, a nawet miejscach prowadzonej działalności - poinformował PAP zespół prasowy CBA.

W nadzorującej śledztwo CBA i policji prokuraturze Prokuratury Regionalnej w Gdańsku zatrzymanym postawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i wyłudzenia prawie 2 mln zł.

Według śledczych wyłudzenia członków tej grupy mogły sięgnąć nawet 7,5 mln zł, a oprócz tego usiłowali oni wyłudzić z urzędów pracy kolejne świadczenia na ponad 1,3 mln zł.

Sąd na wniosek prokuratury zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla głównego organizatora wyłudzenia. Pozostałym zatrzymanym nałożono dozór policji. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
johnnyhigh
2 mln to prawie tyle co postawienie ławeczek bez przetargu, które po miesiącu demontowali... drobniaki w porównaniu do tego co PiS wyprowadza z budżetu legalnie.
niederfurzdorf
Przypomnijcie mi proszę ! Jak to się nazywa? Pisiory rozdają publiczną kasę na patologię??? No tak! Słynne 500+ roczny koszt to 41 miliardów. Same tylko tarcze 250 miliardów. Pikuś. Autko luksusowe się należy z budżetu, salony luksusowe notowały rekordy sprzedaży. Ach te pisiory karmiące patologię i nierobów …
1as
Prokuratura może być okręgowa albo rejonowa, na pewno nie regionalna.
baibina
7,5 mln zł? przypominam że przekop mierzei wislanej który na poczatku miał kosztować 220 mln zł finalnie kosztował 2mld zł 500 mln! Tym by sie ktoś lepiej zajał... 2 km kanałuy kosztowały 2 mld zł!
baibina odpowiada katzpodola
Z Bankiera :)

https://www.bankier.pl/wiadomosc/2-mld-zamiast-880-mln-zl-Przekop-Mierzei-Wislanej-coraz-drozszy-7998612.html
niederfurzdorf
Spółka kolesi donka nic nie mogę przepaliła 500 milionów na budowanie elektrowni atomowych. Za tę kasę nie zbudowała nawet sobie porządnych biur , nie mówiąc np. o wyborze lokalizacji, technologii czy czegokolwiek. Za to żona prezesa geodety zarabiającego 120 tys./miesiąc dostała kontrakt na obsługę geodezyjną spółki skarbu państwa Spółka kolesi donka nic nie mogę przepaliła 500 milionów na budowanie elektrowni atomowych. Za tę kasę nie zbudowała nawet sobie porządnych biur , nie mówiąc np. o wyborze lokalizacji, technologii czy czegokolwiek. Za to żona prezesa geodety zarabiającego 120 tys./miesiąc dostała kontrakt na obsługę geodezyjną spółki skarbu państwa ma 30 lat, słownie trzydzieści. By żyło się lepiej Ale o tym w całej prawdzie całą dobę sza…
niederfurzdorf
No, natura nie chciała wykopać przekopu. Ale za to ludzie rzucali kamieniami w dinozaury i usypali Mierzeję Wiślaną !!!
polonu
najpierw pozamykać firmy wywołać strach , bo szczepionki nie schodziły teraz szukać pieniędzy oczywiście że firmy pobrały kasę a ludzie pracowali normalnie po zakładach różnie to było , i w różnym zakresie , zależy gdzie . jedni leżeli w domach inni chodzili do roboty . Ten cały covid i te szczepienia do była przygrywka do tego co najpierw pozamykać firmy wywołać strach , bo szczepionki nie schodziły teraz szukać pieniędzy oczywiście że firmy pobrały kasę a ludzie pracowali normalnie po zakładach różnie to było , i w różnym zakresie , zależy gdzie . jedni leżeli w domach inni chodzili do roboty . Ten cały covid i te szczepienia do była przygrywka do tego co dzieje się teraz . a pierwszych co trzeba zamknąć to cały rząd .
ministerprawdy
Zawsze ujmuje mnie za serce podejście sądów i prokuratury. Opowiadają z wolnej stopy, poręczenia śladowe w stosunku do wyłudzenia a potem niskie wyroki w zawieszeniu. A za chwilę info że bezdomy, emerytka znaleźli kartę zrobili zakupy żywności za 50 zł - zostali zatrzymani, osadzeni, grozi im 8 lat bezwzględnego pozbawienia wolności Zawsze ujmuje mnie za serce podejście sądów i prokuratury. Opowiadają z wolnej stopy, poręczenia śladowe w stosunku do wyłudzenia a potem niskie wyroki w zawieszeniu. A za chwilę info że bezdomy, emerytka znaleźli kartę zrobili zakupy żywności za 50 zł - zostali zatrzymani, osadzeni, grozi im 8 lat bezwzględnego pozbawienia wolności bo bank stracił te 50 zł i musiał oddać.

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - wsparcie dla przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki