REKLAMA

Michel: UE nadal negocjuje umowę handlową z Wielką Brytanią

2020-12-04 10:33
publikacja
2020-12-04 10:33
Rada Europejska

UE nadal negocjuje umowę handlową z Wielką Brytanią po brexicie - poinformował w piątek na konferencji w Brukseli szef Rady Europejskiej Charles Michel. Dodał, że jakiekolwiek porozumienie będzie musiał zostać zatwierdzone przez 27 państw członkowskich.

Negocjacje w imieniu UE prowadzi Francuz Michel Barnier.

Przewodniczący Michel powiedział, że temat pojawi się na szczycie UE w dniach 10-11 grudnia, na którym przywódcy zajmą stanowisko w sprawie ostatnich wydarzeń dotyczących brexitu i ewentualnej przyszłej umowy z Wielką Brytania.

„Chcemy umowy, ale nie za wszelką cenę. Dla Unii Europejskiej kluczem do sukcesu są równe szanse” - powiedział Michel.

Wśród elementów, które są najtrudniejsze w rozmowach, wymienił uzgodnienie dostępu do łowisk i podziału praw połowowych, kwestie dotyczące rozstrzygania sporów i uczciwa konkurencja dla firm UE i brytyjskich.

Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia. Okres przejściowy obowiązuje do końca 2020 roku. W tym czasie Zjednoczone Królestwo jest poza instytucjami unijnymi, ale stosuje się do praw i obowiązków związanych z przynależnością do Wspólnoty oraz korzysta z wynikających z tego przywilejów, w tym z uczestnictwa w jednolitym rynku.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
endes
Borys już dawno powinien przerwać ta farsę a nie wałkować temat dostępu przez UE do ich łowisk morskich i kilka innych prostych do rozwiązania tematów.... Królestwo sobie poradzi... tylko nie ma woli politycznej wśród lewaków UE... dalej będą pier...ic o zasadach! Barnier won!

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki