REKLAMA

Michał Krupiński złożył rezygnację z funkcji prezesa Pekao, nowym prezesem będzie Marek Lusztyn

2019-11-29 17:48, akt.2019-11-30 10:15
publikacja
2019-11-29 17:48
aktualizacja
2019-11-30 10:15

Michał Krupiński złożył rezygnację z funkcji prezesa Banku Pekao ze skutkiem natychmiastowym i rada nadzorcza banku powołała Marka Lusztyna, dotychczasowego wiceprezesa, na funkcję prezesa - poinformował bank w komunikacie.

/ EKF

Jak czytamy w komunikacie, "Michał Krupiński złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Banku oraz ze składu Zarządu Banku ze skutkiem natychmiastowym". Bank podał, że w rezygnacji nie podano przyczyn jej złożenia.

Bank poinformował również, że w piątek rada nadzorcza powołała z dniem 29 listopada 2019 r. Marka Lusztyna, dotychczasowego wiceprezesa zarządu banku na funkcję prezesa, "pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz z chwilą uzyskania takiej zgody". Wskazano, że do chwili spełnienia powyższego warunku(...), Rada Nadzorcza Banku powierzyła panu Markowi Lusztynowi kierowanie pracami Zarządu Banku".

W komunikacie zaznaczono, że "zgodnie ze złożonym oświadczeniem, Marek Lusztyn nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec Banku, nie uczestniczy w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej, spółki kapitałowej, nie uczestniczy w konkurencyjnej osobie prawnej jako członek jej organu". Dodano, że zgodnie ze złożonym oświadczeniem, nie jest wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.

Marek Lusztyn - jak czytamy na stronie banku - od lipca 2017 r. był wiceprezesem nadzorującym pion zarządzania ryzykami. Zasiadał również w Radach Nadzorczych spółek Pekao Investment Banking oraz Pekao Leasing. Do czerwca 2017 pracował w Unicredit w Mediolanie na stanowisku senior vice president i był odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem rynkowym i ryzykiem kredytowym portfela handlowego Grupy Unicredit. Był też członkiem Komitetu Wykonawczego pionu rynków bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej Grupy Unicredit, odpowiedzialnym za zarządzanie ryzykiem.

W latach 2010-2013 pracował w Unicredit Bank AG (dawniej Hypovereinsbank) w Monachium, nadzorując obszar zarządzania ryzykiem rynkowym, ryzykiem kredytowym kontrahenta oraz ryzykiem operacyjnym. W latach 2008-2010 pracował w grupie Unicredit w Londynie, gdzie odpowiadał za metodologię i infrastrukturę ryzyka rynkowego na całą Grupę Unicredit. Wcześniej, czyli w latach 2000-2008, był dyrektorem wydziału ryzyka rynkowego, a później dyrektorem zarządzający departamentem ryzyka finansowego w Banku Pekao S.A. Przez 8 lat był również członkiem i sekretarzem Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A. Karierę zawodową zaczynał w 1996 r. w departamencie gospodarki pieniężnej Banku Handlowego w Warszawie jako dealer. Jest doktorem nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej, a także absolwentem University of Illinois (Executive MBA) oraz INSEAD. W 2014 r. został uhonorowany tytułem Future Leader in Global Finance przez Institute of International Finance.

Michał Krupiński na stanowisko prezesa zarządu Banku został powołany w lipcu 2017 roku. Wcześniej, czyli od stycznia 2016 roku do marca 2017 roku, był prezesem zarządu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. Jak czytamy na stronie banku, od 2011 roku, Krupiński był prezesem zarządu Merrill Lynch Polska i szefem bankowości inwestycyjnej dla Europy Środkowej i Wschodniej w Bank of America Merrill Lynch. Odpowiadał za nadzorowanie i prowadzenie projektów fuzji i przejęć, finansowanie na rynkach prywatnych i publicznych oraz doradztwo w zakresie zarządzania aktywami, polityki inwestycyjnej oraz struktury kapitałowej, między innymi w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym. W latach 2008 - 2011 pełnił funkcję Alternate Executive Director - członka rady dyrektorów Banku Światowego w Waszyngtonie. Wcześniej był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie odpowiadał m.in. za nadzór właścicielski.

Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Katolickiego w Louvain oraz studiów MBA na Columbia University Graduate School of Business. Studiował także na Harvard University. W 2012 został uhonorowany tytułem Young Global Leader przez Davos World Economic Forum. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (24)

dodaj komentarz
kumys
To jest dziwne: Bank ma dobre wyniki, płaci wysoką dywidendę, ponoć nie jest obarczony problemem kredytów frankowych. Jeżeli nie chodzi o pieniądze, to o co chodzi? Na dodatek to naiwne tłumaczenie o robieniu kariery za granicą. Trzeszczy coś na szczytach rządzącej władzy ludowej? Mamy przecież dzięki ponownemu i ręcznemu To jest dziwne: Bank ma dobre wyniki, płaci wysoką dywidendę, ponoć nie jest obarczony problemem kredytów frankowych. Jeżeli nie chodzi o pieniądze, to o co chodzi? Na dodatek to naiwne tłumaczenie o robieniu kariery za granicą. Trzeszczy coś na szczytach rządzącej władzy ludowej? Mamy przecież dzięki ponownemu i ręcznemu sterowaniu gospodarką, i nacjonalizacji powrót do władzy ludowej.
pc1974
To co ...kiedy wypłynie jakaś taśma i nagranie hehehee ?
_xyz
Jeden nakarmiony do końca życia, można paść kolejnego.
mith21
a co to się stało z bankierem Kaczyńskiego?
krokus12
dzisiaj trolle z PIS nie mają wytycznych co pisać a sami ze swoim intelektem są zdani tylko na dawanie minusów
jendreka
Pisać, pisać, bo coś mało ciekawostek o tym skorumpowany światku.
kimdzongtusk
Albo to jest związane ze sprawą Banasia ( nikt chyba nie wierzy, że Banaś działał sam , pociągnie za sobą na dno jeszcze nie jednego politycznego "celebrytę " ) albo nie zgadzał się ze strategią działania banku . Facet ma jednak doświadczenie w bankowości i uznał, że Pekao idzie w złą stronę a on nie Albo to jest związane ze sprawą Banasia ( nikt chyba nie wierzy, że Banaś działał sam , pociągnie za sobą na dno jeszcze nie jednego politycznego "celebrytę " ) albo nie zgadzał się ze strategią działania banku . Facet ma jednak doświadczenie w bankowości i uznał, że Pekao idzie w złą stronę a on nie chce być tego współautorem .
Kolejna możliwość, to jakiś trup w szafie banku . .
xxpp
Będzie jeszcze bardzo dużo takich dymisji
anna_domagalczyk
Taka ciekawostka, w Pekao pełnomocnikiem Zarządu jest syn Banasia. Dzisiaj też wyszło info, że matka Krupińskiego kupiła mieszkanie w kamienicy Waltzów za ok. 3 mln zł (lekarka z Limanowej).
kaczyslaw
kiedy kaczyński pójdzie do więzienia?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki