REKLAMA

Mętlik podatkowy gwoździem do trumny każdego Polaka

2013-01-02 06:00
publikacja
2013-01-02 06:00

W 2013 roku polski system podatkowy ulegnie kosmetycznym zmianom, niestety na gorsze dla podatnika. Znikną niektóre ulgi podatkowe, a także zmieni się metoda rozliczeń VAT-u. System będzie szczelniejszy, ale do prostoty wciąż mu daleko. Oto kilka podatkowych zmian, które czekają nas w 2013 roku.

pieniądze
Źródło: SXC

Jakie zmiany w podatkach w 2013 roku?


Przekopywanie się przez zmiany przepisów w 2013 r. można porównać z przemierzaniem labiryntu, który ma wiele korytarzy bez wyjścia. Liczba modyfikacji, jakie czekają nas w przyszłym roku, spędza sen z powiek nie tylko podatnikom, ale nawet urzędnikom fiskusa. Zmiany dotkną zarówno podatki dochodowe, jak i podatki pośrednie. Ich wejście w życie rozłożono w czasie - przewiduje się zmiany w styczniu i kwietniu 2013 r., a inne przełożono po długich pracach parlamentarnych na początek roku 2014.

Prognozy 2013

Całe zamieszanie na początku roku 2013 wynika z poszukiwań dodatkowych kwot w budżecie. Oszczędności, jakich spodziewa się Skarb Państwa, mają pochodzić z dwóch źródeł. Uszczelnienie przepisów o podatkach dochodowych ogranicza znaczną część ulg dostępnych dotychczas dla każdego podatnika oraz podwyższa stawki podatków obowiązujących obecnie.

Ulga internetowa 2013

Zmiana dotycząca ulgi internetowej ograniczy prawo do niej wyłącznie do dwóch lat. Zatem ci wszyscy podatnicy, którzy korzystali z niej przez lata, od 2013 r. nie odliczą wydatków na dostęp do sieci. Dla tych, którzy ulgę rozliczają po raz pierwszy w zeznaniu za 2012 r., odliczenie będzie przysługiwać jeszcze tylko przez rok.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ulga na dzieci

Ulga dla dzieci zostaje podwyższona tylko u podatników posiadających trójkę lub więcej dzieci. W przypadku standardowej rodziny z jednym dzieckiem ulga będzie przysługiwać tylko w przypadku, gdy łącznie dochody rodziców za rok nie przekroczą 112.000 zł. W rodzinie z dwójką dzieci ulga przysługuje w wymiarze takim jak dotychczas – bez ograniczeń wynikających z zarobków rodziców.

Akcyza w górę, droższe papierosy

Zmiany obejmą również podatek akcyzowy (m.in. o 5% zostanie podniesiona stawka akcyzy na wyroby tytoniowe). Opodatkowaniu ma podlegać również susz tytoniowy, czyli suchy tytoń niebędący jeszcze wyrobem tytoniowym (który podatnicy wykorzystują dopiero do domowej produkcji skręcanych papierosów). Opodatkowane zostaną również nowe rodzaje napojów alkoholowych, np. perry. Stawka akcyzy w ich przypadku wyniesie tyle samo, co nakładana obecnie na piwo. Skutki w cenach odczują ostateczni konsumenci produktów akcyzowych.

Polska droga do zniewolenia» Polska droga do zniewolenia

Zmiany w VAT dobre dla budżetu państwa
Znaczącym modyfikacjom ulegają przepisy podatku od towarów i usług. Tłumaczy się je uszczelnianiem prawa po to, by w budżecie państwa nie wystąpił problem cash flow – czyli z bieżącymi płatnościami. Ze względu na opóźnianie obowiązku podatkowego przez niektórych podatników oraz przyspieszanie odliczania VAT-u u innych występowały bowiem przejściowe okresy, gdy budżet stawał się rodzajem instytucji kredytującej działalność przedsiębiorstw i odwrotnie. Obecnie odliczenie podatku możliwe będzie dopiero wtedy, gdy powstanie obowiązek podatkowy u innej osoby z tego tytułu.

Zakładane nowelizacje wprowadzą obowiązek korekty kosztów oraz odliczonego podatku VAT u podatników, którzy nie regulują terminowo swoich należności. Korekta kosztów będzie następować najpóźniej po 90 dniach od nierzetelnej transakcji, korekta VAT – w okresie, w którym upływa 150 dni od daty nieregulowania płatności.

Kasa fiskalna obowiązkowa przy niższych obrotach

Zmiany obejmą również limity wprowadzania kas fiskalnych. Trzeba będzie je instalować już po uzyskaniu 20.000 zł obrotów. Nowością są również zupełnie odmienne zasady wystawiania faktur, wprowadzenie faktur zbiorczych – miesięcznych oraz faktur uproszczonych, jak również zmiany w systemie wystawiania faktur korygujących i duplikatów faktur.

Mętlik w głowie księgowego

Rok 2013 nie napawa optymizmem. Działy księgowe firm już dziś muszą walczyć z nowym podejściem do systemów audytu wewnętrznego oraz nowymi metodami fakturowania. Dochodzą do tego zmiany w systemach księgowania wpłat od nierzetelnych kontrahentów czy nowelizacje metod powstania obowiązku podatkowego i podstaw, od których liczy się należny podatek. Powoduje to więcej zamieszania niż słowa "podatki będą w przyszłym roku wyższe". Należy przygotować się na rok mętliku, rozczarowań i problemów z kontrolami podatkowymi.

Piotr Szulczewski
Bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Robsi
'Ze względu na opóźnianie obowiązku podatkowego przez niektórych podatników oraz przyspieszanie odliczania VAT-u u innych występowały bowiem przejściowe okresy, gdy budżet stawał się rodzajem instytucji kredytującej działalność przedsiębiorstw i odwrotnie" - zastanawiam się kto kogo kredytuje w demokracji :) Miłego ...
~Wyższa
Tylko krwawa rewolucja może pochamowac rozpęd pazernych polityków
~Robi Hood
a wiecie po co się podnosi podatki
~dezel
Rozsądne podatki i zera ulg podatkowych.Dla wszystkich i bez wyjątków .
Choć z drugiej sam nie wiem ?
~azzz
dał pracę armi urzędasów PO to aby na niego głosowali dodaj rodziny ich też będa głosować bo synek straci pracę , i dla tego bardzo dobrze , to może się w końcu obudzą !!!
~myślący
by żyło się lepiej !!!!


dlatego nie nawidzę demokracji - głupia większosć wybrała rudego oszusta który bedąc w KLD, pozniej UW, pozniej AWS a teraz w PO nie pokazał NIC dobrego a ja musze za to płacic bo ,,mądrej wiekszosci wyborców" było po prostu więcej.

Uprzedzam ataki psycholi ze nie jestem tez za PiS ani
by żyło się lepiej !!!!


dlatego nie nawidzę demokracji - głupia większosć wybrała rudego oszusta który bedąc w KLD, pozniej UW, pozniej AWS a teraz w PO nie pokazał NIC dobrego a ja musze za to płacic bo ,,mądrej wiekszosci wyborców" było po prostu więcej.

Uprzedzam ataki psycholi ze nie jestem tez za PiS ani PSL ani SLD ani ruchem palikota ani innym lewicowym badziewiem bo te partie nie chcą robic NIC innego i NICZYM sie nie roznią tylko chcą jak najwiecej naszych pieniedzy wydawać za nas

Powiązane: Podsumowania 2012, prognozy 2013

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki