REKLAMA

Merkel zapowiada zaszczepienie wszystkich chętnych do końca lata

2021-01-21 13:03
publikacja
2021-01-21 13:03
fot. YVES HERMAN / Reuters

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w czwartek, że wszyscy Niemcy będą mieli okazję zaszczepić się przeciw Covid-19 do końca lata 2021 r. Jednocześnie zapewniła, że szczepionki mogą być "względnie szybko" przystosowane do nowych odmian wirusa.

"Do końca lata zaoferujemy szczepionkę każdemu Niemcowi" - oświadczyła szefowa rządu podczas konferencji prasowej. Jak dodała, do trzeciego kwartału Niemcy powinny mieć wystarczająco dużo nadmiarowych zapasów szczepionek, by móc oddać je innym państwom.

Merkel dodała, że w razie gdyby nowe szczepy koronawirusa okazały się odporne na szczepionki, preparaty mogą być relatywnie szybko zaadaptowane. Jednocześnie ostrzegła przed niebezpieczeństwem związanym z nowymi szczepami, wzywając Niemców, by poważnie podeszli do zagrożenia. "W przeciwnym wypadku trudno będzie uniknąć trzeciej fali pandemii" - ostrzegła.

Kanclerz zapowiedziała, ze nie planuje wprowadzenia szczegółowych kontroli na granicach, choć nie wykluczyła powrotu restrykcji.

"Nie możemy wykluczyć zamknięcia granic, ale chcemy tego uniknąć poprzez współpracę wewnątrz Unii Europejskiej" - zadeklarowała Merkel.

Wcześniej szef urzędu kanclerskiego Helge Braun powiedział, że dodatkowe restrykcje na granicach mogą okazać się konieczne, jeśli liczba zakażeń będzie się zwiększać.

"Niebezpieczeństwo polega na tym, że jeśli liczba zakażeń będzie rosnąć, (nowy) wariant może stać się prawie dominujący i nie będziemy w stanie kontrolować zakażeń" - podkreślił Braun. Jak dodał, w takim scenariuszu zaostrzenie restrykcji na granicach będzie "nieuniknione". (PAP)

osk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bialy_kruk
A reszta zostanie zaszczepiona z początkiem jesieni.
ajwaj_
Merkel moze duzo obiecywac, jak zawsze > jest na wylocie
Nowy kanclerze ma byc Armin Laschet
Póki co szczepionek za malo dla chetnych i wlasnie Merkel zamawiala

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki