REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Merkel zapowiada szybkie rozmowy z SPD o stabilnym rządzie

2017-12-11 15:37
publikacja
2017-12-11 15:37
Merkel zapowiada szybkie rozmowy z SPD o stabilnym rządzie
Merkel zapowiada szybkie rozmowy z SPD o stabilnym rządzie
fot. Fabrizio Bensch / / Reuters

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w poniedziałek w Berlinie, że jej celem jest szybkie podjęcie negocjacji z SPD o utworzeniu stabilnego rządu. W polityce europejskiej zapowiedziała bliską współpracę z Francją.

Pierwsze spotkanie liderów bloku partii chadeckich CDU/CSU - Merkel i Horsta Seehofera z szefem SPD Martinem Schulzem ma odbyć się w środę.

Po spotkaniu zarządu CDU w Berlinie Merkel zastrzegła, że rząd mniejszościowy, który uważany jest za alternatywę wobec koalicji z SPD, nie spełniałby jej zdaniem warunku stabilności.

"Celem jest stabilny rząd" - powiedziała Merkel. "Podejmę rozmowy z socjaldemokracją z odwagą, świadoma poparcia (CDU)" - podkreśliła.

Merkel powiedziała, że między blokiem chadeckim a SPD jest wiele punktów spornych, ale i wiele punktów zbieżnych. Negatywnie oceniła podnoszoną przez socjaldemokratów propozycję zastąpienia konkurujących ze sobą prywatnych i państwowych kas chorych jednym "obywatelskim" ubezpieczeniem zdrowotnym. "To pachnie jednolitą kasą chorych" - zauważyła. Reforma systemu ubezpieczeń zdrowotnych jest jednym ze sztandarowych projektów SPD.

Odnosząc się do niekorzystnego dla obu partii chadeckich wyniku wyborów parlamentarnych, Merkel wyjaśniła, że w kampanii wyborczej nie udało się jej przekonać wyborców, iż kryzys migracyjny znajduje się pod kontrolą. Wpływ na wynik niższy od oczekiwanego miały też jej zdaniem spory między CDU a bawarską CSU o kształt polityki migracyjnej.

W wyborach do Bundestagu CDU i CSU zdobyły 32,9 proc. głosów; na kilka miesięcy przed głosowaniem poparcie dla chadeków w sondażach sięgało 40 proc.

Merkel powiedziała, że Niemcy i Francja ponoszą szczególną odpowiedzialność za wzmocnienie Unii Europejskiej. Poinformowała, że Berlin popiera pomysł odnowienia w przyszłym roku francusko-niemieckiego Traktatu Elizejskiego z 22 stycznia 1963 roku. Merkel opowiedziała się za francuską propozycją ustanowienia do 2025 roku wspólnego dla obu krajów prawa podatkowego dla przedsiębiorstw. Wśród obszarów przyszłej współpracy wymieniła także cyfryzację, sztuczną inteligencję oraz zasady eksportu broni, a także politykę migracyjną.

Merkel nie odniosła się do propozycji szefa SPD Martina Schulza - przedstawionej przez niego podczas ubiegłotygodniowego zjazdu partii - utworzenia do 2025 roku Stanów Zjednoczonych Europy. Szefowa CDU sygnalizowała już wcześniej sceptycyzm wobec tego pomysłu.

Od ukonstytuowania się nowego Bundestagu 24 października rząd Merkel sprawuje swoje obowiązki komisarycznie, co ogranicza jego możliwości podejmowania decyzji, szczególnie w sprawach międzynarodowych.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ az/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki