Merkel: Koniec z dyskusją o Grexicie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w niedzielę za ostatecznym zakończeniem dyskusji o wyjściu Grecji ze strefy euro. Wykluczyła możliwość umorzenia greckich długów; zdementowała doniesienia o sugerowaniu przez Wolfganga Schaeuble dymisji.

(fot. EU/Athena/Splash News / EastNews)

"Opcja Grexitu leżała co prawda też (wśród innych propozycji) na stole, ale zdecydowaliśmy się na inne (rozwiązanie)" - powiedziała Merkel w wywiadzie dla pierwszego programu telewizji publicznej ARD.

"Teraz liczy się wynik (szczytu państw strefy euro)" - podkreśliła kanclerz. Jak zaznaczyła, kraje eurolandu zdecydowały się na zaoferowanie Grecji nowego pakietu pomocowego. "Teraz trzeba zrealizować ten (plan)" - powiedziała Merkel w wywiadzie przeprowadzonym na zakończenie sezonu politycznego.

W przyszłym tygodniu szefowa rządu rozpoczyna urlop.

Propozycję czasowego zawieszenia członkostwa Grecji w strefie euro forsował minister finansów Wolfgang Schaeuble. Polityk CDU uważa, że byłoby to z punktu widzenia Aten lepsze rozwiązanie, pozwalające na redukcję greckiego długu. Dopóki Grecja pozostaje w unii walutowej, redukcja długu jest zdaniem Schaeublego niemożliwa.

W wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Der Spiegel" Schaeuble sugerował, że podałby się do dymisji, gdyby ktokolwiek próbował zmusić go do zmiany stanowiska.

"Nikt nie prosił mnie o dymisję" - powiedziała Merkel proszona o ustosunkowanie się do tych doniesień.

Ponownie wykluczyła umorzenie Grecji długów. "Klasyczny haircut, czyli umorzenie 30 do 40 proc. długów, nie jest w unii walutowej możliwe" - zaznaczyła. Przedmiotem negocjacji mogą być natomiast ułatwienia, polegające na wydłużeniu czasu spłaty kredytów oraz obniżeniu odsetek. Warunkiem podjęcia rozmów na ten temat jest jednak pozytywna ocena realizacji przez Grecję pierwszego etapu programu pomocowego - zastrzegła kanclerz.

Merkel powiedziała, że krytyka z zagranicy, zarzucająca jej chłód i brak serca oraz narzucenie Grecji "niemieckiego dyktatu oszczędnościowego" nie wpływa na jej postawę. "Nie chodzi o to, by być lubianą lub dostać nagrodę piękności" - wyjaśniła. "Robię to, co powinno być moim zdaniem wykonane. Kompromisy dla samych kompromisów nie rozwiążą problemów Europy" - dodała Merkel.

Odnosząc się do problemu uchodźców napływających do Europy, Merkel ostrzegła, że jeśli nie dojdzie do "sprawiedliwego podziału uchodźców" pomiędzy kraje UE, to umowa z Schengen, gwarantująca swobodny przepływ osób, "nie utrzyma się". "Musimy to uratować i dlatego musimy sprawiedliwie podzielić obciążenia" - dodała szefowa niemieckiego rządu.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ro/

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~jolka

jak myslicie czemu miala by europa anulowac czesc dlugow grecji , grecy pozyczali bez zastanowienia , rozdajac na wszystkie strony , czy teraz kazdy obywatel uni ma grekom oddac czesc swoich pieniedzy , przeciez ta kasa na ratowanie grekow pochodzic bedzie musiala od zwyklych obywateli z innych krajow unii

! Odpowiedz
0 13 ~spoko

Nie kredyty ale obligacje niszczą Grecję. Banki niemieckie i francuskie bardzo chętnie kupowały greckie śmieciowe obligacje oprocentowane na ponad 20%. To bardzo zyskowny interes o ile ma się za sobą gwarancje przywódców unijnych. Teraz właśnie widać działania dające zyski bankowym spekulantom, kosztem całej unii.

! Odpowiedz
1 2 ~WIESNIAK

TAK JEST, I Z TYCH 20% MOZNA KUPIC KAZDEGO , LACZNIE Z cIPRASEM- OSZUSTEM WLASNEGO NARODU

! Odpowiedz
7 11 ~DnoUnijne

Mata co chcieliśta! Ha ha ha, uniofile, wdepcza was w ziemie napluja na gębę, a Wy się bedziecie tylko slinic z zachwytu. Na naszych oczach rozgrywa się wspolczesna wersja feudalizmu i podboju krajów typu Grecja , Polska itd. Niemcy ewidentnie rzadza w Unii i nikt im nie podskoczy, teraz zgoda na umorzenie oznaczala by dla Unii ozdrowienczy armagedon, jednak strach banksterow i kierowanych przez nich pacholkow typu Merkel doprowadza takich grekow do niewoli. I tylko zamach stanu w wiekszej czesci krajów Unii bylby ratunkiem, przed hegemonia Szwabow. No Hitler na pewno jest w zaswiatach zadowolony, jego plan realizowany jest z precyzja skalpela. Teraz cala nadzieja na pedalstwo i Islam oni rozwala ta unię w rok.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~hanss_kloss

Grecja ma prawo do redukcji długu !!!

NIE JEST W STANIE SPŁACIĆ WSZYSTKICH KREDYTÓW, KTÓRE DOSTAŁA OD FRANCJI I NIEMIEC

! Odpowiedz
0 1 ~co_proponuejsz

jak nie UE to co proponujesz ?

! Odpowiedz
4 11 ~bari

Co za obłuda jeśli chodzi o uchodźców trzeba dzielić sprawiedliwie obciążenia, jeśli chodzi o długi Greków to sprawiedliwość nie obowiązuje,Niemcy do dziś nie zapłacili im za przymusową pożyczką i inne straty, które ponieśli w czasie II WŚ. Niemcom w 1953 R. umorzono gigantyczne długi ,czy to było sprawiedliwe ? O ile dobrze pamiętam to nie zapłacili również długów za I WŚ i sprawiedliwe będzie jak zapłacą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 16 ~tm

Umorzą, jak tylko niemieckie banki odzyskają pieniądze.

! Odpowiedz
4 24 ~Coroner

Obecne działania Angeli Merkel można porównać do finansowego Blitzkrieg. Bo wygrała nawet nie odpalając machiny wojennej jak jej poprzednik z wąsikiem i cudowną grzyweczką. Jest postęp! Obecnie demokracje mamy martwe a to co jest to czysty totalitaryzm bankstersko polityczny. Myślę że ona się szykuje wysłać do Grecji Polskiego komornika (Tuska) Tak w ogóle to co ona ma do gadania to problem banków! Ok. Następne kraje ustawić się w kolejce, jak Hiszpania, Włochy Portugalia, Francja, Polska się nie liczy bo Tusk jeszcze dopłaci aby kraj poddać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~hm

http://www.chinadaily.com.cn/opinion/cartoon/2015-07/02/content_21159830.htm
tyle w temacie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil