REKLAMA

Media: senatorowie z USA pozbywali się akcji przed koronawirusem

2020-03-20 16:37
publikacja
2020-03-20 16:37

Republikańscy senatorowie Richard Burr oraz Kelly Loeffler sprzedali akcje o wartości milionów dolarów po otrzymaniu niejawnych informacji na temat możliwych skutków epidemii Covid-19 - donoszą media w USA. Politycy publicznie podważali powagę zagrożenia.

fot. LUCAS JACKSON / / Reuters

Jak ujawnił w czwartek portal śledczy ProPublica, Richard Burr, który pełni funkcję szefa senackiej komisji ds. wywiadu, sprzedał akcje o wartości do 1,72 mln USD w 33 transakcjach zawartych na tydzień przed początkiem gwałtownych spadków cen akcji na giełdzie. Jak donosi portal, polityk był wówczas na bieżąco informowany przez służby na temat zagrożeń związanych z epidemią nowego koronawirusa.

Równocześnie amerykańskie radio publiczne NPR ujawniło nagranie z prywatnego spotkania Burra z członkami elitarnego klubu przedsiębiorców i działaczy z 27 lutego, w którym Republikanin przedstawił mocno pesymistyczną prognozę potencjalnych skutków wirusa, porównując go z epidemią hiszpanki z 1918 roku.

Jak zaznacza NPR, zupełnie inny ton miały publiczne wypowiedzi polityka. 5 marca wystosował oświadczenie, że Ameryka jest "w lepszej pozycji niż jakikolwiek inny kraj, aby odpowiedzieć na zagrożenie dla zdrowia publicznego".

Zapytana o sprzedaż akcji rzeczniczka senatora odpowiedziała: "lol" (skrót oznaczający "głośny śmiech" - PAP), po czym stwierdziła, że transakcje Burra zostały formalnie zgłoszone i miały miejsce na "tygodnie" przed rozpoczęciem wahań na giełdzie.

Reprezentująca Demokratów kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez wezwała Burra do złożenia mandatu. Ale podobny apel wystosował też prawicowy publicysta telewizji Fox News Tucker Carlson, który stwierdził, że działania senatora "wyglądają na zdradę".

W styczniu i lutym dużej części swoich akcji pozbyła się też inna republikańska senator Kelly Loeffler z komisji ds. zdrowia. Jak podał portal The Daily Beast, Loeffler i jej mąż, szef nowojorskiej giełdy Jeffrey Sprecher, zaczęli sprzedawać papiery wartościowe 24 stycznia - w dniu, kiedy doszło do zamkniętego spotkania przedstawicieli komisji zdrowia z oficjelami administracji prezydenta na temat koronawirusa.

Loeffler zawarła w kolejnych trzech tygodniach 27 kolejnych transakcji sprzedaży. W tym czasie kupiła akcje dwóch spółek, w tym firmy Citrix oferującej programy do pracy na odległość. Mimo tych transakcji, Loeffler publicznie zapewniała, że Stany Zjednoczone są przygotowane na stawienie czoła koronawirusowi.

W odpowiedzi na rewelacje mediów, polityk stwierdziła, że jest to "żałosny i bezpodstawny atak". "Nie podejmuję decyzji inwestycyjnych dla mojego portfelu. Decyzje inwestycyjne są podejmowane przez kilku zewnętrznych doradców bez wiedzy mojej i udziału mnie i mojego męża" - napisała na Twitterze Loeffler. (PAP)

osk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
carlito1
Ciekawe czy dowiemy się kiedyś komu to było potrzebne i ile na tym zarobił??
godunow1
Dziwne, przez 11 września 2001 niektórzy też pozbywali się akcji, przypadek ?
bysiek50
czyli rzad USA i uni europejskiej wiedzialy juz w styczniu o zarazie chinskiej i jej mozliwych skutkach JEDNAK nie zrobili nic......zeby zachamowac pandemie...A W STYCZNIU MOZNA BYŁO TO ZROBIC ..ZABLOKOWAC CHINY ....I CHINSKA ZARAZE dzis jest za pozno ODPOWIEDZIALNOSC ZA TEN STAN PONOSZA POLITYCY TO TEN SORT ZDEGENEROWANYCH czyli rzad USA i uni europejskiej wiedzialy juz w styczniu o zarazie chinskiej i jej mozliwych skutkach JEDNAK nie zrobili nic......zeby zachamowac pandemie...A W STYCZNIU MOZNA BYŁO TO ZROBIC ..ZABLOKOWAC CHINY ....I CHINSKA ZARAZE dzis jest za pozno ODPOWIEDZIALNOSC ZA TEN STAN PONOSZA POLITYCY TO TEN SORT ZDEGENEROWANYCH BYDLAKOW RZADZACYCH SWIATEM DOPROWADZIŁ DO TEGO .CO MAMY ......PRZYGŁÓP Z ANGLI JESZCZE TYDZIEN TEMU TWIERDZIŁ ZE NIE TRZEBAA NIC ROBIĆ.....gdzie była unia europejska w styczniu mieli wiedze o ogromnymzagrozeniue dla cywilizaci gdzie te sukinsyny były dlaczego pozwoili na wejscie zarazy do europy..............skuwysyny dzis odgrodza sie w klinikach z respiratorami przy lozku i dadza sobie rade a myyyy nasze rodziny ................co mamy robić
peluquero
nie tylko oni wiedzieli, ja z gęsią skórką oglądałem mecz - jak wspominam poniżej - Interu Mediolan z Cagliari 26.01.2020r., gdzie chiński właściciel sobie zażyczył koszulki dla piłkarzy Interu z nazwiskami po chińsku, i pełnym stadionem na rozpoczęcie roku Szczura, a jego tatko mający gorącą linię z przedstawicielami nie tylko oni wiedzieli, ja z gęsią skórką oglądałem mecz - jak wspominam poniżej - Interu Mediolan z Cagliari 26.01.2020r., gdzie chiński właściciel sobie zażyczył koszulki dla piłkarzy Interu z nazwiskami po chińsku, i pełnym stadionem na rozpoczęcie roku Szczura, a jego tatko mający gorącą linię z przedstawicielami nomenklatury partyjnej na pewno miał świadomość co się odp....la w Wuhan i Hubei. Moim zdaniem ten pacan z Anglii powinien odpowiadać przed trybunałem stanu za wielokrotne morderstwo, to wygląda jakby poszczególne państwa specjalnie wpuszczały te zarazę do siebie, ja przy pierwszym i drugim przypadku w Polsce krzyczałem na forach żeby pozamykać granicę kraju, i na rogatkach miast, a także utworzyć strefy kwarantannowe na lotniskach, i to też za późno bo to trzeba było zrobić nie jak pisałem 8 a minimum 1 marca.
aleks__
Wszyscy sprzedaliście akcje a teraz stracicie na dwucyfrowej inflacji , a akcje podczas inflacji rosną a na lokacie dostaniecie 1proc. Jak ładnie poprosicie papcia Glapcia.
33karol33
gdyby to byli senatorzy Demokratów problemu by nie było
peluquero
Ja zlecenia kupna na spółki niefarmaceutyczne zakończyłem 21.01.2020r. anulowałem wszystko co było, a reszta rachunku oprócz naprawdę kilku pozycji poszła w ciągu 2 dni redukując zainwestowany kapitał do 8%. Mając świadomość sytuacji oglądałem tylko mecz Serie A pomiędzy Interem Mediolan (grającym w koszulkach Ja zlecenia kupna na spółki niefarmaceutyczne zakończyłem 21.01.2020r. anulowałem wszystko co było, a reszta rachunku oprócz naprawdę kilku pozycji poszła w ciągu 2 dni redukując zainwestowany kapitał do 8%. Mając świadomość sytuacji oglądałem tylko mecz Serie A pomiędzy Interem Mediolan (grającym w koszulkach z nazwiskami piłkarzy po chińsku) a Cagliari przy pełnym stadionie na rozpoczęcie roku Szczura i myślałem sobie...będzie się działo
antonicaracal
Wypada dokładnie sprawdzić panów Glapińskiego , Morawieckiego + Ska. Kiedy sprzedawali i czy już kupili coś niecoś na giełdzie ! Uwaga na "słupy" ...
plutarch
Senatorowie zrobili przed epidemią to, co ja zrobiłem sporo wcześniej. I tak się późno skapnęli.
bumbumbum
I to napisał człowiek co od kilku lat pisze że Rosja to bankrut hahahaahah.
Twoje przeczucie to wiedza z tajnych wiadomości. Ciut wcześniej niż reszta inwestorów giełdowych!

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki