REKLAMA

Media: niemieckie kurorty turystyczne zaniepokojone budową tunelu pod Świną

2021-03-08 13:12
publikacja
2021-03-08 13:12
fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Rozpoczęto megaprojekt - budowę tunelu pod Świną, który ma połączyć wyspy Uznam i Wolin; niepokoi to niemieckie kurorty turystyczne - przekazuje w poniedziałek niemiecki portal moin.de.

"Naszym marzeniem jest silny region nadmorski, który nie tylko stanowi okno na świat, ale także integruje Polskę i wzmacnia nasze możliwości rozwoju" - oświadczył podczas rozpoczęcia budowy premier Mateusz Morawiecki.

Tunel ma stworzyć nowe szybkie połączenie komunikacyjne w regionie. Do tej pory ludzie tradycyjnie musieli przeprawiać się przez wodę promem. Od 2023 roku przez 1,8-kilometrowy tunel powinny przejeżdżać samochody.

Eksperci oczekują, że po ukończeniu tunelu wzrośnie liczba turystów; spodziewają się zarazem, że większe będzie natężenie ruchu. Zwłaszcza kierowcy ciężarówek mogliby korzystać z nowej trasy i pogorszyć sytuację drogową w regionie. Już teraz, szczególnie w szczycie sezonu wakacyjnego, na wyspie występują ogromne utrudnienia w ruchu.

Ale szybka dostępność polskich kurortów nadmorskich niepokoi również niemieckie kurorty turystyczne. W przyszłości niemieccy wczasowicze będą mogli wybrać nadmorskie kurorty, takie jak Międzyzdroje czy Kołobrzeg, które często są znacznie tańsze niż te po niemieckiej stronie. Dzięki tunelowi wyeliminowany zostanie długi czas oczekiwania na prom - pisze moin.de.

O budowie informuje także portal NDR: "Świnoujście przedzielone jest Świną, cieśniną Morza Bałtyckiego, która przebiega pomiędzy wyspami Uznam i Wolin, łącząc Zalew Szczeciński z morzem. Tunel połączy obie wyspy, a tym samym znajdujące się na nich dzielnice. Jak na razie kierowcy i piesi nadal muszą przeprawiać się promem. Tunel będzie miał łączną długość prawie 1,8 km, co według władz miasta uczyni go najdłuższym tego typu obiektem w Polsce".

Z Berlina Berenika Lemańczyk

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
marianx3
O jak ładnie tu widać wypowiadających się niemieckich sługusów władajacacych językiem Polskim... Według was jak zwykle wszystko co na zachodzie jest to jest super, a jesli już ktos chce coś zrobić w Polsce to jest złe. Na szczęście psy szczekają a karawana jedzie dalej.
darius19
przypomne rzecz pierwszorzedna a niewspominana.KASA. calosc ponad 900mln PLN 770mln PLN UE 180mln PLN Samorzad lokalny. Warszawa - prawie nic. Ale na otwarciu - sa. Tak sie robi PR.
pakamera
W Świnoujściu i tak jest pełno Niemców.Ci którzy chcieli przyjechać to i tak przyjechali.Budowa tunelu nic w tej kwestii nie zmieni.
antybolszewik
Tym bardziej w Kołobrzegu, do którego ciężko będzie jechać lokalną przez Uznam. Mam wrażenie, że te teksty są dla klikalności "Niemcy się boją...", "Polacy się boją ..."
pakamera
Gdzie p.Lemańczyk zasięgła informacji?Podejrzewam,że taki wniosek to rezultat jej przemyśleń.
barysza51
Francja ma tunel z wyspą na której leży Anglia. To my też chcemy !!!
jes
Bez obawy. Towarzyszom pisowskim nie chodzi o to aby wybudować tylko budować, budować i jeszcze raz budować. Pieniądze są z UE i samorządu ale to towarzysze będą je rozdzielać wśród swoich spółek i rodzin. A budżet na wykonanie wzrośnie wiele razy.
langdon25
Wnuki i prawnuki Sasina już zacierają ręce .

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki