REKLAMA

Media: Nie tylko Polska i Węgry krytyczne ws. budżetu UE

2020-11-30 14:43
publikacja
2020-11-30 14:43
fot. Anikin Denis / Shutterstock

Lizboński tygodnik “Expresso” twierdzi, że poza Polską i Węgrami negatywnie nastawione do warunkowości wypłat z budżetu unijnego jest jeszcze sześć innych państw UE: Portugalia, Słowenia, Czechy, Łotwa, Bułgaria oraz Chorwacja. Swoje krytyczne stanowisko państwa te przedstawiły podczas obrad unijnych “za zamkniętymi drzwiami”.

Gazeta w opublikowanym w niedzielę tekście wskazała, że krytyczne uwagi pod adresem możliwości uzależnienia wypłat z unijnego budżetu, w tym środków z funduszu odbudowy, zgłasza już od dłuższego czasu rząd Portugalii Antonia Costy.

Czołowy portugalski tygodnik przypomina kilka jesiennych wypowiedzi Costy, z których wynika, że paradoksalnie europejska debata w sprawie praworządności i próby wprowadzenia warunkowości wypłat z budżetu UE mogą spłycić znaczenie wartości europejskich.

“Omawianie kwestii wartości unijnych w powiązaniu z pieniędzmi wcale nie oznacza obrony tych walorów, ale spieniężanie ich, obniżenie ich znaczenia jedynie do środka wymiany” - stwierdził Costa.

Według informacji “Expresso” podczas obrad instytucji europejskich swoją krytykę wobec mechanizmu warunkowości wypłaty środków unijnych poza Polską, Węgrami i Portugalią miały “za zamkniętymi drzwiami” przedstawić również Słowenia, Czechy, Łotwa, Bułgaria oraz Chorwacja.

“Krytyka ta (…) dała Węgrom i Polsce atut polityczny służący temu, aby nie wiązać kwestii finansowych z praworządnością” - napisał tygodnik.

W niedzielę także lizboński dziennik “Publico” napisał, że rząd Portugalii poparł argumenty Polski i Węgier podczas szczytu Rady Europejskiej, aby nie wiązać budżetu UE z mechanizmem warunkowości. Wskazał, że socjalistyczny rząd Costy sprzeciwiał się powiązaniu wypłat z unijnego budżetu, w tym uruchomienia wypłat z funduszu odbudowy, z kwestią praworządności.

Wprawdzie rewelacji obu gazet dotychczas nie potwierdził MSZ Portugalii, który twierdzi, że kwestia przestrzegania praworządności jest ważna dla władz w Lizbonie, ale jak przypomniał “Publico” już podczas spotkania z 12 listopada 2018 r. przygotowującego do Rady Europejskiej portugalska sekretarz stanu ds. europejskich Ana Paula Zacarias skrytykowała propozycję KE aby uzależnić wypłatę środków unijnych od kryterium praworządności.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
pstrzezek
O la la! Ale news. Jest różnica między krytykowaniem a wetowaniem. Kraje południa które potrzebują kasy jak kroplówki są wściekłe na Polskę i to jest fakt. Cała reszta bez sentymentów obdzieli się naszą kasą gdy będzie taka potrzeba. Ale Mati i tak dostanie kwaity na lotnisku za 27-2 a to przecież jest bezcenne
glowny_analityk_bankier_pl
Niemiaszki są w szachu bo Europa potrzebuje kasy po covidzie a urzędasy brukselskie wstrzymują budżet.Długo tak ciągnąć nie mogą bo przyłączą się inni i niemaszki będą miały kłopot.Zostało im przegrać(chciałbym to zobaczyć) z Polską i Węgrami albo wymyślić coś nowego tzw. kompromis.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karbinadel
Najbardziej ucieszą się na Kremlu
czerwony_wiewior
Uda się tak samo, jak zablokować kandydaturę Tuska. Wtedy to było wielkie zwycięstwo, na miarę Zbawiciela
endes odpowiada karbinadel
I u Ciebie w domu... żenada... ale ty to celowo przeciez piszesz... byle kij we własne mrowisko... zejdź już naganiaczu z tego portalu i z każdej dyskusji o pilityce
karbinadel odpowiada endes
Ja się wcale nie cieszę, że dwóch narodowych socjalistów chce rozwalić UE. Co ci się porypało, jak zwykle
kris74keh
Myslę , że panstw po stronie Polski jest więcej tylko maja cykora przeciwstawić się Niemcom.
pstrzezek
Z tym myśleniem to nie przeginaj. Po co się nadwyrężać

Powiązane: Walka o budżet UE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki