REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Media: Deutsche Telekom szuka partnerów do budowy sieci światłowodowej, m.in. w Polsce

2021-11-30 12:54
publikacja
2021-11-30 12:54
Media: Deutsche Telekom szuka partnerów do budowy sieci światłowodowej, m.in. w Polsce
Media: Deutsche Telekom szuka partnerów do budowy sieci światłowodowej, m.in. w Polsce
fot. VDB Photos / / Shutterstock

Firma Deutsche Telekom przygotowuje się do partnerstwa z inwestorami w kilku krajach UE, m.in. w Polsce i Austrii w celu podziału kosztów rozbudowy sieci światłowodowych. Do mocno zadłużonej grupy Deutsche Telekom należy spółka T-Mobile Polska.

W Austrii przygotowywana jest spółka joint venture, w której Telekom i partner mają wnieść po 150 mln euro, dowiedział się dziennik "Handelsblatt" z kręgów finansowych i korporacyjnych.

"Przetarg ma się rozpocząć na początku przyszłego roku. Podobne podejście planowane jest w Polsce. Rzecznik prasowy grupy odmówił komentarza", pisze gazeta.

"Partnerstwo z inwestorami zewnętrznymi to sposób na zarządzanie ekspansją bez konieczności ponoszenia wszystkich kosztów we własnym zakresie. Według osób wtajemniczonych, przygotowania w Austrii są bardzo zaawansowane. W Polsce natomiast plany te są dopiero w fazie początkowej" - informuje "Handelsblatt".

Telekom "przeprowadza w ten sposób fundamentalną zmianę strategii" - pisze dziennik. Spółka akcyjna "powstała z dawnego niemieckiego przedsiębiorstwa państwowego i od początku sama kontrolowała infrastrukturę na swoim rodzimym rynku. Obecnie Telekom coraz bardziej oddala się od tego celu, zarówno w Niemczech, jak i w swoich europejskich spółkach krajowych".

Powodem tej zmiany jest przede wszystkim wysoki poziom zadłużenia Grupy. "Z ponad 130 mld euro zobowiązań finansowych netto, poziom zadłużenia jest wyższy niż kiedykolwiek wcześniej" - zauważa gazeta.

Grupa "musi zmodernizować swoją infrastrukturę. W Niemczech i innych krajach Europy, Telekom często opierał się na starych sieciach miedzianych w celu zapewnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu, ale te oferują jedynie prędkość do 250 megabitów na sekundę" - pisze "Handelsblatt". Obecnie "światłowód umożliwia już czterokrotnie większą przepustowość, a nowe technologie światłowodowe mogą umożliwić jeszcze większą szybkość transmisji".

W sumie Telekom liczył na koniec września około 7,1 mln klientów usług szerokopasmowych w Europie. W porównaniu z 46 milionami klientów telefonii komórkowej ( w Polsce ponad 11 milionów), liczba ta jest niewielka. Deklarowanym celem Telekomu jest możliwość zaoferowania umów na usługi szerokopasmowe jak największej liczbie klientów telefonii komórkowej.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
piotr76
To może być niezły kawałek tortu, Niemcy przespali rozwój sieci światłowodowej i muszą teraz szybko nadrabiać zaległości przede wszystkim u siebie.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki