REKLAMA

May ustąpiła ze stanowiska lidera Partii Konserwatywnej

2019-06-07 17:02, akt.2019-06-07 17:59
publikacja
2019-06-07 17:02
aktualizacja
2019-06-07 17:59

Brytyjska premier Theresa May zrezygnowała w piątek ze stanowiska lidera rządzącej Partii Konserwatywnej. Do czasu wyłonienia jej następcy pozostanie jednak na stanowisku szefowej rządu i pełniącej obowiązki szefa ugrupowania.

fot. Dan Charity / / thesun.co.uk

May zapowiedziała swoją rezygnację pod koniec maja, gdy stało się jasne, że czwarta próba przeforsowania w parlamencie projektu ustawy w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej, nie ma szans powodzenia.

"Jest i zawsze będzie źródłem głębokiego żalu, że nie byłam w stanie zrealizować brexitu" - mówiła wówczas. Oceniała też, że "w najlepszym interesie tego kraju" leży zmiana na stanowisku premiera.

Ogłaszając rezygnację w poruszającym i osobistym przemówieniu szefowa rządu broniła jednak niespełna trzech lat swoich rządów. Wskazywała m.in. na determinację, z jaką próbowała zrealizować wolę wyborców z referendum w 2016 roku.

"Czuję się tak samo pewna dzisiaj jak trzy lata temu, że jeśli w demokracji daje się ludziom możliwość dokonania wyboru, oznacza to obowiązek wdrożenia ich decyzji. Uczyniłam wszystko, co byłam w stanie, aby tak zrobić" - powiedziała, przypominając wielomiesięczne negocjacje z Unią Europejską.

W piątek May nie wygłosiła żadnego przemówienia, formalną decyzję o rezygnacji zakomunikowała w liście przekazanym władzom partii.

Dotychczas zamiar ubiegania się o schedę po May zapowiedziało 11 polityków. Termin składania kandydatur mija w poniedziałek o 17 czasu lokalnego (18 czasu polskiego). Kandydaci muszą do tego czasu uzyskać poparcie co najmniej ośmiu posłów.

Faworytem bukmacherów jest były minister spraw zagranicznych i były burmistrz Londynu Boris Johnson. Wśród mających największe szanse wymienia się także obecnego szefa brytyjskiej dyplomacji Jeremy'ego Hunta, ministra środowiska Michaela Gove'a, byłą szefową klubu parlamentarnego Andreę Leadsom i byłego ministra ds. brexitu Dominica Raaba.

Nowy lider torysów zostanie wybrany w ciągu kolejnych sześciu tygodni przez posłów Partii Konserwatywnej, którzy zawężą do listę kandydatów do dwóch, a następnie przez około 160 tys. członków ugrupowania w głosowaniu listownym.

Kandydaci mogą wydać w trakcie kampanii do 150 tys. funtów, ale mają obowiązek dokładnego deklarowania wszystkich otrzymanych darowizn i wsparcia - zarówno finansowego, jak i materialnego.

Pierwszą serię głosowań w klubie parlamentarnym zaplanowano na przyszły czwartek, 13 czerwca, a kolejne trzy odbędą się 18, 19 i 20 czerwca.

Z kolei 18 czerwca odbędzie się transmitowana w telewizji BBC debata między kandydatami, którzy wciąż będą pozostawali w grze o przywództwo.

Następca May na stanowisku lidera Partii Konserwatywnej zostanie ogłoszony najprawdopodobniej w tygodniu rozpoczynającym się 22 lipca. Zostanie on jednocześnie nowym premierem Wielkiej Brytanii.

Komentatorzy spodziewają się jednak, że opozycyjna Partia Pracy będzie próbowała natychmiast doprowadzić do wniosku o wotum nieufności dla rządu, który mógłby otworzyć drogę do przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Z Londynu Jakub Krupa

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane

Komentarze (4)

dodaj komentarz
prs
Podsumowanie Theresy May:Yyyyy...to by bylo na tyle..
ajwaj
Dopóki chem. Thereska tam jest wszystko moze sie zdazyc > a to jeszcze ponad miesiac..
Najbardziej niezatapialny polityk- nauczyciel geogr. w UE, policzyli, ze 154x wyznaczala nowe terminy BREXIT, przekladala, odwlekala. I lipa.
Sam BREXIT tragicznie dla GB wyhandlowany, mimo ca 60 mld. € daniny dla Brukseli niewiele
Dopóki chem. Thereska tam jest wszystko moze sie zdazyc > a to jeszcze ponad miesiac..
Najbardziej niezatapialny polityk- nauczyciel geogr. w UE, policzyli, ze 154x wyznaczala nowe terminy BREXIT, przekladala, odwlekala. I lipa.
Sam BREXIT tragicznie dla GB wyhandlowany, mimo ca 60 mld. € daniny dla Brukseli niewiele sie zmienia. Sprawy niezalatwione (np. Irlandia i Irlandia Pln. - UE i nie-UE bedzie kontrola celna czy nie itd.).
Nastepny etap tam to odejscie kolonii, Szkocji, Gibraltaru, Irlandii Pln. itd. od GB. Zostana same banki w Citi
ajwaj
Jeszcze lezki w pieknych oczkach (foto) nie obsechly, a sfora FakeNews ja gryzie:

""W USA przyznali się do swoich kłamstw.
The New York Times o wydaleniu 60 dyplomatów ze Stanów Zjednoczonych po incydencie ze Skrypalami nby "otrutymi" w Salisbury.
Wydanie nowojorskie twierdzi, że zdjęcia dzieci
Jeszcze lezki w pieknych oczkach (foto) nie obsechly, a sfora FakeNews ja gryzie:

""W USA przyznali się do swoich kłamstw.
The New York Times o wydaleniu 60 dyplomatów ze Stanów Zjednoczonych po incydencie ze Skrypalami nby "otrutymi" w Salisbury.
Wydanie nowojorskie twierdzi, że zdjęcia dzieci i kaczek dotkniętych zatruciem chemicznym Salisbury, to nie fotografie ilustrujące skutki tam zatrucia chemicznego, zostały pokazane prezydentowi Donaldowi Trumpowi w tym czasie inne nie zwiazane ze sprawa.

W obecnym przypadku Donaldowi Trumpowi nie pokazano zdjęć kaczek zabitych przez zatrucie w Salisbury, ale po prostu ptaki, które wyglądają jak ptaki zatrute substancją chemiczną - powiedział rzecznik.""

Podobnie "biale kaski" w Syrii, sprawa Litvinienko-byla wtedy MSW-bez dowodów, dochodzenia, sadu, wyroków itd. Wyrzuty sumienia NYT ? Na pewno nie, robi sie goraco wokól. chem. Thereski. Bo fejki byly dla zaslony dymnej w innych, powazniejszych sprawach np. krecila sie wtedy sprawa pedofilli w GB i... ucichla. Prez. Trump nie wybacza sciemy.
open_mind
Konserwa się psuje. Co kryje się w konserwie? Patrzę a tam Theresa May wylazła z konserwy !

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki