May i Trump rozmawiali przez telefon m.in. o NATO

Brytyjska premier Theresa May zadzwoniła we wtorek do prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, by omówić kwestie związane z NATO oraz sposób budowania relacji między dwoma krajami podczas zmiany władzy w USA - poinformowało Downing Street.

Zgodnie z komunikatem rozmowa odbyła się w ramach "nawiązywania regularnego dialogu" między przywódcami.

"Rozmawiali o realizacji planów prezydenta elekta w kwestiach przejęcia administracji oraz zgodzili się, że ich (obu państw - PAP) przedstawiciele powinni rozwijać bliskie relacje w tym okresie" - czytamy w oświadczeniu.

Biuro premier May poinformowało również, że przywódcy porozumieli się w sprawie zorganizowania "spotkania ich doradców ds. bezpieczeństwa narodowego w USA przed świętami Bożego Narodzenia".

Podczas wtorkowej rozmowy May i Trump potwierdzili, że NATO jest istotnym sojuszem oraz że więcej jego członków powinno wydawać rocznie 2 proc. PKB na obronę. Wielka Brytania już wypełnia to zobowiązanie.

W zeszłym tygodniu Donald Trump zaskoczył - jak ocenia agencja Reutera - władze w Londynie, pisząc na Twitterze, że "wielu ludzi" chętnie widziałoby orędownika Brexitu Nigela Farage'a jako ambasadora Wielkiej Brytanii w USA. Jednak rzecznik premier May odrzucił te sugestie, podkreślając, że "nie ma wakatu na tym stanowisku".

Reuters zauważa też, że Trump po zwycięstwie w wyborach prezydenckich, zanim zadzwonił do May, wykonał telefon do dziewięciu innych światowych przywódców. (PAP)

ulb/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil