REKLAMA
WEBINAR

Mateusz Morawiecki wicepremierem i ministrem rozwoju w rządzie PiS

2015-11-09 14:12
publikacja
2015-11-09 14:12

 Mateusz Morawiecki, dotychczas prezes Banku Zachodniego WBK, ma być wicepremierem i ministrem rozwoju w rządzie PiS. 47-letni bankowiec u schyłku PRL działał w opozycji antykomunistycznej; od lat 90. związany z branżą finansową. Brał udział w negocjacjach przed wejściem Polski do UE.

fot. / / Bankier.tv

Bank Zachodni WBK należy do grupy największych instytucji finansowych w Polsce. Morawiecki kieruje nim od ponad ośmiu lat. W tym czasie bank stał się częścią międzynarodowej Grupy Santander oraz połączył się z Kredyt Bankiem - w efekcie powstał trzeci co do wielkości bank w Polsce pod względem aktywów, portfela kredytowego i depozytów.

Z Bankiem Zachodnim, który w 2001 r. połączył się z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym tworząc Bank Zachodni WBK, Mateusz Morawiecki był związany od 1998 roku. Pełnił w nim różne funkcje; prezesem zarządu był od maja 2007 roku. Na początku lat 90., zanim trafił do banku, pracował w branży wydawniczej, później finansowej - był menedżerem odpowiedzialnym za marketing i finanse w firmach konsultingowych i wydawniczych.

Morawiecki jest synem Kornela Morawieckiego, działacza opozycji antykomunistycznej i założyciela Solidarności Walczącej, który w październikowych wyborach zdobył mandat poselski, startując z wrocławskiej listy ugrupowania Kukiz '15.

Pierwsze medialne spekulacje dotyczyły możliwego objęcia przez Morawieckiego teki ministra finansów. Jego ojciec nie krył zadowolenia. Cieszę się, bo Mateusz to porządny człowiek i przydałby się Polsce - mówił wówczas PAP Kornel Morawiecki. Ostatecznie kandydatem na ministra finansów został jednak Paweł Szałamacha, a Morawiecki ma objąc resort rozwoju - czyli, według zapowiedzi, kluczowe gospodarcze ministerstwo w rządzie Beaty Szydło.

Podobnie jak jego ojciec, Mateusz Morawiecki angażował się w działalność opozycji antykomunistycznej. Kolportował wydawnictwa drugiego obiegu i publikował w prasie podziemnej. Był szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Za działalność opozycyjną w 2013 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Kandydat na ministra rozwoju w rządzie PiS jest m.in. absolwentem historii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów MBA na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ma również dyplom ukończenia studiów z zakresu prawa międzynarodowego, prawa europejskiego oraz integracji gospodarczej i walutowej Uniwersytetu w Bazylei.

Pod koniec lat 90. był członkiem ministerialnego zespołu negocjującego przystąpienie Polski do UE. W 1998 r. został zastępcą dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej MSZ. Jest m.in. współautorem wydanej w 1997 r. publikacji Prawo europejskie - pierwszego w Polsce podręcznika z zakresu prawa unijnego i ekonomiki integracji gospodarczej.

Morawiecki jest zwolennikiem wsparcia państwa dla polskich firm, które mają szanse stać się przedsiębiorstwami o globalnym zasięgu. Nie było w najnowszej historii krajów, które osiągnęłyby sukces gospodarczy, a nie byłyby potęgami eksportowymi. Dlatego musimy robić wszystko, by wspomagać firmy mające szansę na międzynarodową karierę. Wspierać je od strony finansowania, wspomagać ich innowacyjność, ułatwiać ubezpieczenie eksportu, prowadzić szeroko zakrojoną dyplomację ekonomiczną - mówił w styczniu 2014 r., w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".

Morawiecki - jak deklarował w czerwcu 2014 r. w rozmowie z dziennikarzami "Polski The Times" - za kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki w najbliższych latach uważa trzy kwestie. Pierwsza z nich to poprawa współpracy między nauką a biznesem i efektywne wykorzystanie w tym obszarze środków unijnych.

Nauka powinna poddać się profesjonalizacji, jaką przeszedł polski biznes. Polska w 1989 r. nie przeżyła wielkiej rewolucji. Mieliśmy szczęście, mieliśmy transformację systemu bez jednego wystrzału. Ale z tym brakiem rewolucji wiąże się też to, że są sfery w Polsce, które zostały zmienione w niewielkim stopniu. Bez wchodzenia za głęboko w ten grząski teren, można wspomnieć np. sądownictwo i naukę. W nauce silne lobby profesorskie utrzymywało takie status quo, które nie naruszało ich wpływów - mówił w wywiadzie.

Za kluczową Morawiecki uznał również rozbudowę i usprawnienie infrastruktury kolejowej. Jak mówił w wywiadzie, przyczyniłoby się to do obniżenia bezrobocia i zwiększenia mobilności pracy. Trzecie - jego zdaniem - istotne dla poprawy kondycji polskiej gospodarki wyzwanie to odwrócenie obecnych trendów demograficznych.

Morawiecki ocenia, że w Polsce powinno się zwiększyć nakłady na inwestycje. Trzeba zmienić priorytety. Chiny przez lata inwestowały 50 proc. swojego PKB, a my 20 proc. 50 procent to pewnie nawet za dużo, ale 30 proc. Niemiec, Francji, Japonii i Korei w dekadach, kiedy się najmocniej rozwijały, byłoby dobrym punktem odniesienia dla nas. Rozumiem, że musieliśmy odreagować ciężkie czasy, ale teraz jesteśmy zbyt konsumpcyjni. Dziś dużo bardziej potrzebujemy inwestycji. Trzeba wykonać ogromną pracę uświadomienia społeczeństwu, że przez jakiś czas warto zacisnąć pasa, bo później będzie to wynagrodzone osiągniętym wzrostem. I wtedy naprawdę możemy być na poziomie najbardziej rozwiniętych krajów świata - wskazał w wywiadzie. (PAP)

pdo/ mab/ luo/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (79)

dodaj komentarz
~real1
nie rozumiem, jak młody Morawiecki dał się tak podpuscić przez Kaczyńskiego. Przecież tak naprawdę jego rola sprowadza się do trzech rzeczy;
- przyciagniecie Kukizowców
- za jakiś czas będzie kozlem ofiarnym, przyczyną, że PiS (na czele z prezydentem) nie może zrealizować obietnic
- wystepuje jako "listek figowy"
nie rozumiem, jak młody Morawiecki dał się tak podpuscić przez Kaczyńskiego. Przecież tak naprawdę jego rola sprowadza się do trzech rzeczy;
- przyciagniecie Kukizowców
- za jakiś czas będzie kozlem ofiarnym, przyczyną, że PiS (na czele z prezydentem) nie może zrealizować obietnic
- wystepuje jako "listek figowy" tego całego szaleństwa które szykuje się w sferze "pozaekonomicznej" - te rożne kamińskie, ziobry, maciarewicze, kaczyńskie...
~autor
No to o rozwój można być pewnym. Ale zachodnich banków !!! Proszę o wytłumaczenie paradoksu. Zarabiasz kilkaset tysięcy dziennie i zmieniasz pracę na kilkanaście miesięcznie będąc człowiekiem, który przez całą kampanię był opluwany przez pis jako źródło zła - zachodni bankier. W kampanii słyszałem, że to przez zachodnie banki gospodarka No to o rozwój można być pewnym. Ale zachodnich banków !!! Proszę o wytłumaczenie paradoksu. Zarabiasz kilkaset tysięcy dziennie i zmieniasz pracę na kilkanaście miesięcznie będąc człowiekiem, który przez całą kampanię był opluwany przez pis jako źródło zła - zachodni bankier. W kampanii słyszałem, że to przez zachodnie banki gospodarka jest tłamszona itd. Choć tak naprawdę wytłumaczenie jest bardzo proste ale to dopiero wyborcy pisu zobaczą za parę lat.
~Eeee
Przecież to tylko 40 milionów Euro w gotówce.
~uważnyczytelnik
Przeciez nie wypada rozmawiać o drobnych. W którym kierunku zmierzaja takie banki jak ten WBK?
~bekaZgościa
Zacisnąć pasa buahaha nie rozśmieszaj mnie panie wicepremier.Kto w Europie ma bardziej zaciśnięty pas niż polacy.
~Eeee odpowiada ~hehe
Dziecinada.
~Eeee
Nowoczesne urzadzenia wstrzykują już niemieckie pestycydy do owoców na drzewach.
~edw
Jako że to kolega Tuska, dawniej związany z rządem PO, można mieć nadzieję, że będzie ratował kraj pod rządami piskomuchów, tak jak robiła to Zyta Gilowska.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki