Mart Diamonds na liście ostrzeżeń KNF

Na listę ostrzeżeń publicznych KNF wpisano nowy podmiot: Mart Diamonds SA z siedzibą w Katowicach - poinformowała w czwartek Komisja Nadzoru Finansowego.

(Materiały dla mediów)

Jak podała Komisja, postępowanie wobec Mart Diamonds SA z siedzibą w Katowicach toczy się w sprawie o czyn z art. 171 ust. 1 ustawy Prawo bankowe - "wykonywanie czynności bankowych, w szczególności przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF". Komisja podkreśliła, że "przewodniczący KNF przystąpił do postępowania zainicjowanego przez inny podmiot".

Mart Diamonds to działający od 1995 roku sprzedawca diamentów i biżuterii z nimi związanej. Spółka podaje, że ściśle współpracuje z ośrodkami handlowymi w Antwerpii, Ramat Gan, Mumbaju, a także z giełdami amerykańskimi. Ponadto na początku 2012 roku, do holdingu zrzeszającego firmy spod logo Mart Diamonds dołączyła także kopalnia diamentów w Ghanie.

Poza sprzedażą tradycyjnych diamentów, spółka oferuje jednak także diamenty inwestycyjne. Mart Diamonds zapewnia nawet, że umożliwia swoim klientom odsprzedaż tych zakupionych diamentów. I prawdopodobnie to właśnie inwestycyjna część działalności wzbudziła podejrzenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Czym jest lista ostrzeżeń publicznych KNF

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których KNF zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

Na liście, oprócz nazwy podmiotu podejrzanego o przestępstwo, z biegiem czasu zamieszczana jest także informacja o przebiegu postępowania. Może to być wzmianka o prawomocnej odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego albo o prawomocnym umorzeniu postępowania przygotowawczego, a w przypadku wniesienia aktu oskarżenia wzmianka o prawomocnym orzeczeniu sądu.

Wszystko o liście ostrzeżeń publicznych KNF

Adam Hajdamowicz

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 2 piotr_malkontent

Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie produkowane "syntetyczne" diamenty są dużo bardziej czyste niż diamenty "naturalne" (i głównie ta cecha odróżnia jedne od drugich), kupowanie diamentów w celach inwestycyjnych musi być doskonałym interesem... wytrawnym inwestorom można polecić jeszcze: koraliki, perkal oraz cebulki lilii (bo cebulki tulipanów to oczywista oczywistość). Powyższy post, w świetle K.C. nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, jest jedynie moją dobrą radą...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

    Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.