Mart Diamonds na liście ostrzeżeń KNF

Na listę ostrzeżeń publicznych KNF wpisano nowy podmiot: Mart Diamonds SA z siedzibą w Katowicach - poinformowała w czwartek Komisja Nadzoru Finansowego.

(Materiały dla mediów)

Jak podała Komisja, postępowanie wobec Mart Diamonds SA z siedzibą w Katowicach toczy się w sprawie o czyn z art. 171 ust. 1 ustawy Prawo bankowe - "wykonywanie czynności bankowych, w szczególności przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF". Komisja podkreśliła, że "przewodniczący KNF przystąpił do postępowania zainicjowanego przez inny podmiot".

Mart Diamonds to działający od 1995 roku sprzedawca diamentów i biżuterii z nimi związanej. Spółka podaje, że ściśle współpracuje z ośrodkami handlowymi w Antwerpii, Ramat Gan, Mumbaju, a także z giełdami amerykańskimi. Ponadto na początku 2012 roku, do holdingu zrzeszającego firmy spod logo Mart Diamonds dołączyła także kopalnia diamentów w Ghanie.

Poza sprzedażą tradycyjnych diamentów, spółka oferuje jednak także diamenty inwestycyjne. Mart Diamonds zapewnia nawet, że umożliwia swoim klientom odsprzedaż tych zakupionych diamentów. I prawdopodobnie to właśnie inwestycyjna część działalności wzbudziła podejrzenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Czym jest lista ostrzeżeń publicznych KNF

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których KNF zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

Na liście, oprócz nazwy podmiotu podejrzanego o przestępstwo, z biegiem czasu zamieszczana jest także informacja o przebiegu postępowania. Może to być wzmianka o prawomocnej odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego albo o prawomocnym umorzeniu postępowania przygotowawczego, a w przypadku wniesienia aktu oskarżenia wzmianka o prawomocnym orzeczeniu sądu.

Wszystko o liście ostrzeżeń publicznych KNF

Adam Hajdamowicz

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 4 piotr_malkontent

Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie produkowane "syntetyczne" diamenty są dużo bardziej czyste niż diamenty "naturalne" (i głównie ta cecha odróżnia jedne od drugich), kupowanie diamentów w celach inwestycyjnych musi być doskonałym interesem... wytrawnym inwestorom można polecić jeszcze: koraliki, perkal oraz cebulki lilii (bo cebulki tulipanów to oczywista oczywistość). Powyższy post, w świetle K.C. nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, jest jedynie moją dobrą radą...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.