REKLAMA

Marszałek Senatu o sprowadzaniu węgla: to może być druga "afera respiratorowa"

2022-09-27 12:37
publikacja
2022-09-27 12:37

Sprowadzanie z Indonezji po 2 tys. zł za tonę mułu węglowego, który w Polsce można kupić za 200 zł, rodzi pytanie, czy to nie druga "afera respiratorowa"? Według fachowców z 8 mln ton, które jeszcze nie dopłynęły do Polski, do spalania nada się ok. 1,5 mln tony; te działania będą wymagały wyjaśnienia - mówi marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu o sprowadzaniu węgla: to może być druga "afera respiratorowa"
Marszałek Senatu o sprowadzaniu węgla: to może być druga "afera respiratorowa"
fot. Sodel Vladyslav / / Shutterstock

"Jak słyszę, że kupuje się z Indonezji muł węglowy, który w Polsce można kupić za 200 złotych, a my go sprowadzamy za 2 tys. złotych za tonę, to powstaje pytanie, czy to nie jest druga +afera respiratorowa+" - powiedział we wtorek Grodzki konferencji prasowej.

"Bo, jak mówią związkowcy górniczy i fachowcy z 8 milionów ton, które jeszcze nie dopłynęły do spalania nada się pewnie około 1,5 mln tony. To, to są działania, które będą wymagały wyjaśnienia, bo to jest igranie z bezpieczeństwem energetycznym nadchodzącej zimy" - ocenił marszałek Senatu.

"I trzeba powiedzieć jasno, że rząd tutaj - wiedząc od listopada zeszłego roku, że będzie wojna w Ukrainie, że będzie konflikt z Rosją, że będą sankcje - nie zrobił nic lub bardzo niewiele, aby pomyśleć o naszym bezpieczeństwie węglowym, bo inne kraje - jak sądzę - poradziły sobie z tym nieco lepiej" - powiedział Grodzki.

Marszałek Grodzki pytany, czy patrząc z perspektywy czasu, dobre było to, że opozycja namawiała do jak najszybszego embarga na rosyjski węgiel, odparł: "embargo na rosyjski węgiel w obliczu licznych ofiar - dzieci, kobiet, niewinnych cywilów, wobec ludobójstwa w Buczy, w Irpieniu, to była decyzja niegospodarcza, tylko decyzja o podłożu moralnym i o podłożu wsparcia Ukrainy w jej walce z agresorem, który bez powodu najechał wolny, niepodległy kraj" - odpowiedział marszałek Senatu.

Dodał, iż według niego ta decyzja "była konieczna do podjęcia i to jak najszybciej". "Ponieważ musimy zrobić wszystko - nie tylko jako Polska, ale jako wolny świat - żeby wesprzeć Ukrainę aż do jej ostatecznego zwycięstwa i odzyskania całego terytorium łącznie z Krymem" - podkreślił prof. Grodzki.

Marszałek był też pytany, czy w związku z kryzysem węglowym może dojść do zmiany na stanowisku premiera.

"Nie wiemy, co się dzieje w obrębie ulicy Nowogrodzkiej (siedziba PiS w Warszawie-PAP), w obrębie Komitetu Politycznego PiS, który został zmniejszony do 10 osób po to, żeby był szczelny, bo jak był 40-sto osobowy to przestał był szczelny. I jak się okazuje z tego grona 10 osób też wypływają informacje do członków PiS-u i do dziennikarzy, co świadczy o tym, że walka, która długo toczyła się pod dywanem wypływa na zewnątrz i wyobrażam sobie, co się dzieje w obrębie PiS-u, gdzie różne frakcje zwalczają się z zajadłością godną tych przysłowiowych buldogów" - podkreślił Grodzki.

"Czy, pan premier Mateusz Morawiecki to przetrwa czy nie, to zapewne jest w głowie jednego człowieka - prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego" - powiedział. "Nie chciałbym na ten temat spekulować. Natomiast zastrzeżeń do sprawności tego rządu jest ogromna ilość" - przyznał marszałek Senatu. (PAP)

autor: Edyta Roś, Piotr Śmiłowicz

ero/ pś/ ann/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (36)

dodaj komentarz
dmarch1
Wiadomo po co była reforma sądownictwa i prokuratury ?
Żeby wiedziały jakimi sprawami się nie zajmować.
ministerprawdy
Ciekawe, że tak szybko zablokowano import taniego węgla ze wschodu, meble, kawior, diamenty, złoto , futra soboli etc nie. Przecież było wiadomo, że węgla brak i od lat mówiono, że nie ma alternatyw w kierunkach importu.
kozey
a kto im zabroni z pastowanym kabanem spacerować ? :D
ssmentek
Edyta Roś, Piotr Śmiłowicz to "specjaliści" od rzeźbienia w g***e. Cyngle na zamówienie udający dziennikarzy. Ciekawe ile bankier bierze za trzymanie tego syfu na portalu. Jeśli nic nie biorą, to po prostu głupota....
kowalzmordoru
Dlaczego autorka panie Edytka nie napisze dlaczego Grodzki zasłania się imunitem i nie obroni się przed oskarżeniami o łapówkarstwo? Bo na razie to złodziej krzyczy łapać złodzieja.
sloneczkodzg
Z tego co wiem to zanim węgiel trafi do elektrowni ( do kotła ) musi być zmielony . To w czym problem ?
zoomek
Może w wodzie której jest nadto? Do tego jakieś inne syfy.
fiat126p
Zmielony węgiel jest wciąż węglem. W mule zawartość węgla może być w okolicach 50%, pozostała połowa zawiera oprócz skały różne trujące świństwa ulatujące z dymem.
https://czysteogrzewanie.pl/podstawy/flotokoncentrat-i-mul-weglowy/
Do prawie wszystkich małych pieców potrzebny jest grubszy węgiel, którego w indonezyjskiej
Zmielony węgiel jest wciąż węglem. W mule zawartość węgla może być w okolicach 50%, pozostała połowa zawiera oprócz skały różne trujące świństwa ulatujące z dymem.
https://czysteogrzewanie.pl/podstawy/flotokoncentrat-i-mul-weglowy/
Do prawie wszystkich małych pieców potrzebny jest grubszy węgiel, którego w indonezyjskiej dostawie jest ok. 10-15%.
com
Typowa manipulacja w sowieckim stylu opozycji. Węgiel jeszcze nie dotarł. Darmo się Grodzki martwi o jakość sugerując, że 8 mln ton ma pochodzić z Indonezji - co jest bzdurą.
carlito1
Ja to powiedziałem jak tylko się dowiedziałem, że pisy będą wungiel ciągnąć.....nawet żona pamięta te slowa

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki