Maroko: silne protesty po śmierci handlarza, któremu policja skonfiskowała ryby

Tysiące Marokańczyków protestowały w niedzielę w wielu miastach kraju po śmierci handlarza ryb w mieście Al-Husajma, w północnym Maroku, który został zgnieciony wewnątrz śmieciarki, gdy chciał odzyskać ryby skonfiskowane mu przez policję.

 Maroko: silne protesty po śmierci handlarza, któremu policja skonfiskowała ryby
Maroko: silne protesty po śmierci handlarza, któremu policja skonfiskowała ryby (fot. Fatima Zohra Bouaziz / EFE)

Według lokalnych mediów policja odebrała w piątek kupione w porcie ryby handlarzowi, 31-letniemu Muhcinowi Fikri, ponieważ władze zakazały w tym sezonie sprzedaży tego gatunku. Mężczyzna wskoczył do śmieciarki w desperackiej próbie odzyskania skonfiskowanego towaru.

Po śmierci mężczyzny przez media społecznościowe przelała się fala oburzenia na "Hogra", jak określa się niesprawiedliwość czy wręcz pogardę ze strony władz wobec obywateli. Do niedzielnych demonstracji wezwali działacze ruchu 20 Lutego, którzy organizowali akcje protestu w czasie arabskiej wiosny w 2011 roku.

"Nie widziałem takich tłumów w ciągu minionych kilku lat, co najmniej od 2011 roku" - powiedział działacz z miasta Imzuran, gdzie w pogrzebie handlarza i proteście uczestniczyły tysiące ludzi. Protesty odbyły się również w Al-Husajmie i innych miastach regionu, a także w Casablance i stołecznym Rabacie, gdzie setki ludzi skandowały "Muhcin został zamordowany, winny jest Machzen", w aluzji do dworu królewskiego i jego sojuszników.

Chcąc zapobiec kolejnym niepokojom król Mohammed VI, przebywający obecnie z wizytą w Afryce, polecił szefowi MSW, aby odwiedził rodzinę ofiary i przekazał w jego imieniu kondolencje. Król nakazał także przeprowadzenie "starannego i dogłębnego śledztwa i postawienie zarzutów wszystkim odpowiedzialnym za to zdarzenie".

Komentatorzy zwracają uwagę, że protesty na masową skalę są w Maroku rzadkością. Protesty, które przetoczyły się przez świat arabski w 2011 roku, zostały w tym kraju wyciszone dzięki pewnym ograniczonym reformom, wydatkom publicznym i ściślejszym środkom bezpieczeństwa. Rewolta obaliła ówczesnych przywódców Tunezji, Egiptu i Libii. (PAP)

ksaj/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil