Maroko: Islamistyczna PJD wygrała wybory parlamentarne

Islamistyczna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (PJD) zwyciężyła w piątkowych wyborach do marokańskiego parlamentu, zdobywając 125 mandatów, jej rywal - partia Autentyczność i Nowoczesność (PAM) uzyskała 102 mandaty, a Partia Niepodległości (PI) - 46 mandatów.

Osiem innych partii podzieli między sobą resztę mandatów. Wstępne wyniki po przeliczeniu wszystkich głosów podało w sobotę marokańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Marokańska ordynacja wyborcza wyklucza możliwość uzyskania większości w 395-osobowym parlamencie przez jedno, zwycięskie ugrupowanie. Aby utworzyć rząd, musi ono zawrzeć koalicję z innymi partiami, co może być skomplikowane, gdy dwie rywalizujące partie uzyskały dość zbliżone rezultaty w wyborach.

Poza PJD, której przewaga w wyborach wskazuje na wyraźny wzrost sympatii dla ugrupowań islamistycznych w Maroku, oraz utworzoną w 2008 r. partią Autentyczność i Nowoczesność (PAM), która pozostaje w bliskich związkach z rodziną królewską, do parlamentu wchodzi konserwatywna Partia Niepodległości (Istiqlal - PI). (PAP)

jo/ jra/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil