Marks and Spencer wycofuje się z polskiego rynku

analityk Bankier.pl

Brytyjska sieć Marks and Spencer zapowiedziała zamknięcie 53 sklepów w 10 krajach, w tym w Polsce. Powodem są odnotowane straty – 45 mln funtów w ostatnim roku. Firma wskazuje także na brak odpowiedniej skali działania i ograniczone możliwości wzrostu.

Wraz z prezentacją półrocznych wyników finansowych Marks and Spencer przedstawił planowane zmiany w strategii. Firma działa na międzynarodowych rynkach w dwóch modelach – budując własną sieć oraz korzystając z umów franczyzowych. Część franczyzowa przynosi zyski – ponad 87 mln funtów w ostatnim roku. Druga grupa biznesów nie osiąga jednak zadowalających rezultatów, odnotowała 45 mln funtów straty przy przychodach na poziomie 171 mln funtów.

(fot. SUZANNE PLUNKETT / FORUM)

W ramach przeglądu strategii Marks and Spencer zdecydował się na zamknięcie 53 sklepów na 10 rynkach. Likwidacji mają ulec wszystkie placówki w Belgii, Estonii, Rumunii, Polsce, Holandii i na Słowacji, Litwie oraz Węgrzech. Jako powód wskazano m.in. brak odpowiedniej skali działania, fragmentację portfela marek oraz ograniczone możliwości wzrostu w przyszłości.

W opublikowanym dokumencie wskazano, że firma rozpoczyna konsultacje z 2100 pracownikami dotyczące propozycji reorganizacji. „Mamy zamiar w pełni stosować się do lokalnych regulacji prawnych” – wskazano w raporcie.

Koszty restrukturyzacji mają zawrzeć się w przedziale od 150 do 200 mln funtów i w większości dotyczyć będą pozycji związanych z wykorzystywanymi lokalami oraz odprawami dla pracowników. Zmiany nie dotkną należących do sieci sklepów w Irlandii i Czechach, gdzie przedsięwzięcia przynoszą zyski.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 ~brexitto

uph odetchnelem niech zabieraja i sie wynosza na tamize sprzedawac to swoje badziwie

! Odpowiedz
8 1 ~Patriota

żydostwo rządząc w Polsce 26 lat doprowadziło do pauperyzacji społeczeństwa , a Polak biedny , co było założeniem niemiaszków i zydów , to Polak madry , i nadszedł czas "wydymać :" z Polski tych cwaniaków i wróci polska produkcja i będzie w Polsce zatrudnienie

! Odpowiedz
2 9 ~Clex

ty kolego nie masz pojęcia czym była Polska 26 late temu.
to był żałosny, smutny i szary kołchoz, gdzie ludzie mieli problemy z przeżyciem do 1-go. przeżyciem literalnie, czyli pod koniec miesiąca w mojej 'średniej' rodzicie brakowało na jedzenie i podstawowe potrzeby. teraz niektórzy żyją skromnie, ale na jedzenie i ubranie każdemu wystarcza, chociaż niekoniecznie jeśli chce się ubierać w markowe ciuchy. 26 lat temu para markowych spodni kosztowała tyle co miesięczna wypłata.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Clex

jeszcze mam pytanie. szukasz pracy?
zatrudnię cię od jutra. jeśli cokolwiek umiesz robić, oprócz narzekania.
za tyle ile jesteś wart.

! Odpowiedz
0 0 ~qwerty odpowiada ~Clex

ja szukam jaka branża

! Odpowiedz
1 1 ~zbk

Czołem Patrioto. Ty jesteś z tych najlepszych patriotów, którzy Polskę kochają tak bardzo, że z tej miłości najchętniej by komu przy ....lili.

! Odpowiedz
2 4 ~UK

M&S zwija również sklepy w UK. Wczoraj zapowiadali, że coś okło 45 sklepów.

! Odpowiedz
7 6 ~nnn

Bo polska biedota ,która jest w większości nie robi zakupów w tych sklepach ,jak mieszkańcy innych krajów bałtyckich , a bogacze nie robią zakupów w Polsce.

! Odpowiedz
16 14 ~sorry

Kiepska firma + kiepski produkt = porażka na wolnym rynku. Znajdą się inni na wasze miejsce nieudaczniki.

! Odpowiedz
9 16 ~zzzz

Szkoda bo moim zdaniem mieli rzeczy dobre jakościowo.Nie mogą zrobić interesu bo Belgia i Holandia to już prawie arabskie kraje i nie mają dla nich oferty.Polska Słowacj Litwa,Rumunia Wegry cóż ..."białe Indie".Ludzie nie mają pieniędzy na kupowanie w Marks &Spencer

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne