REKLAMA

Marks and Spencer wycofuje się z polskiego rynku

Michał Kisiel2016-11-08 09:00analityk Bankier.pl
publikacja
2016-11-08 09:00

Brytyjska sieć Marks and Spencer zapowiedziała zamknięcie 53 sklepów w 10 krajach, w tym w Polsce. Powodem są odnotowane straty – 45 mln funtów w ostatnim roku. Firma wskazuje także na brak odpowiedniej skali działania i ograniczone możliwości wzrostu.

Wraz z prezentacją półrocznych wyników finansowych Marks and Spencer przedstawił planowane zmiany w strategii. Firma działa na międzynarodowych rynkach w dwóch modelach – budując własną sieć oraz korzystając z umów franczyzowych. Część franczyzowa przynosi zyski – ponad 87 mln funtów w ostatnim roku. Druga grupa biznesów nie osiąga jednak zadowalających rezultatów, odnotowała 45 mln funtów straty przy przychodach na poziomie 171 mln funtów.

/ fot. SUZANNE PLUNKETT / FORUM

W ramach przeglądu strategii Marks and Spencer zdecydował się na zamknięcie 53 sklepów na 10 rynkach. Likwidacji mają ulec wszystkie placówki w Belgii, Estonii, Rumunii, Polsce, Holandii i na Słowacji, Litwie oraz Węgrzech. Jako powód wskazano m.in. brak odpowiedniej skali działania, fragmentację portfela marek oraz ograniczone możliwości wzrostu w przyszłości.

W opublikowanym dokumencie wskazano, że firma rozpoczyna konsultacje z 2100 pracownikami dotyczące propozycji reorganizacji. „Mamy zamiar w pełni stosować się do lokalnych regulacji prawnych” – wskazano w raporcie.

Koszty restrukturyzacji mają zawrzeć się w przedziale od 150 do 200 mln funtów i w większości dotyczyć będą pozycji związanych z wykorzystywanymi lokalami oraz odprawami dla pracowników. Zmiany nie dotkną należących do sieci sklepów w Irlandii i Czechach, gdzie przedsięwzięcia przynoszą zyski.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~brexitto
uph odetchnelem niech zabieraja i sie wynosza na tamize sprzedawac to swoje badziwie
~Patriota
żydostwo rządząc w Polsce 26 lat doprowadziło do pauperyzacji społeczeństwa , a Polak biedny , co było założeniem niemiaszków i zydów , to Polak madry , i nadszedł czas "wydymać :" z Polski tych cwaniaków i wróci polska produkcja i będzie w Polsce zatrudnienie
~Clex
ty kolego nie masz pojęcia czym była Polska 26 late temu.
to był żałosny, smutny i szary kołchoz, gdzie ludzie mieli problemy z przeżyciem do 1-go. przeżyciem literalnie, czyli pod koniec miesiąca w mojej 'średniej' rodzicie brakowało na jedzenie i podstawowe potrzeby. teraz niektórzy żyją skromnie, ale na
ty kolego nie masz pojęcia czym była Polska 26 late temu.
to był żałosny, smutny i szary kołchoz, gdzie ludzie mieli problemy z przeżyciem do 1-go. przeżyciem literalnie, czyli pod koniec miesiąca w mojej 'średniej' rodzicie brakowało na jedzenie i podstawowe potrzeby. teraz niektórzy żyją skromnie, ale na jedzenie i ubranie każdemu wystarcza, chociaż niekoniecznie jeśli chce się ubierać w markowe ciuchy. 26 lat temu para markowych spodni kosztowała tyle co miesięczna wypłata.
~Clex
jeszcze mam pytanie. szukasz pracy?
zatrudnię cię od jutra. jeśli cokolwiek umiesz robić, oprócz narzekania.
za tyle ile jesteś wart.
~qwerty odpowiada ~Clex
ja szukam jaka branża
~zbk
Czołem Patrioto. Ty jesteś z tych najlepszych patriotów, którzy Polskę kochają tak bardzo, że z tej miłości najchętniej by komu przy ....lili.
~UK
M&S zwija również sklepy w UK. Wczoraj zapowiadali, że coś okło 45 sklepów.
~nnn
Bo polska biedota ,która jest w większości nie robi zakupów w tych sklepach ,jak mieszkańcy innych krajów bałtyckich , a bogacze nie robią zakupów w Polsce.
~sorry
Kiepska firma + kiepski produkt = porażka na wolnym rynku. Znajdą się inni na wasze miejsce nieudaczniki.
~zzzz
Szkoda bo moim zdaniem mieli rzeczy dobre jakościowo.Nie mogą zrobić interesu bo Belgia i Holandia to już prawie arabskie kraje i nie mają dla nich oferty.Polska Słowacj Litwa,Rumunia Wegry cóż ..."białe Indie".Ludzie nie mają pieniędzy na kupowanie w Marks &Spencer

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki