REKLAMA

Mario Draghi szefem KE? Propozycja prezydenta Francji. "To plan Macrona, by uratować Europę"

2023-12-08 12:34
publikacja
2023-12-08 12:34

Prezydent Francji Emmanuel Macron proponuje kandydaturę byłego premiera Włoch i byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej po przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego - pisze o tym w piątek dziennik „La Repubblica”.

Mario Draghi szefem KE? Propozycja prezydenta Francji. "To plan Macrona, by uratować Europę"
Mario Draghi szefem KE? Propozycja prezydenta Francji. "To plan Macrona, by uratować Europę"
fot. Francois Lenoir / / Reuters

Rzymska gazeta, która powołuje się na źródła dyplomatyczne w Paryżu i Brukseli, podkreśla: „To plan Macrona, by uratować Europę”. Jak zaznacza, francuski przywódca przedstawił już propozycję kandydatury Draghiego kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi. Obecnie zaś kluczowe znaczenie będzie miało stanowisko rządu Giorgii Meloni - dodaje.

Dziennik przypomina, że to Macron niecałe pięć lat temu jako „kingmaker UE” przedstawił kandydaturę Ursuli von der Leyen na urząd przewodniczącej Komisji Europejskiej, dzięki czemu udało się wyjść z paraliżu decyzyjnego w tej sprawie. Teraz zaś prezydent Francji chce znów odegrać podobną rolę i proponuje powierzenie kierowania KE Draghiemu i już rozpoczął nieformalne rozmowy na temat tego planu.

76-letni Draghi to były prezes Banku Włoch, prezes EBC w latach 2011-2019, szef włoskiego rządu zgody narodowej w latach 2021-2022, powołanego w szczycie pandemii Covid-19.

Artykuł w “La Repubblica” jest komentowany we Włoszech. Pozytywnie o propozycji tej kandydatury wypowiadają się politycy centrolewicy.

„Mario Draghi potrafił lepiej niż ktokolwiek inny z jasnością wypowiadać się o tym, jak tragiczna i jak ważna jest obecna faza w historii Europy" - stwierdził deputowany centrolewicy Riccardo Magi. Przypomniał, że Draghi krytykował "niezdolność do stawiania czoła wielkim wyzwaniom geopolitycznym i dla bezpieczeństwa".

"Jego przywództwo - stwierdził - byłoby najlepszą gwarancją wejścia na drogę ożywienia Unii".

Szef klubu partii Italia Viva w Izbie Deputowanych Davide Faraone napisał na platformie X, że jego ugrupowanie popiera tę propozycję.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (3)

dodaj komentarz
and00
tzn, wyborów jeszcze nie było, a za kulisami uzgodnili już kto będzie premierem?

I nazwij tą organizacje inaczej niż ZSRR
Czas uciekać póki można
drrekin
Draghi.. z Lagarde i von der Leyen tworza top 3 najwiekszych zlodziei EU!!!
prs
No co on?..

..rudego nie chce?..

Szok..

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki