Marian Banaś zapowiada pozew o ochronę dóbr osobistych

Najpóźniej we wtorek prezes NIK Marian Banaś złoży pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko osobom, które mogą być pociągnięte do odpowiedzialności w związku z sobotnim reportażem - poinformował PAP Zbigniew Matwiej z Biura Organizacyjnego NIK.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

"Superwizjer" TVN poinformował w sobotę, że były minister finansów i nowy szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego dwa domy, grunty rolne oraz kamienicę. Kamienicę oraz dwa mniejsze mieszkania wynajmuje - informują dziennikarze programu.

"Superwizjer" podaje, że kamienica położona jest w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Według dziennikarzy programu mieści się w niej niewielki pensjonat, który oferuje gościom pokoje na godziny. Jak podkreślono w materiale "Superwizjera", w 2016 r. Marian Banaś zadeklarował, że sprzeda kamienicę, ale nigdy do tego nie doszło. Umowa przedwstępna - zaznaczyli dziennikarze "Superwizjera" - została jednak odnotowana w dokumentach sądowych. Jak podano, niedoszłym nabywcą jest 30-letni Dawid O., który jednocześnie prowadzi pensjonat w kamienicy ministra.

"Obecnie prezes NIK Marian Banaś przygotowuje pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko osobom, które mogą być pociągnięte do odpowiedzialności w związku z sobotnią emisją reportażu. Najpóźniej jutro pozew zostanie złożony w sądzie" - poinformował w poniedziałek w oświadczeniu przesłanym PAP Zbigniew Matwiej, kierownik Wydziału Prasowego w Biurze Organizacyjnym.

Wcześniej Banaś w oświadczeniu przesłanym PAP zaznaczył, że nie zarządzał pokazanym w materiale "Superwizjera" hotelem, a obecnie nie jest właścicielem tej nieruchomości. Jak dodał, "materiał odbiera jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia" nie tylko jego osoby, ale również kierowanych przez niego instytucji i zamierza skierować sprawę na drogę sądową.

W poniedziałek Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że od kwietnia kontroluje oświadczenia majątkowe obecnego prezesa NIK Mariana Banasia, a kontrola ma się zakończyć w drugiej połowie października.

"CBA realizując swoje ustawowe obowiązki prowadzi od 16 kwietnia br. kontrolę oświadczeń majątkowych Pana Mariana Banasia. Postępowanie obejmuje oświadczenia majątkowe złożone w latach 2015-2019. Planowany termin zakończenia kontroli przypada na drugą połowę października br." – napisano w oświadczeniu CBA.

O dymisję Mariana Banasia w związku z materiałem, który opublikował w sobotę "Superwizjer" TVN, apelowali w poniedziałek posłowie PO-KO. Jak przekonywali, prezez NIK to człowiek, który "musi się cieszyć nieposzlakowaną opinią, musi być jak żona Cezara i nie mogą ciążyć na nim jakiekolwiek podejrzenia, sugestie medialne, związane z jego działalnością, które mogą urągać tej instytucji".(PAP)

sno/tgo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 1 szlachta-nie-pracuje

trzeba jeszcze ujawnić że Kaczyński zrywa skóry ze swoich kotów na korzonki to dopiero będzie afera KaczoKotoludujada trzeba jeszcze wrzucić materiał jak Kuchciński posuwa nielata ukraińskiego koniecznie przed wyborami na żywo w TVN w godzinach szczytu marszałek i jego ukraińska suczka mercedes

! Odpowiedz
3 13 kris74keh

Jeszcze do wyborów ze 2-3 pseudoafery odpalą w Tusk Vision Network. Ale to już nic nie zmieni. No chyba żeby Kidawę zamienili na Nitrasa.

! Odpowiedz
17 5 szlachta-nie-pracuje

kłamie młody Banaś zarządza majątkiem starego Banasia Banaś od nadmiaru uczciwości został milionerem w pisie bardzo ciekawe zjawisko niespotykane na ulicy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.