REKLAMA

Marek Suski: Proponujemy zwiększenie emisji polskiej muzyki w mediach

2022-01-20 16:12, akt.2022-01-20 18:02
publikacja
2022-01-20 16:12
aktualizacja
2022-01-20 18:02
Marek Suski: Proponujemy zwiększenie emisji polskiej muzyki w mediach
Marek Suski: Proponujemy zwiększenie emisji polskiej muzyki w mediach
fot. Grazyna Myslinska / / FORUM

Chodzi nam o dbałość o polską kulturę, polską muzykę i polskich artystów - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej poseł PiS Marek Suski, zapowiadając zwiększenie emisji polskiej muzyki w mediach, co przewiduje projektowana nowela ustawy o radiofonii i telewizji.

„To ustawa, która zmienia ilość polskiej muzyki w polskich mediach. Ustawa przewiduje 50 proc. miesięcznego czasu nadawania w programie utworów muzyczno-słownych. I proponujemy co najmniej 80 proc. w godz. 5-24. I tutaj jest jeszcze jeden element, taki bonus dla debiutantów - czas antenowy zespołów czy utworów muzycznych, które byłyby zespołami bądź utworami debiutanckimi, będą liczone jako 300 proc. czasu antenowego” – mówił Suski.

Jak zaznaczył, chodzi o „dbałość o polską kulturę, polską muzykę i polskich artystów”, którzy obecnie w związku z pandemią są w szczególnie trudnej sytuacji. „Stąd też ogromne zubożenie naszych artystów. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom (…) Myślę, że to będzie też pomocą i zachętą, żeby nowe utwory czy nowi wykonawcy mogli wchodzić na rynek. To rozwiązanie podobne jak w niektórych innych krajach Unii Europejskiej, podobne jak np. we Francji (…) To pierwszy krok w celu promocji naszej kultury jeżeli chodzi o tego rodzaju rozwiązania” – podkreślił Suski.

Nowelizacja – jak wskazał – jest projektem poselskim. „Myślę, że jeszcze dzisiaj złożę ten projekt (…) Mam tu podpisy posłów głównie PiS, ale też rozmawiałem z innymi parlamentarzystami i mówią, że są za takimi rozwiązaniami. Natomiast zobaczymy, jak to będzie się rozwijać. Liczymy, że będzie tutaj ogólnonarodowa zgoda, by wydaje mi się byłoby dziwne gdyby byli przeciwnicy naszej muzyki, a sojusznicy zagranicznej, ale zobaczymy” – powiedział Suski.

W konferencji wzięli także udział artyści. „To o czym pan minister mówił to temat i przedmiot naszej, jako środowiska muzycznego, nieustającej walki od wielu lat. M.in. przyczyną reaktywacji, powstania Związku Zawodowego Muzyków RP zlikwidowanego w 1949 r. przez komunistów, było poczucie głębokiej niesprawiedliwości i zepchnięcie polskich artystów, twórców do narożnika” – zaznaczył b. przewodniczący Związku Zawodowego Muzyków RP Wojciech Konikiewicz.

„Myślę, że wszyscy artyści, muzycy, kompozytorzy powitają z zadowoleniem tego typu opcję. Dlatego że twórczość, tak jak każda inna dziedzina działalności ludzkiej, jest zależna od nakładów i od zasilania finansowego. Bez tego zasilania finansowego mieliśmy do czynienia z gorączkową dreptaniną artystów, którzy przepychali się, by wyrwać ten topniejący i zmniejszający się kawałek tortu. Resztę tego tortu stanowiły interesy globalnych producentów, którzy tutaj weszli w latach 90. i wywrócili do góry nogami polski rynek” – mówił. Według niego „przywitanie tego projektu będzie pozytywne” i z poparciem „ludzi różnych poglądów i różnych partii, kręgów, bo kultura nie jest tematem, który należy do jakiejś jednej opcji, tylko tematem ogólnonarodowym, ogólnopaństwowym”.

Zdaniem gitarzysty Piotra Koncy projektowana nowela „z kilku aspektów wspiera aktywnie rozwój i promocję ludzi związanych z kulturą”. Wymienił m.in. promocję debiutantów, którzy „w chwili obecnej mają bardzo duży problem, aby się +przebić+ do szerszej świadomości odbiorców i słuchaczy”. „Jest to tak naprawdę kilkaset mln złotych dla artystów, dla ludzi kultury, dla twórców, które dzięki tej ustawie będą mogły być rozdysponowane w sposób klarowny i właściwy. Bardzo to jest z punktu widzenia czynnych muzyków ważne (…) Dziękujemy panu ministrowi, że w sposób tak świadomy zajął się tym trudnym dla nas tematem. Mam nadzieję, że to jeden z pierwszych kroków jeśli chodzi o sektor kultury i pewnych reform w tym temacie” - zaakcentował. (PAP)

mwp/ akn/ aszw/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (37)

dodaj komentarz
amelie2
Czyli cała Polska ma słuchać martynióków. Bo o innej muzyce piskaczym nieukom nic nie wiadomo. Oczywiści słuchanie muzyki Czajkowskiego, Musorgskiego, Rachmaninowa, Borodina, Bacha, Mendehssona, Bethovena i innych z tej kategorii skończy się karą finansową zamieniana na więzienie
drabio
Strasznie otyły facet, ile podbrodkow ma Marek Suski?
antek10
Bedzie tak jak z Polsatem, transmisja mszy co niedziela. W nastepnym kroku dadzą modlitwy zaraz po prognozie pogody po to aby sie sprawdziła.
pstrzezek
Suski mówi "proponujemy" To mniej więcej taka sama abstrakcja jak Anżej któy mówi "podjąłem dycyzję" ;)))
lancealot
Hehe, tu najnowszy "występ" tego giganta intelektu
Sławny tekst carycy się chowa :D
https://twitter.com/SzkKontaktowe/status/1484219479370477573
jkl777
Jesli corka Suskiego pracuje w panstwowej spolce to ten kraj musi zniknac z mapy swiata. Gibony w dzungli lepiej sie rzadza.
jarada74
Po co sie tak ograniczać?
Trzeba w TV wprowadzić zasadę 8 na 10 - 8 filmów polskich i 2 zagraniczne (z czego jeden ma być węgierski, drugi turecki). I zabronić NETFLIXA. Stwórzmy POLFLIXA.

Pani Jadzia z warzywniaka już pisze scenariusz na serial: "Jak żyć panie premierze?"
A Józek z ekipą juz kręcą pod blokiem.
Po co sie tak ograniczać?
Trzeba w TV wprowadzić zasadę 8 na 10 - 8 filmów polskich i 2 zagraniczne (z czego jeden ma być węgierski, drugi turecki). I zabronić NETFLIXA. Stwórzmy POLFLIXA.

Pani Jadzia z warzywniaka już pisze scenariusz na serial: "Jak żyć panie premierze?"
A Józek z ekipą juz kręcą pod blokiem..
na boku..
korkiem w jabolu...
jarada74
ech.. Suski kombinuje jak może żeby przykryć niewygodne sprawy... A Wy sie podniecajcie i żryjcie... "DZIEL i RZĄDŹ"
karbinadel
Czasem wydaje mi się, że już nic głupszego PiS nie wymyśli - a tu proszę: da się!
arzab
Jak w jakimś talibanie, będą mi wciskać czego mam słuchać ! Jeszcze uchwalcie, że pod groźbą kary ( np. takiej jak za odmowę donoszenia ), nie wolno wyłączać odbiornika w czasie nadawania tej polskiej twórczości !

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki