REKLAMA
PIT 2023

Marek Belka nie poda się do dymisji

2014-06-16 18:13
publikacja
2014-06-16 18:13
Marek Belka nie poda się do dymisji
Marek Belka nie poda się do dymisji
fot. Narodowy Bank Polski / / Flickr

Prezes NBP Marek Belka oświadczył w poniedziałek, że nie rozważa rezygnacji ze stanowiska. Komentując opublikowaną przez tygodnik Wprost swoją rozmowę z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem, ocenił, że chodziło w niej raczej o troskę o państwo, niż coś innego.

"Nie rozważam podania się do dymisji" - powiedział Belka w rozmowie z "Faktami" TVN.

Tygodnik Wprost ujawnił nagranie rozmowy między Sienkiewiczem a Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 roku.

Zdaniem Belki powoli "z tego kurzu medialnego i różnych krzyżujących się komentarzy" wyłania się prawdziwy obraz rozmów. "Okazuje się, że była raczej troska o państwo, niż coś innego" - twierdzi Belka.

Prezes NBP uważa, że jego rozmowa z ministrem spraw wewnętrznych nie ma nic wspólnego z niezależnością banku. "Raczej ma to wspólnego wiele z tym, że jako człowiek, który wiele rzeczy widział, w Polsce i na świecie, skłonny jestem do formułowania sądów czasami bardzo twardych" - powiedział Belka.

Zdaniem Belki obowiązkiem banku centralnego jest współpraca ze wszystkimi instytucjami państwowymi, nie tylko z ministrem finansów, czy rządem.

"Polska czasami jawi mi się jako luźna federacja niezależnych księstewek, niezależnych instytucji, których każdy ma na myśli swój własny punkt widzenia, czasami nawet interesy, a interes państwa się gdzieś gubi" - podsumował Belka.

Premier Donald Tusk ocenił w poniedziałek, że analiza rozmowy Sienkiewicza z Belka nie wskazuje na złamanie prawa. Podkreślał, że nie wysyłał szefa MSW na spotkanie z Belką, Sienkiewicz nie wpływał na postępowanie NBP, a projekt zmian w ustawie o banku centralnym (którym we wtorek zajmie się rząd) nie jest owocem rozmowy szefów MSW i NBP, powstał bowiem na długo przed nią. Tusk dodał, że nie będzie dymisji Sienkiewicza; o przyszłości Belki na stanowisku szefa NBP nie chciał się wypowiadać, bo - jak mówił nie jest to jego rolą.(PAP)

ksi/ ura/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~intervojage
Łatwiej załadować samemu ciężarówkę świń niż Belkę odsunąć od koryta.....
~rer
Belka prawa nie złamał. Brzydko ludzi obraził. Elity polityczne mamy kiepskie, brak im pokory i przynależności do państwa a nie partii, posługują się takim językiem jak my, w domu, pracy i na forum. Obgadują, notorycznie i krytycznie wszytko co nie od nich oceniają, kpią, plotkują, czują się niezwykle ważni - sami dla siebie i w Belka prawa nie złamał. Brzydko ludzi obraził. Elity polityczne mamy kiepskie, brak im pokory i przynależności do państwa a nie partii, posługują się takim językiem jak my, w domu, pracy i na forum. Obgadują, notorycznie i krytycznie wszytko co nie od nich oceniają, kpią, plotkują, czują się niezwykle ważni - sami dla siebie i w swoim gronie. Odbiorcą tych połajanek to dynda. Co mamy w alternatywie, PIS i Ruch Palikota? Wolę stałe rozwolnienie od złośliwego raka.
~stary1
Ta Belka to jest slawna ze względu na podatek jej imienia. Ale sądząc po reakcji na taśmy - to o ile Sienkiewicz się pokajał to Belka powiedziala że tak zawsze rozmawia z przyjaciolmi dla dobra Panstwa. (Nie powiedział jak ci panstwo mają na nazwisko). Musi być nieźle umocowany w Służbach jak jest taki pewny siebie.
~hx
Traktują to Państwo jakby było ich własnością prywata, korupcja, afera hazardowa, amber gold, teraz afera podsłuchowa Polacy nic się nie stało!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~rubik
Panie Belka, dymisje to powinieneś w zębach przynieść dziś o świcie, to jest kurwa skandal co się w tym pseudo państwie wyrabia
~666
belka powinien stanąć przed plutonem egzekucyjnym za PZU to w nagrodę za ten przekręt (POLSKA straciła na tej prywatyzacji co najmniej 3mld zlp) został namaszczony na prezesa PZU
~666
oczywiście prezesa NBP,a nie PZU (lapsus) reprezentował wtedy nikomu nieznana firmę z Holandii EUREKO(bodajże już nie istnieje) a stronę polską m.in.Buzek,Krzaklewski
~Zmartwiony
Dziś w kiosku na dwa sprzedane "Wprost" szły dwa egzemplarze "Wyborczej". Ja nie wiem, co musiałoby się stać, żeby Polacy wyszli na ulice i np. protestowali pod parlamentem jak Tea Party ... Zabranie emerytur OFE nie zachwiało pozycją PO. No to i tu rządzący mogą spać spokojnie. Postraszą PiSem, naplują w twarz Dziś w kiosku na dwa sprzedane "Wprost" szły dwa egzemplarze "Wyborczej". Ja nie wiem, co musiałoby się stać, żeby Polacy wyszli na ulice i np. protestowali pod parlamentem jak Tea Party ... Zabranie emerytur OFE nie zachwiało pozycją PO. No to i tu rządzący mogą spać spokojnie. Postraszą PiSem, naplują w twarz a Naród powie ... to deszcz ...
~hm
Hahaha, to są właśnie te elity i mężowie stanu wykute w PRL oraz III RP. Żygać mi się chce na sam widok tych zdegenerowanych i skundlonych indywiduów. Tfu!
~gościu
No cóż,już dawno wiadomo,że jedyną drogą oderwania świni od koryta jest rzeżnia.

Powiązane: Afera podsłuchowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki