REKLAMA

Marek Belka nie poda się do dymisji

2014-06-16 18:13
publikacja
2014-06-16 18:13
Marek Belka nie poda się do dymisji
Marek Belka nie poda się do dymisji
fot. Narodowy Bank Polski / / Flickr

Prezes NBP Marek Belka oświadczył w poniedziałek, że nie rozważa rezygnacji ze stanowiska. Komentując opublikowaną przez tygodnik Wprost swoją rozmowę z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem, ocenił, że chodziło w niej raczej o troskę o państwo, niż coś innego.

"Nie rozważam podania się do dymisji" - powiedział Belka w rozmowie z "Faktami" TVN.

Tygodnik Wprost ujawnił nagranie rozmowy między Sienkiewiczem a Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 roku.

Zdaniem Belki powoli "z tego kurzu medialnego i różnych krzyżujących się komentarzy" wyłania się prawdziwy obraz rozmów. "Okazuje się, że była raczej troska o państwo, niż coś innego" - twierdzi Belka.

Prezes NBP uważa, że jego rozmowa z ministrem spraw wewnętrznych nie ma nic wspólnego z niezależnością banku. "Raczej ma to wspólnego wiele z tym, że jako człowiek, który wiele rzeczy widział, w Polsce i na świecie, skłonny jestem do formułowania sądów czasami bardzo twardych" - powiedział Belka.

Zdaniem Belki obowiązkiem banku centralnego jest współpraca ze wszystkimi instytucjami państwowymi, nie tylko z ministrem finansów, czy rządem.

"Polska czasami jawi mi się jako luźna federacja niezależnych księstewek, niezależnych instytucji, których każdy ma na myśli swój własny punkt widzenia, czasami nawet interesy, a interes państwa się gdzieś gubi" - podsumował Belka.

Premier Donald Tusk ocenił w poniedziałek, że analiza rozmowy Sienkiewicza z Belka nie wskazuje na złamanie prawa. Podkreślał, że nie wysyłał szefa MSW na spotkanie z Belką, Sienkiewicz nie wpływał na postępowanie NBP, a projekt zmian w ustawie o banku centralnym (którym we wtorek zajmie się rząd) nie jest owocem rozmowy szefów MSW i NBP, powstał bowiem na długo przed nią. Tusk dodał, że nie będzie dymisji Sienkiewicza; o przyszłości Belki na stanowisku szefa NBP nie chciał się wypowiadać, bo - jak mówił nie jest to jego rolą.(PAP)

ksi/ ura/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~intervojage
Łatwiej załadować samemu ciężarówkę świń niż Belkę odsunąć od koryta.....
~rer
Belka prawa nie złamał. Brzydko ludzi obraził. Elity polityczne mamy kiepskie, brak im pokory i przynależności do państwa a nie partii, posługują się takim językiem jak my, w domu, pracy i na forum. Obgadują, notorycznie i krytycznie wszytko co nie od nich oceniają, kpią, plotkują, czują się niezwykle ważni - sami Belka prawa nie złamał. Brzydko ludzi obraził. Elity polityczne mamy kiepskie, brak im pokory i przynależności do państwa a nie partii, posługują się takim językiem jak my, w domu, pracy i na forum. Obgadują, notorycznie i krytycznie wszytko co nie od nich oceniają, kpią, plotkują, czują się niezwykle ważni - sami dla siebie i w swoim gronie. Odbiorcą tych połajanek to dynda. Co mamy w alternatywie, PIS i Ruch Palikota? Wolę stałe rozwolnienie od złośliwego raka.
~stary1
Ta Belka to jest slawna ze względu na podatek jej imienia. Ale sądząc po reakcji na taśmy - to o ile Sienkiewicz się pokajał to Belka powiedziala że tak zawsze rozmawia z przyjaciolmi dla dobra Panstwa. (Nie powiedział jak ci panstwo mają na nazwisko). Musi być nieźle umocowany w Służbach jak jest taki pewny siebie.
~hx
Traktują to Państwo jakby było ich własnością prywata, korupcja, afera hazardowa, amber gold, teraz afera podsłuchowa Polacy nic się nie stało!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~rubik
Panie Belka, dymisje to powinieneś w zębach przynieść dziś o świcie, to jest kurwa skandal co się w tym pseudo państwie wyrabia
~666
belka powinien stanąć przed plutonem egzekucyjnym za PZU to w nagrodę za ten przekręt (POLSKA straciła na tej prywatyzacji co najmniej 3mld zlp) został namaszczony na prezesa PZU
~666
oczywiście prezesa NBP,a nie PZU (lapsus) reprezentował wtedy nikomu nieznana firmę z Holandii EUREKO(bodajże już nie istnieje) a stronę polską m.in.Buzek,Krzaklewski
~Zmartwiony
Dziś w kiosku na dwa sprzedane "Wprost" szły dwa egzemplarze "Wyborczej". Ja nie wiem, co musiałoby się stać, żeby Polacy wyszli na ulice i np. protestowali pod parlamentem jak Tea Party ... Zabranie emerytur OFE nie zachwiało pozycją PO. No to i tu rządzący mogą spać spokojnie. Postraszą PiSem, naplują Dziś w kiosku na dwa sprzedane "Wprost" szły dwa egzemplarze "Wyborczej". Ja nie wiem, co musiałoby się stać, żeby Polacy wyszli na ulice i np. protestowali pod parlamentem jak Tea Party ... Zabranie emerytur OFE nie zachwiało pozycją PO. No to i tu rządzący mogą spać spokojnie. Postraszą PiSem, naplują w twarz a Naród powie ... to deszcz ...
~hm
Hahaha, to są właśnie te elity i mężowie stanu wykute w PRL oraz III RP. Żygać mi się chce na sam widok tych zdegenerowanych i skundlonych indywiduów. Tfu!

Powiązane: Afera podsłuchowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki