REKLAMA

Marcin Piróg zrezygnował ze stanowiska prezesa Biomedu Lublin

2020-11-30 11:48, akt.2020-11-30 17:14
publikacja
2020-11-30 11:48
aktualizacja
2020-11-30 17:14
Puls Biznesu

Prezes Biomedu Lublin Marcin Piróg zrezygnował w poniedziałek ze stanowiska – poinformowała spółka w komunikacie. Biomed opracował na bazie osocza ozdrowieńców preparat do leczenia COVID-19, który ma wkrótce wejść w fazę badań klinicznych.

Zarząd Biomedu poinformował, że w poniedziałek otrzymał oświadczenie prezesa zarządu spółki Marcina Piróga o rezygnacji z pełnionej funkcji „ze skutkiem na dzień doręczenia oświadczenia o rezygnacji”.

„Pan Marcin Piróg podał jako przyczynę złożenia rezygnacji z pełnionej funkcji istotne rozbieżności pomiędzy nim a Przewodniczącym Rady Nadzorczej i innymi przedstawicielami Rady Nadzorczej Spółki w kluczowych kwestiach dotyczących funkcjonowania organizacji, wdrażania i realizacji strategii spółki oraz jej przyszłego rozwoju” – głosi komunikat.

Obowiązki prezesa Zarządu pełnić będzie wiceprezes Biomedu Piotr Fic.

W reakcji na informację o odejściu prezesa akcje Biomedu mocno potaniały. Po zamknięciu poniedziałkowej sesji skala spadków wyniosła 18 proc.

/ Bankier.pl

Na początku listopada Biomed Lublin informował o przygotowaniu dokumentacji niezbędnej dla rozpoczęcia badań klinicznych potencjalnego leku na COVID-19, wytworzonego z osocza ozdrowieńców. Jak mówił wtedy PAP rzecznik prasowy Biomedu Michał Makarczyk – Rodkiewicz, przygotowywana dokumentacja, dotycząca m.in. przeprowadzonego przez spółkę badania „stabilności leku”, trafi do Głównego Inspektora Farmaceutycznego, który następnie może „dać zielone światło” na prowadzenie badań klinicznych. „Badania kliniczne, które obejmą ok. 500 pacjentów, mają ruszyć niebawem” – dodał.

Senator Grzegorz Czelej (PiS) informował 13 listopada na Twiterze, że do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych złożony już został wniosek o rozpoczęcie badań klinicznych leku wytworzonego przez Biomed. „Po uzyskaniu zgody pierwsi chorzy otrzymają lek w 5 ośrodkach klinicznych” - napisał Czelej, który jest przewodniczącym Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 (SPSK1) w Lublinie. Ten szpital otrzymał z Agencji Badań Medycznych grant na badania kliniczne preparatu opracowanego przez Biomed.

Jak wcześniej informowano, badania kliniczne mają być prowadzone w kilku ośrodkach m.in. w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku, Warszawie. Po przeprowadzeniu badań klinicznych może rozpocząć się procedura dopuszczenia leku do szerszego użytku dla większej grupy pacjentów.

Potencjalny lek na COVID-19 to preparat wyprodukowany przez lubelską spółkę z osocza ozdrowieńców lub tych, którzy przeszli COVID-19 bezobjawowo. We wrześniu Biomed informował, że wyprodukowanych zostało ponad trzy tysiące ampułek preparatu - Immunoglobuliny anty SARS-CoV-2 – i jest to pierwsza seria przeznaczona do niekomercyjnych badań klinicznych.

Szef Kliniki Chorób Zakaźnych w SPSK1 w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz mówił wtedy, że preparat podany zostanie pacjentom zakażonym koronawirusem. „Nie spodziewamy się większych problemów z bezpieczeństwem preparatu, bo my takie preparaty, immunoglobuliny, stosujemy do wielu lat. Jesteśmy optymistycznie do tego nastawieni” – zapewniał.

Pierwsza partia potencjalnego leku na COVID-19 została wyprodukowana ze 150 litrów osocza zebranego przez siedem Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (z Raciborza, Radomia, Bydgoszczy, Kalisza, Lublina, Szczecina i Wrocławia). Większość osocza oddali górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.(PAP)

Autor: Renata Chrzanowska, Zbigniew Kopeć

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
domcia96
Dlaczego tak wysoko ocenianie komentarze sa usuwane przed moderatora !
SKANDAL !!!
adam_koziel
a jeszcze niedawno, tzw. "prezes", ze środków własnych, pożyczył KASĘ na dobry procent
"potężnej firmie biotechnologicznej" z dochodem netto 100 tys. zł za 3 kwartał 2020 ;-)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pawblo77
O, kolega zna się na biomedycynie? Bo jeszcze niedawno znał się na LOTnictwie :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki