Marchewka na PIT-y. Tak miasta kuszą podatników

redaktor Bankier.pl

Do niedawna miasta prześcigały się w konkursach związanych z rozliczeniem PIT-u. Były do wygrania samochody hybrydowe, skutery, rowery miejskie. Co zostało? Niewiele. Największe miasta co najwyżej rozdadzą karty zniżkowe.

Zgodnie z prawem w przypadku podatku PIT miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest właściwy urząd skarbowy ze względu na miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Oznacza to, że aby płacić podatki w danym mieście, wcale nie trzeba być w nim zameldowanym.

Jeszcze dwa-trzy lata temu największe miasta zachęcały podatników do wypełniania PIT-u w swoim regionie przez organizację loterii. Nagrody najczęściej były bardzo zachęcające – można było zdobyć samochody elektryczne, rowery czy skutery. Obecnie tylko Trójmiasto i Lublin zaproponowały swoim mieszkańcom udział w konkursach, a Warszawa, Poznań, Wrocław i Kraków – karty mieszkańca.

Nagrody za PIT – Lublin

Jednym z miast, które przygotowały w tym roku loterię w tym roku, jest Lublin. W loterii, która startuje po 1 maja 2019 roku, można wygrać trzy skutery oraz:

 • tablety,

 • hulajnogi elektryczne,
 • głośniki bluetooth,
 • czytniki e-book,
 • kamery samochodowe.

Miasto przypomina na swojej stronie internetowej, że z każdego tysiąca złotych zapłaconego podatku dochodowego 483,30 zł trafia z powrotem do budżetu miasta. „Więcej pieniędzy w budżecie oznacza więcej zrealizowanych inwestycji i więcej środków na świadczone przez miasto usługi, które będą służyć Tobie i Twoim bliskim” – czytamy na stronie promującej wydarzenie.

(lublin.eu)

Nagrody za PIT – Trójmiasto

Nagrody za wskazanie konkretnego miasta w rozliczeniu przygotowały również Gdańsk, Gdynia i Sopot. W stolicy województwa pomorskiego można wziąć udział w loterii i wygrać samochód hybrydowy, rower miejski czy hulajnogę elektryczną. Zgłoszeń można dokonać na stronie gdansk.pl/pit. W formularzu należy podać imię i nazwisko, numer PESEL, adres e-mail oraz numer telefonu, po wypełnieniu formularza uczestnik otrzyma unikatowy kod rejestracyjny.

– W puli tegorocznej loterii znajduje się łącznie 26 nagród, które podkreślają że Gdańsk nieustanie promuje ekologiczne rozwiązania w transporcie miejskim. To Gdańsk jako jedno z pierwszych miast w Polsce wprowadziło bezpłatne parkowanie dla samochodów z napędem elektrycznym i typu plug-in. Stąd pomysł na nagrodę główną – hybrydową Toyotę Yaris w wersji premium. Kolejną nagrodą jest rower miejski Kross model TRANS 8.0, który ma zachęcić gdańszczan do użytkowania nowoczesnych dróg rowerowych. Ta nagroda jest też odniesieniem do aktywnej polityki rowerowej Gdańska, który od lat zajmuje czołowe pozycje w ogólnopolskich rankingach rowerowych i jest pomysłodawcą ogólnopolskiej akcji dla najmłodszych „Rowerowy Maj”. W tegorocznej loterii będzie można również wygrać jedną z 10 hulajnóg XIAOMI MIJIA 365 z elektrycznym napędem, alternatywnym środkiem transportu do pracy czy na uczelnię – podaje urząd miasta.

(www.gdansk.pl)

Do akcji włączył się również Sopot, który przypomina, że w ubiegłym roku wpływy z rozliczeń wyniosły 92 mln 360 tys. zł. Miasto dodatkowo zachęca mieszkańców loterią, w której będzie można wygrać skuter elektryczny trójkołowy, dwa skutery elektryczne, trzy rowery elektryczne oraz 5 laptopów. Zgłoszenia będą przyjmowane od 15 kwietnia do 5 maja, a rejestracja będzie możliwa od 15 kwietnia do 5 maja 2019 roku na stronie sopot.pl.

Gdynia, która rokrocznie organizuje jeden z największych festiwali muzycznych w Polsce, przyszykowała loterię, w której można wygrać właśnie 7 karnetów na Open’er Festival, a także dwa rowery Baltica Bicycles oraz jedną toyotę yaris hybrid. Na rejestrację podatnicy mają czas do 15 maja 2019 roku przez stronę pitwgdyni.pl.

– Razem możemy budować naszą Gdynię. Z Twoich podatków kupujemy nowoczesne pojazdy komunikacji miejskiej, budujemy drogi, żłobki, przedszkola, tworzymy biblioteki przyszłości. Bądź współgospodarzem swojego miasta i rozlicz PIT w Gdyni! – przekonuje na stronie miasta Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

(www.gdynia.pl)

Karta warszawiaka za PIT

Mieszkańcy Warszawy, którzy zdecydują się tam rozliczyć PIT, mogą korzystać z przywilejów związanych z Kartą warszawiaka. Po wysłaniu rozliczenia za 2018 rok, podatnicy mogą wyrobić lub przedłużyć tę kartę. W przypadku osób, które już taką kartę posiadają, mogą ją przedłużyć do września 2020 roku. Aby ją wyrobić, należy przyjść do Punktu Obsługi Pasażerów ZTM lub Wydziału Obsługi Mieszkańców w swojej dzielnicy z następującymi dokumentami wypełnionym wnioskiem o wydanie Karty, dowodem osobistym, zdjęciem i poświadczeniem zapłacenia PIT w Warszawie za miniony rok – wydrukiem pierwszej strony PIT i Urzędowym Poświadczeniem Odbioru – tzw. UPO.

 

Na co mogą liczyć mieszkańcy Warszawy po rozliczeniu PIT-u w stolicy? Według informacji podanych na stronie urzędu miasta czekają na nich tańsze bilety długookresowe w dwóch strefach, możliwość korzystania z szerokiej oferty zniżek. Ponadto warszawiacy otrzymują dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół podstawowych.

Urbancard Premium we Wrocławiu

Mieszkańcy Wrocławia natomiast po rozliczeniu PIT-u mogą bezpłatnie aktywować status premium na miejskiej karcie Urbancard, dzięki której zyskują dostęp do zniżek w wysokości do 50 proc. na obiekty kultury, sztuki, sportu, rekreacji, rozrywki i edukacji.

„W tym roku nie organizujemy loterii, a środki, które w ten sposób zaoszczędzimy, około 100 tys. zł, przekażemy na dodatkowe nasadzenia zieleni w przestrzeni miejskiej. Rezygnując z loterii, zwiększamy pulę środków przeznaczoną na działania, z których korzystają wszyscy mieszkańcy miasta” – czytamy na stronie urzędu miasta.

(www.wroclaw.pl)

Korzyści dla poznaniaków

Poznań również dołączył do miast, które nie organizują w tym roku loterii. W zamian miasto oferuje kupno Biletu Metropolitalnego ze zniżką, dofinansowanie – 600 zł miesięcznie – do opieki nad dzieckiem w żłobku niepublicznym, dodatkowe punkty dla dziecka przy rekrutacji do przedszkola lub szkoły lub – jeśli są rodzicami wieloraczków – do 1000 zł rocznie na dziecko do momentu ukończenia przez nie 18 lat.  

Rozliczenie w Poznaniu to również nabycie uprawnień do darmowych szczepień, tańszego wynajmu mieszkania w ramach programu "Najem z dojściem do własności" lub "Mieszkanie dla Absolwenta" oraz do skorzystania z pomocy asystenta osoby z niepełnosprawnością.

(www.poznan.pl)

Poznańscy seniorzy mogą liczyć na zniżki na „Poznańskiej Złotej Karcie” oraz na lepsze warunki w programie „Mieszkania dla seniora”. – Niemal połowa kwoty z każdego PIT-a wpływa do miejskiej kasy - tłumaczy Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania, na stronie urzędu miasta. - Każda deklaracja złożona w Poznaniu przekłada się więc na więcej inwestycji i lepszą jakość życia w mieście, w bardzo konkretny sposób – dodaje.

Bądź bohaterem Krakowa

„Bądź bohaterem Krakowa! Płać podatki w naszym mieście” – brzmi hasło tegorocznej akcji zachęcającej mieszkańców Krakowa do rozliczenia podatku w stolicy małopolski.

(www.krakow.pl)

Osoby, które rozliczyły się w Krakowie, mogą skorzystać z przywilejów stojących za Kartą Krakowską. W jej ramach stworzony został system zniżek, ulg, preferencji i uprawnień. W pierwszej kolejności, jak podaje urząd miasta, została wprowadzona 20 proc. zniżka związane z zakupem biletów okresowych komunikacji miejskiej, a także biletów wstępu do miejskich muzeów i galerii.  

Jak podaje urząd miasta, osoby ubiegające się o Kartę Krakowską na podstawie PIT, w trakcie składania wniosku powinny okazać jeden z poniższych dokumentów:

 • pierwszą stronę PIT z prezentatą urzędu skarbowego (pieczątką wpływu) lub potwierdzeniem jego złożenia,
 • pierwszą stronę PIT wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru PIT (UPO), w przypadku składania deklaracji podatkowej w formie elektronicznej,
 • zaświadczenie z Urzędu Skarbowego.

W ubiegłym roku urząd miasta podał, że środka za jedną osobę, która rozliczyła się na terenie Krakowa, wpływa 2250 zł do budżetu.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.