REKLAMA

Mapa Dochodów 2015: ile wynoszą wpływy z poszczególnych podatków?

2016-10-18 14:15
publikacja
2016-10-18 14:15

Polski budżet pracą stoi – głosi raport Fundacji Republikańskiej, która przygotowała Mapę Dochodów Państwa 2015. Organizacja przyjrzała się źródłom przychodów sektora finansów publicznych. Jak przedstawiają się wpływy z poszczególnych podatków?

643 mld zł – tyle wyniosły przychody sektora publicznego ze źródeł krajowych w ubiegłym roku. Kwota ta stanowi to 36 pkt. proc. polskiego PKB. W analizie nie zostały uwzględnione środki pochodzące z Unii Europejskiej - Chcemy bowiem skupić się na efektywności polskich instytucji państwowych, szczególnie tych, które odpowiadają za pozyskiwanie środków na zadania publiczne – argumentuje Fundacja Republikańska.

Powiększ do pełnej wersji / Pełna wersja Mapy Wydatków 2015 dostępna jest na stronie www.mapawydatkow.pl

Przygotowując Mapę Dochodów 2015, organizacja podzieliła dochody publiczne na pięć kategorii: podatki od pracy, konsumpcji, majątku, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i pozostałe dochody. To pierwsza z kategorii generuje największe wpływy. Wyniosły one prawie 318 mld zł i wliczają się w nie składki na ubezpieczenia społeczne oraz podatek dochodowy. Podatki od konsumpcji – VAT, akcyza, opłata paliwowa, podatek od gier, opłaty za przejazd płatnymi drogami – dały budżetowi państwa dochód w wysokości 194,5 mld zł. Podatki związane z działalnością gospodarczą to 37,7 mld zł, a od majątku – 25,5 mld zł.

- Struktura opodatkowania budzi wątpliwości co do sprawiedliwości i efektywności polskiego systemu podatkowego, który w większym stopniu obciąża dochody z pracy niż konsumpcję. Jest to szczególnie istotne ze względu na niski poziom oszczędności gospodarstw domowych w Polsce. Obecna konstrukcja systemu nie zachęca do akumulacji kapitału pochodzącego z pracy (główne źródło dochodu większości Polaków), ponieważ zostaje on wysoko opodatkowany przed otrzymaniem wynagrodzenia, które można zainwestować – czytamy w opinii Fundacji Republikańskiej.

Mapa Dochodów Państwa została zaprezentowana przez organizację po raz pierwszy. Fundacja Republikańska co roku od pięciu lat publikuje także Mapę Wydatków Państwa. Analizę wydatków z 2015 r. pokazywaliśmy wczoraj na Bankier.pl.

Szczegółowe omówienie Mapy Dochodów 2015 znajduje się na stronie www.mapawydatkow.pl

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (25)

dodaj komentarz
~Forever
KRUS i Biedronka gdzie są :)))) To też duże dochody dla Polskiego Państwa !!!! Śmiech na sali !!!!
~ula
Według mapy dochodów i mapy wydatków sporządzonych przez fundacje republikańską deficyt wynosi powyżej 100 mld a niby oficjalny deficyt w 2015 był o 50 mld niższy. Skąd te różnice?
~plebs
bankier może się uczyć robić infografiki od FR
~autor
Lepiej jakby się uczyli od mistrza - Morawieckiego. Ten osiągnął w tym mistrzostwo ale miał na to wiele czasu jako wydmuszka prezes w WBKu.
~Xxxxx
Tak akcyza mniejsza za litr gorzolki paliwo akcyza o polowe i zlikwidowac ten uprzywilejowany zawod ciezko pracujacych gdzie po paru latach pracy wypalaja sie zawodowo emeryturka i normalna praca sama strata a przychodu niema tak ludziska by pili jezdzili chulaj dusza(a wracajac do ciezko pracujacych wiec pytam jak mozna byc wypalonym Tak akcyza mniejsza za litr gorzolki paliwo akcyza o polowe i zlikwidowac ten uprzywilejowany zawod ciezko pracujacych gdzie po paru latach pracy wypalaja sie zawodowo emeryturka i normalna praca sama strata a przychodu niema tak ludziska by pili jezdzili chulaj dusza(a wracajac do ciezko pracujacych wiec pytam jak mozna byc wypalonym zawodowo brac pieniadze z budzetu panstwa i normalnie pracowac kpina z ludzi ciezko tyrajacych za grosze w tej ojczyznie na innych stanowiskach)
~s6
Zwiększyć podatek drogowy w benzynie i LPG. Byłoby więcej na drogi i tory.
~fH
Czasem polecam przemyśleć co piszesz publicznie nim to opublikujesz ......
~oko
Mamy tyle przychodu co Samsung dochodu, ło matko ale bieda z nędzą jak na tak wielki kraj.
~Czechow
Ta, podnoście podatek od jednoosobowej działalności gospodarczej, a w nowej mapie będziecie mieli okrągłe 0 (za to Czechom i Słowakom kilka milionów wpadnie).
~axx
Z obciążaniem konsumpcji to trzeba ostrożnie - bo jak zacznie padać to zrujnuje wszystko.
Natomiast śmiesznie niskie są dochody z opodatkowania majątku - to potwierdza teorię że bogaci rządzą światem - od swoich majątków podatki minimalne a cały ciężar ponosi biedota pracująca.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki