REKLAMA

Manifestacje przeciw paszportom sanitarnym we Francji. Policja użyła gazu łzawiącego

2021-07-31 19:06, akt.2021-08-01 09:03
publikacja
2021-07-31 19:06
aktualizacja
2021-08-01 09:03
Manifestacje przeciw paszportom sanitarnym we Francji. Policja użyła gazu łzawiącego
Manifestacje przeciw paszportom sanitarnym we Francji. Policja użyła gazu łzawiącego
fot. Estelle Ruiz / / Hans Lucas Agency

Demonstracje przeciw przepustkom sanitarnym zgromadziły w sobotę we Francji ponad 200 000 osób, w ubiegłą sobotę, według danych policji, demonstrantów przeciw jej wprowadzeniu było 161 000, tydzień wcześniej 110 000. W Paryżu policja użyła gazu łzawiącego podczas sobotniej manifestacji przeciw paszportom sanitarnym. 

W Paryżu, Marsylii, Lyonie oraz w dziesiątkach innych miast demonstranci maszerowali, skandując: „wolność, wolność” oraz hasła przeciwko prezydentowi Macronowi i mediom propagującym stosowanie przepustek sanitarnych wprowadzających: „zdrowotny terror”.

Czterech na dziesięciu Francuzów popiera demonstracje przeciwko przepustce zdrowotnej, wynika z sondażu opublikowanego w piątek.

W głównej manifestacji w Paryżu tysiące demonstrantów opanowały Placu Bastylii, gdzie kilkaset osób odmawiając rozejścia się stawiało czoła policji, która użyła pocisków z gazem łzawiącym, armatek wodnych i aresztowała kilka osób.

Według pierwszej oceny przekazanej przez MSW „doszło do 19 aresztowań, w tym 10 w Paryżu”, „3 członków sił bezpieczeństwa zostało rannych w Paryżu”.

Ponad 3000 policjantów i żandarmów zostało zmobilizowanych do nadzorowania demonstracji, tydzień po tym, jak demonstranci wkroczyli na aleję Champs-Elysées, do której dostęp został zablokowany już w sobotę.

Jeden z dwóch marszów protestacyjnych zorganizował były zastępca szefowej skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, założyciel małej eurosceptycznej partii Patrioci, Florian Philippot.

Uczestnicy tej demonstracji zaatakowali dwie dziennikarki AFP, opluwając je i lżąc, ponadto tłum uniemożliwił im nakręcenie relacji filmowej z marszu. Dyrekcja AFP podjęła decyzję o wycofaniu obu reporterek i zrezygnowała z obsługi manifestacji.

Biorący udział w drugim marszu przedstawiciel ruchu "żółtych kamizelek" Jerome Rodrigues tuż przed rozpoczęciem marszu krytykował rząd i media, które chcą jego zdaniem "sprzedać (Francuzom) informację o skuteczności szczepionki, nie mając nawet dowodów".

Około godz. 16 w sobotę w pobliżu Placu Republiki policja użyła gazu łzawiącego wobec demonstrantów atakujących ich petardami i krzyczących "nie dla dyktatury!". Manifestujący nieśli transparenty z napisami "(Prezydent Emmanuel) Macron - dymisja" i "Prezydent, posłowie, senatorzy, naukowcy, media - wszyscy tchórze".

Liczące po kilka tysięcy osób manifestacje odbyły się też w innych miastach Francji, m.in. w Rennes, gdzie uczestnicy marszu nieśli plakaty z napisami "Media kłamią! Chcemy prawdy" oraz "Zaszczepcie mnie przeciw kapitalizmowi i faszyzmowi!".

Tłumy wyszły na ulice również w Nantes, Montpellier, Nicei, Lille, Strasburgu i Lyonie.

W Rennes demonstracja przyciągnęła 2900 osób, w poprzednią sobotę było ich 2200. W Rennes AFP odnotowała hasła: „Jestem Żydem Macrona”, „zaszczepcie mnie przeciwko faszyzmowi i kapitalizmowi” czy „Kłamcy medialni! Chcemy prawdy”.

W miastach południowo-wschodnich władze naliczyły ponad 20 000 osób, głównie w Montpellier (8500) i Nicei (6500).

"Prezydent, posłowie, senatorowie, naukowcy, dziennikarze wszyscy jesteście tchórzami"- głosił jeden z transparentów, inny: "Nie jestem ani królikiem doświadczalnym, ani kodem QR".

W Lille ponad 2000 ludzi, w tym pewna liczba „żółtych kamizelek”, maszerowało, skandując: „wolność, wolność” i „przepustka zdrowia, nie chcemy, autorytarna przepustka, nie chcemy".

Przepustka zdrowia, wymagająca przedstawienia pełnego świadectwa szczepienia przeciwko COVID-19 lub niedawnego negatywnego testu, została ostatecznie przyjęta w ostatnią niedzielę we francuskim parlamencie i obowiązuje osoby udające się do miejsc kultury i rozrywki. Rozszerzenie zastosowania przepustki zdrowia w kawiarniach, sklepach, wystawach, restauracjach i pociągach zaplanowano na 9 sierpnia.

Kraj zmaga się obecnie z kolejnym wybuchem epidemii (ponad 24300 nowych przypadków odnotowano w piątek), zwłaszcza w regionach turystycznych, przenoszonej przez bardzo zaraźliwy wariant delta.

Według badania opublikowanego w piątek, spośród osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 rekrutuje się 85 proc. pacjentów hospitalizowanych we Francji, w tym na oddziałach intensywnej terapii i 78 proc. zgonów z powodu wirusa.

Od początku pandemii koronawirus zabił we Francji łącznie 111 855 osób. (PAP)

fit/ akl/ wr

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (56)

dodaj komentarz
jarazz
Jak na pewno zauważyliście wszyscy terroryści zniknęli w przeciągu półtora roku. Emigranci też jakoś mniej szturmują bramy Europy. Skończyło się jedno zagrożenie, musi być kolejne. Po tym wszystkim wiem, że wolności już nie będzie. Co nas zatem czeka? Rewolucja w Europie?
3456
amerykańsko -żydowski spisek . a czeszą na tych szczepionkach , zadłużają kraje .
bialy_kruk
Powinni się dobierać do mocodawców z phizara,astra zeneca i całej reszty co wymyśliła te szczepionki bo ta pandemia to ich dzieło.
xxpp
To smutne, że że rządy dbające o ludzi, muszą walczyć z bandami z wypranymi przez internet mózgami.
abcx
@xxpp smutne a nawet bardzo jest to że są tacy ludzie jak Ty którzy uważają że rządy powinny się tym zajmować.
marekpoznan
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie podaje że poniżej 30rż i bez żadnych dolegliwości, ryzyko zgonu na Covida wynosi JEDEN NA MILILION. Trzeba ich natychmiast zaszczepić nawet siłą prawda..? Tak chce bolszewicka Bruksela przekupiona przez Fajzera i Modernę.
kenn odpowiada xxpp
A to co jest w takim razie nie-brednią?

Albo inaczej: kto Tobie wyprał mózg? :P
bha
Nie powinno być paszportów, nie powinno być locdawnów, nie powinno być kwarantany etc i innych zbędnych ograniczeń - Cóż... wystarczyłoby tylko rozsądek u wszystkich,brak krótkowidztwa, przestrzeganie DDM, brak ignoracji, kpiny,bezmyślność i chęci chronienia siebie swoich bliskich także o zdrowia innych spotkanych Nie powinno być paszportów, nie powinno być locdawnów, nie powinno być kwarantany etc i innych zbędnych ograniczeń - Cóż... wystarczyłoby tylko rozsądek u wszystkich,brak krótkowidztwa, przestrzeganie DDM, brak ignoracji, kpiny,bezmyślność i chęci chronienia siebie swoich bliskich także o zdrowia innych spotkanych osób. NIESTETY są to tylko pobożne życzenia, a covid dzięki temu trwa mutuje nowymi odmianami i nadal rozprzestrzenia się po świecie. Niestety.
dreustachy
Kto nie przeszedł COCIDu ten niech się zaszczepi, ryzyko wystąpienia jakiegoś groźniejszego NOP jest znacznie mniejsze niż zatoru po COVIDzie.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki