REKLAMA

Do 2 marca przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do "małego ZUS"

2020-02-27 13:43, akt.2020-02-27 14:18
publikacja
2020-02-27 13:43
aktualizacja
2020-02-27 14:18

Doradcy płatnika oraz możliwość skorzystania ze specjalnej infolinii – to udogodnienia dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące "małego ZUS" – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 2 marca mija termin na zgłoszenie się do programu.

fot. Robson90 / / Shutterstock

Jak podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, poniedziałek 2 marca to "ostatni dzwonek" na zgłoszenie się do "małego ZUS". Poinformował, że w ten dzień sale obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą otwarte dłużej – do 18.00. Przedsiębiorcy, którzy poszukują informacji na temat ulgi, mogą skorzystać z Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22-560-16-00). Pod koniec stycznia ZUS uruchomił specjalną linię dla takich klientów.

Rzecznik przekazał, że w oddziałach ZUS na przedsiębiorców czekają również doradcy płatników składek. Wyjaśnią oni m.in., kto może skorzystać z "małego ZUS", jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z ulgi i jakie dokumenty złożyć.

"Klienci chętnie korzystają zarówno z infolinii, jak i z porad doradców, którzy od stycznia obsłużyli już ponad 58 tys. osób. Notowaliśmy dni, kiedy w sprawie +małego ZUS+ dziennie dzwoniło do nas nawet 1500 osób" – podkreśliła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

W lutym weszły w życie zmiany w "małym ZUS" dla przedsiębiorców. Przed zmianami z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. złotych. Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tys.

W systemie Mały ZUS plus jest już 240 tys. przedsiębiorców

W lutym chęć skorzystania z ulgi w ramach Małego ZUS plus zgłosiło ponad 80 tys. nowych przedsiębiorców - poinformował w czwartek wiceminister rozwoju Marek Niedużak. Dodał, że łącznie w systemie jest już 240 tys. firm.

"Od początku lutego do dziś do Małego ZUS-u plus zgłosiło się ponad 80 tys. przedsiębiorców, co razem z grupą już uprawnionych do Małego ZUS, który funkcjonował w formule ubiegłorocznej, daje nam 240 tys. osób w tym systemie" - mówił wiceszef resortu rozwoju podczas warszawskiej konferencji. Niedużak przewiduje, że do poniedziałku, kiedy mija czas na zgłoszenie się do ulgi, przybędzie kolejnych kilkadziesiąt tys. przedsiębiorców.

Wiceszef MR podkreślił jednak, że nie wszyscy, którzy kwalifikują się do ulgi na pewno z niej skorzystają. "To nie jest obowiązek, ale uprawnienie" - Przedsiębiorcy mogą podjąć inną decyzję, choćby z tego względu, że są blisko emerytury i myślą o wysokości tego świadczenia" - podkreślił Niedużak.

Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP obecny na czwartkowej debacie zwrócił uwagę, że Mały ZUS plus to rozwiązanie czasowe; korzystne dla najmniejszych firm. "Powinno w dużym stopniu pozwolić na rozwinięcie skrzydeł w biznesie młodym przedsiębiorcom, aby z większymi obrotem, większymi możliwościami przeszli na inne sposoby rozliczenia" - ocenił.

"Z tego rozwiązanie można korzystać w okresie 3 lat w ciągu 5 lat prowadzenia działalności" - mówił Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Dodał, że jeśli ktoś prowadzi niewielką działalność, z tytułu której nie osiąga dochodu pozwalającego mu na "bezbolesne opłacanie składek ryczałtowych, to Mały ZUS plus nie motywuje go do wyjścia z szarej strefy". "Ta grupa mogłaby być skuteczniej zaadresowana przez tego typu regulacje" - ocenił.

Główny ekonomista ZUS Paweł Wojciechowski zaapelował do przedsiębiorców, by korzystali z ulgi rozważnie. "Żeby nie było zdziwienia, że mój zasiłek chorobowy, czy macierzyński jest tak mały. Mały, bo płaci się niewiele" - mówił. Podkreślił, że niższe składki obecnie oznaczają niższą emeryturę w przyszłości.

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z "małego ZUS" i spełnia warunki do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca. Zrobi to, składając w ZUS odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla "małego ZUS": 05 90 albo 05 92).

W nieco innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już od stycznia 2020 r. korzystają z "małego ZUS" na dotychczasowych zasadach i chcą kontynuować opłacać niższe składki. Oni nie muszą się przerejestrowywać.

Wszyscy, którzy korzystali z "małego ZUS" w lutym, muszą złożyć na początku marca dokumenty rozliczeniowe za luty, w których przekażą informację o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania działalności gospodarczej.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Mały ZUS Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki