REKLAMA

Malta sprzedaje bogaczom obywatelstwo UE za pomocą złotych paszportów?

2021-04-22 15:44
publikacja
2021-04-22 15:44

Bardzo bogaci Rosjanie, Chińczycy i Saudyjczycy zapewnili sobie nieograniczony dostęp do UE dzięki maltańskiemu programowi "gotówka za paszport", który wymaga od nich spędzenia w kraju mniej niż trzech tygodni – ujawnił brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na przeciek z biura pośrednictwa paszportowego.

Malta sprzedaje bogaczom obywatelstwo UE za pomocą złotych paszportów?
Malta sprzedaje bogaczom obywatelstwo UE za pomocą złotych paszportów?
fot. kavalenkava / / Shutterstock

Zbiór tysięcy e-maili i dokumentów z firmy Henley & Partners stanowi bezprecedensowy wgląd w mechanizm tzw. złotych paszportów, w ramach którego kraje sprzedają obywatelstwo bogatym obcokrajowcom - pisze "Guardian".

Według informacji ujawnionych gazecie część wnioskodawców starających się o zakup maltańskiego paszportu w ramach rządowego programu inwestorskiego była w stanie stworzyć pozory "stałego mieszkańca" przebywającego w kraju przez cały rok poprzez np. wynajmowanie mieszkań, a następnie pozostawianie ich pustych.

Luka ta umożliwiła niektórym klientom, którzy wpłacili w ramach tego programu ponad 1 mln euro, twierdzić, że mają "rzeczywisty związek" z Maltą - co jest kluczowym wymogiem prawnym, podczas gdy spędzili tam zaledwie kilka tygodni na wakacjach i wykonali kilka innych powierzchownych działań, jak np. wynajęcie jachtu czy przekazanie darowizny na rzecz lokalnej organizacji charytatywnej.

Ujawnione informacje prawdopodobnie zaalarmują Komisję Europejską, która niedawno poczyniła pierwsze kroki, jeśli chodzi o potencjalne postępowania sądowe przeciwko Malcie w sprawie sprzedaży "złotych paszportów" – wskazuje "Guardian". Komisja oskarżyła Maltę o sprzedawanie obywatelstwa - które umożliwia pełen dostęp do UE - osobom mającym niewielkie lub żadne powiązania z tym krajem.

Rząd maltański odrzuca wszelkie sugestie, jakoby wymóg zamieszkania był fikcją. Argumentuje, że to maltańskie władze, a nie UE, mają ostateczny głos w sprawie tego, kto może otrzymać paszport, a wnioskodawcy są sprawdzani pod względem bezpieczeństwa przed otrzymaniem pozwolenia na pobyt stały.

Ale akta Henley & Partners ujawniają, że we wczesnych latach programu wielu wnioskodawców z góry informowało władze Malty, że planuje utrzymywać jedynie powierzchowne związki z krajem. Większość z nich ujawniła, że planuje spędzić na Malcie zaledwie kilka tygodni w ciągu zakładanego 12-miesięcznego okresu pobytu.

Dane Henley & Partners zostały udostępnione przez Fundację im. Daphne Caruany Galizii konsorcjum partnerów medialnych, w tym dziennikowi "The Guardian". Organizacja non-profit została założona dwa lata temu i nazwana na cześć maltańskiej dziennikarki antykorupcyjnej, która została zamordowana w 2017 roku.

cyk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta premium dla tych, którzy chcą czegoś więcej

Najlepsze konta premium dla tych, którzy chcą czegoś więcej

Komentarze (3)

dodaj komentarz
artimu
powinni ich wywalić z UE
jak każdy będzie robił po swojemu to nic z tego nie będzie


itso_jedenproc_na_wolnosc
dokładnie zacząć od sankcji

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki