Małe SKOK-i od dziś na nowych zasadach

analityk Bankier.pl

14 lutego wchodzi w życie nowelizacja ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Zmienia ona zasady nadzoru nad małymi SKOK-ami. Nadal kontrolę nad tego rodzaju podmiotami będzie mieć Komisja Nadzoru Finansowego, a depozyty będą objęte gwarancjami BFG.

Ustanowienie takich samych zasad nadzoru nad dużymi i małymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi jest niezgodne z Konstytucją – taki wyrok wydał w lipcu 2015 r. Trybunał Konstytucyjny. Wskazano w nim, że SKOK-i o niewielkiej liczbie członków i małych aktywach powinny, zgodnie z zasadą proporcjonalności, podlegać mniej restrykcyjnym regulacjom.

(fot. Simona Supino / FORUM)

Zakwestionowane przepisy miały przestać obowiązywać po 18 miesiącach od publikacji wyroku. Prace nad nowelizacją ustawy jednak zaniedbano i niewiele brakowało, żeby najmniejsze kasy znalazły się w „nadzorczej próżni”. W styczniu Sejm uchwalił jednak regulacje, które wprowadzają rozróżnienie na małe i pozostałe SKOK-i.

Małą kasą jest kasa, w której suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego nie przekracza 20 mln zł, a średnioroczna liczba członków nie przekracza 10 tys. osób. Bezpośrednim nadzorcą dla małych SKOK-ów będzie nadal Komisja Nadzoru Finansowego, która w 2009 r. przejęła nadzór nad sektorem. W trakcie prac nad regulacją dyskutowano propozycję, by tę rolę objęła Kasa Krajowa.

Ostatecznie w ustawie znalazł się zapis mówiący o środkach nadzoru „uwzględniających skalę działalności kas” oraz o stosowaniu instrumentów „łagodniejszych, jeśli nie ma konieczności zastosowania środków dalej idących”. Szczegóły dotyczące wymogów sprawozdawczych dla małych SKOK-ów mają znaleźć się w odpowiednim rozporządzeniu.

Grupa małych kas jest nieliczna – stanowi ją dziewięć podmiotów. Dla klientów małych kas istotne jest, że pomimo zmian w formule nadzoru depozyty zgromadzone w tych instytucjach nadal objęte są gwarancjami BFG na takich samych zasadach jak w dużych SKOK-ach i bankach.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~zbyszek

Wreszcie te pralnie pod kontrolą.

! Odpowiedz
0 8 ~kk

PiSowsko-rydzykowe SKOKi kosztowały Suwerena ok 4 Miliardy zł To najwieksza afera w historii Polski.

! Odpowiedz
0 2 ~tad

A WSI-owy SKOK Wołomin ile nas kosztował?

! Odpowiedz
2 7 ~TW-Balbina

Super, nareszcie rabunek będzie łatwiejszy.4 miliardy rocznie z piramidy biereckiego to ZA MAŁO i ZA WOLNO !!!!

! Odpowiedz
1 8 ~onn

a takie same zasady nadzoru dla małych i dużych banków spółdzielczych to jest zgodne z konstytucją...

! Odpowiedz
2 2 ~Dario

A uznanie środków na OFE , które podlegały dziedziczeniu jako publicznych to jest zgodne..?

! Odpowiedz
0 1 ~asa

a odśnieżanie gminnego chodnika bez wynagrodzenia jest zgodne z Konstytucją RP gdyż wymaga tego "dobro społeczne", tą prostą formułką sędziowie przyklepują każdy absurd np. jako zgodną z Konstytucją tak przyklepano podwyżkę kwotową emerytur

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil