REKLAMA

Małe SKOK-i od dziś na nowych zasadach

Michał Kisiel2017-02-14 09:29analityk Bankier.pl
publikacja
2017-02-14 09:29

14 lutego wchodzi w życie nowelizacja ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Zmienia ona zasady nadzoru nad małymi SKOK-ami. Nadal kontrolę nad tego rodzaju podmiotami będzie mieć Komisja Nadzoru Finansowego, a depozyty będą objęte gwarancjami BFG.

Ustanowienie takich samych zasad nadzoru nad dużymi i małymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi jest niezgodne z Konstytucją – taki wyrok wydał w lipcu 2015 r. Trybunał Konstytucyjny. Wskazano w nim, że SKOK-i o niewielkiej liczbie członków i małych aktywach powinny, zgodnie z zasadą proporcjonalności, podlegać mniej restrykcyjnym regulacjom.

/ fot. Simona Supino / FORUM

Zakwestionowane przepisy miały przestać obowiązywać po 18 miesiącach od publikacji wyroku. Prace nad nowelizacją ustawy jednak zaniedbano i niewiele brakowało, żeby najmniejsze kasy znalazły się w „nadzorczej próżni”. W styczniu Sejm uchwalił jednak regulacje, które wprowadzają rozróżnienie na małe i pozostałe SKOK-i.

Małą kasą jest kasa, w której suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego nie przekracza 20 mln zł, a średnioroczna liczba członków nie przekracza 10 tys. osób. Bezpośrednim nadzorcą dla małych SKOK-ów będzie nadal Komisja Nadzoru Finansowego, która w 2009 r. przejęła nadzór nad sektorem. W trakcie prac nad regulacją dyskutowano propozycję, by tę rolę objęła Kasa Krajowa.

Ostatecznie w ustawie znalazł się zapis mówiący o środkach nadzoru „uwzględniających skalę działalności kas” oraz o stosowaniu instrumentów „łagodniejszych, jeśli nie ma konieczności zastosowania środków dalej idących”. Szczegóły dotyczące wymogów sprawozdawczych dla małych SKOK-ów mają znaleźć się w odpowiednim rozporządzeniu.

Grupa małych kas jest nieliczna – stanowi ją dziewięć podmiotów. Dla klientów małych kas istotne jest, że pomimo zmian w formule nadzoru depozyty zgromadzone w tych instytucjach nadal objęte są gwarancjami BFG na takich samych zasadach jak w dużych SKOK-ach i bankach.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~zbyszek
Wreszcie te pralnie pod kontrolą.
~kk
PiSowsko-rydzykowe SKOKi kosztowały Suwerena ok 4 Miliardy zł To najwieksza afera w historii Polski.
~tad
A WSI-owy SKOK Wołomin ile nas kosztował?
~TW-Balbina
Super, nareszcie rabunek będzie łatwiejszy.4 miliardy rocznie z piramidy biereckiego to ZA MAŁO i ZA WOLNO !!!!
~onn
a takie same zasady nadzoru dla małych i dużych banków spółdzielczych to jest zgodne z konstytucją...
~Dario
A uznanie środków na OFE , które podlegały dziedziczeniu jako publicznych to jest zgodne..?
~asa
a odśnieżanie gminnego chodnika bez wynagrodzenia jest zgodne z Konstytucją RP gdyż wymaga tego "dobro społeczne", tą prostą formułką sędziowie przyklepują każdy absurd np. jako zgodną z Konstytucją tak przyklepano podwyżkę kwotową emerytur

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki