REKLAMA

Maląg: Proces deinstytucjonalizacji usług społecznych chcemy przeprowadzić do 2035 r.

2022-05-23 11:03, akt.2022-05-23 13:38
publikacja
2022-05-23 11:03
aktualizacja
2022-05-23 13:38
Maląg: Proces deinstytucjonalizacji usług społecznych chcemy przeprowadzić do 2035 r.
Maląg: Proces deinstytucjonalizacji usług społecznych chcemy przeprowadzić do 2035 r.
fot. Mateusz Włodarczyk / / Forum

Chcemy przeprowadzić proces deinstytucjonalizacji usług społecznych do 2035 r. Zależy nam na otwieraniu rodzinnych domów pomocy społecznej i rozwoju opieki asystenckiej dla osób z niepełnosprawnościami – powiedziała w poniedziałek w Poznaniu minister rodziny Marlena Maląg.

Minister wzięła udział w Poznaniu w konferencji regionalnej "Deinstytucjonalizacja usług społecznych – dobre praktyki". Następnie, wraz z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim i sekretarzem stanu, zastępcą szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Zbigniewem Hoffmannem, przekazała symboliczne czeki dla samorządów na dofinansowanie i działalność projektów w ramach funduszy: Senior +, Za Życiem oraz wsparcia rodzinnych domów pomocy. Przekazane dofinansowanie to ponad 5 mln zł.

Podczas konferencji szefowa MRiPS przypomniała, że w ministerstwie trwają prace nad projektem strategii mającej wspomóc proces deinstytucjonalizacji usług społecznych w Polsce. Celem jest rozwój usług społecznych skierowanych na wsparcie w miejscu zamieszkania.

"To proces, który ma przebiegać ewolucyjnie, nie rewolucyjnie. Zależy nam na tym, aby były otwierane rodzinne domy pomocy społecznej i rozwijała się opieka asystencka, aby wsparcie dla osób niepełnosprawnych, które jest kierowane m.in. poprzez programy z Funduszu Solidarnościowego, rozwijały się i przekuwały się w działania systemowe" – powiedziała Maląg.

Podkreśliła, że deinstytucjonalizacja "to proces bardzo ważny, bardzo oczekiwany przede wszystkim przez środowiska osób potrzebujących wsparcia: starszych i niepełnosprawnych, ale także w ramach pieczy zastępczej nad dziećmi".

"Chcemy pójść w kierunku zrównoważonego działania, aby dać możliwość wyboru: czy osoby chcą przebywać w domach pomocy społecznej, czy jednak ta opieka będzie przede wszystkim skierowana na miejsce zamieszkania i miejsce wsparcia. To są bardzo ważne, ale też bardzo trudne działania, które będziemy razem z państwem realizowali - dlatego taki cykl konferencji ogólnokrajowych, aby już na poziomie eksperckim przedyskutować ten temat" – zwróciła się do samorządowców.

Szefowa MRiPS podkreśliła znaczenie rozwoju sieci rodzinnych domów pomocy.

"Zależy nam na tym, żeby domy pomocy były jak najmniejszymi jednostkami, żeby świadczyły usługi dla jak najmniejszej grupy, żeby to były świadczenia rodzinne. W Polsce takich rodzinnych domów, czyli domów, w których przebywa do ośmiu podopiecznych, mamy 47. Bardzo się cieszę, że u nas, w Wielkopolsce, powstaną dwa takie domy" – powiedziała.

Minister Maląg mówiła, że obecne władze "skutecznie zmieniają Polskę, aby rodzinom żyło się coraz lepiej".

"Cały czas inwestujemy w rodzinę, (…) ale nie zapominamy o seniorach. Polityka senioralna oparta jest na dwóch silnych filarach: wsparcie finansowe i wsparcie w aktywności osób starszych. To wsparcie finansowe to godna waloryzacja rent i emerytur, wprowadzenie dodatkowych świadczeń tj. 13 emerytura. W tym roku po raz drugi będzie wypłacona 14 emerytura" – powiedziała.

Jak podkreśliła, "w tym trudnym czasie, po pandemii a także w sytuacji wywołanej wojną na Ukrainie, Polska stara się pomagać swoim obywatelom".

"Dlatego też 14 emerytura w tym roku będzie wypłacana wcześniej, bo już od 25 sierpnia, poprzez wrzesień i początek października, aby pomóc seniorom w tym trudnym czasie" - zaznaczyła.

"Polityka finansowa jest związana z tym, aby seniorom w jesieni życia żyło się coraz lepiej. Ale oprócz tego bardzo silnym filarem tego wsparcia jest aktywność osób starszych. Tworzymy domy i kluby seniora, w sumie na ten cel przeznaczamy w ciągu roku 60 mln zł, dodatkowe 40 mln zł na program Aktywni plus, aktywizację seniorów" – powiedziała.

Jak podkreśliła, w Polsce funkcjonuje ok. 1,1 tys. domów i klubów seniora, w tym roku powstanie 100 następnych.

"W Wielkopolsce będzie ich blisko 100 - kolejne powstaną w tym roku. To są te miejsca, gdzie osoby starsze mogą spędzać czas, mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym" – wyjaśniła.

Minister przypomniała o skali wsparcia dla potrzebujących udzielanego przez obecne władze.

"W 2015 roku, kiedy obejmowaliśmy rządy, nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnościami wynosiły ponad 15 mld zł – dziś jest to ponad 37 mld zł. Dodatkowo premier przyznał 1 mld zł na programy aktywizujące samodzielność, aktywność, mobilność, które będą realizowane przez PFRON. Zależy nam na tym, aby pomagać tam, gdzie ta pomoc jest potrzebna" – powiedziała minister Marlena Maląg. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny, Karolina Kropiwiec

rpo/ kkr/ mir/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
endes
Nie nie nieeeee!…. Nic nie róbcie już więcej!… wszystko czego dotknięcie zamienia się w syf.
andriej_duda
Dajcie ludziom życ to nie trzeba ich bedzie ciągle wspierać!

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki