REKLAMA

Maląg: Poprzez dodatki emerytalne chcemy podziękować opozycjonistom PRL

2020-09-01 14:15
publikacja
2020-09-01 14:15
Maląg: Poprzez dodatki emerytalne chcemy podziękować opozycjonistom PRL
Maląg: Poprzez dodatki emerytalne chcemy podziękować opozycjonistom PRL
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

Poprzez dodatki emerytalne chcemy podziękować opozycjonistom z czasów PRL, którzy z narażeniem zdrowia, a nawet życia walczyli o niepodległą Polskę i przyczynili się do obalenia totalitarnego ustroju - powiedziała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy, która wprowadza dodatki emerytalne dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Z nowych świadczeń będzie mogło skorzystać ok. 10 tys. opozycjonistów z okresu PRL.

Minister Maląg podkreśliła, że dzięki inicjatywie rządu i sprawnej pracy Sejmu i Senatu udało się w ekspresowym tempie, mimo okresu wakacyjnego, wprowadzić to rozwiązanie w życie.

"Oznacza to, że będziemy mogli szybko wesprzeć z budżetu państwa antykomunistycznych opozycjonistów, którzy z powodu działalności na rzecz niepodległej Polski nie mogli uzyskiwać zarobków i w związku z tym mają teraz niskie świadczenia emerytalne i rentowe" - wskazała minister.

"W ten sposób chcemy podziękować naszym bohaterom, którzy z narażeniem zdrowia, a nawet życia walczyli o niepodległą Polskę i przyczynili się do obalenia totalitarnego ustroju" - dodała Maląg.

Zaznaczyła, że ich wkład w budowanie wolnej i demokratycznej Polski jest nieoceniony i szczególnie widoczny w ostatnich dniach, kiedy cała Polska świętowała 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

"To nasz obowiązek, by o ludziach, którzy walczyli o wolną Polskę, pamiętać każdego dnia, a nie tylko podczas rocznic" - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Każda osoba mająca status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, której świadczenie emerytalne lub rentowe jest niższe niż 2400 zł, będzie miała prawo do świadczenia wyrównawczego. Wysokość tego świadczenia będzie odpowiadała kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą 2400 zł a kwotą emerytury lub renty pobieranej przez osobę uprawnioną.

Świadczenie będzie corocznie waloryzowane i co miesiąc wypłacane wraz z emeryturą i rentą.

Oprócz podwyżki świadczeń emerytalno-rentowych ustawa wprowadza także dla opozycjonistów zniżki w wysokości 50 proc. przy przejazdach w komunikacji miejskiej oraz 51 proc. na przejazdy w komunikacji krajowej określonymi środkami publicznego transportu zbiorowego.

Ponadto ustawa przyznaje prawo do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacanie składek działaczom i osobom represjonowanym, którzy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu lub nie pobierają emerytury albo renty.

Ustawa wejdzie w życie 30 dni po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
carlito1
Dajmy wszystkim po 2500zl netto ! A dlaczego nie? Głapa mówił że drukarki dadzą radę ! Wszyscy będziemy milionerami

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki