REKLAMA

"Mała Moskwa" na Bali. Rosjanie nielegalnie przedłużają pobyt, a mieszkańcy mają tego dosyć

2023-03-25 11:00
publikacja
2023-03-25 11:00

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę dziesiątki tysięcy Rosjan przybyły na tropikalną wyspę Bali, a wielu z nich nie wróciło do kraju. Łamią przepisy wizowe i nielegalnie pracują, co wywołuje gniew lokalnej ludności – podał dziennik „Wall Street Journal”.

"Mała Moskwa" na Bali. Rosjanie nielegalnie przedłużają pobyt, a mieszkańcy mają tego dosyć
"Mała Moskwa" na Bali. Rosjanie nielegalnie przedłużają pobyt, a mieszkańcy mają tego dosyć
fot. Leo_nik / / Shutterstock

W ubiegłym roku Indonezja, której gospodarka bardzo ucierpiała na pandemii Covid-19, reklamowała się na targach turystycznych w Moskwie sloganem „Czas na Bali”. Turyści wrócili, ale nie wszystko idzie zgodnie z planem – pisze „WSJ”.

Według gazety na indonezyjskiej wyspie słynącej z rajskich plaż stworzyła się teraz „mała Moskwa”. Niezadowoleni mieszkańcy prowadzą kampanie w mediach społecznościowych, domagając się od władz, by zajęły się Rosjanami łamiącymi przepisy.

„WSJ” przypomina, że od początku inwazji setki tysięcy Rosjan uciekły do okolicznych krajów, takich jak Gruzja czy Armenia. Mniejsza ich liczba udała się natomiast w bardziej egzotyczne miejsca, takie jak Bali, gdzie żywność i zakwaterowanie są stosunkowo niedrogie, a prawo imigracyjne nie jest surowo egzekwowane.

W październiku 2022 roku, miesiąc po ogłoszeniu w Rosji szerokiej mobilizacji na wojnę, liczba obywateli tego kraju wjeżdżających do Indonezji podwoiła się do 12 tys., a potem dalej rosła. W styczniu na Bali zjawiło się 22 tys. Rosjan; więcej było tylko Australijczyków.

Niektórzy zostają na wyspie, pracując zdalnie dla rosyjskich firm, na przykład w marketingu internetowym. Inni oferują swoje usługi na miejscu jako fryzjerzy, prywatni trenerzy i masażystki, a nawet stand-uperzy. Ich oferta skierowana jest do rosnącej stale rosyjskiej społeczności.

Indonezyjka Mei Nurlita, która mieszka na Bali od siedmiu lat i pracuje jako instruktorka fitness, skarży się, że Rosjanie zabierają pracę miejscowym. Przyłapani, udają, że nie mówią po angielsku albo twierdzą, że klienci są ich znajomymi – powiedziała.

Na Instagramie powstało konto o ironicznej nazwie „sekcja moskiewska na Bali”, gdzie użytkownicy umieszczają reklamy firm, które ich zdaniem prowadzone są nielegalnie przez Rosjan. Są wśród nich wypożyczalnia rowerów, szkoła surfingu i agencja turystyczna. Setki komentarzy domagają się reakcji władz.

Od początku roku do połowy marca deportowano 13 obywateli Rosji. Według władz część z nich nielegalnie przedłużyła swój pobyt, by uniknąć mobilizacji. Niektórzy wbrew przepisom pracowali, a w marcu trzy Rosjanki odesłano za świadczenie usług seksualnych.

Gubernator Bali Wayan Koster oświadczył w ubiegłym tygodniu, że poprosił rząd centralny o pozbawienie Rosjan, ale także Ukraińców, możliwości wyrabiania wiz po przyjeździe do Indonezji, bez wcześniejszego składania wniosku. „WSJ” podkreśla, że choć liczba turystów z Ukrainy również wzrosła, było ich siedem razy mniej niż Rosjan, a gniew lokalnej ludności dotyczy w znacznej mierze przybyszów z kraju Putina, którzy już wcześniej znani byli z ekscesów.

anb/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (8)

dodaj komentarz
kaczdzonjar
wywalić onuce i załadowac na pontony niech płyną do EU - najlepiej przez pacyfik i kanał panamski, a potem atlantyk, a przy słupach Herkulesa zwrócić ich z powrotem na Bali. :)
polonu
przecież oni te wyspę kupią całą po co ma im ktoś tam rządzić , co nie stać ich Rosję i Chin wystarczy sprzedać dług Amerykański i wyspa kupiona . za darmo będą jeździć .
kaczdzonjar
za co kupią, za ruble? a ty nadal polonu śniśz o wilkiej rosji, a Xi juz był oglądać swoje nowe włości, ciekaw jestem jak sie cesarzowi Xi spodobał nowy płaca zimowy na kremlu. opowiesz na o tym?
podatnik-
Tylko patrzeć jak miejsce Rosjan zajmą Chińczycy z Chińskiej Republiki Ludowej - to wtedy będzie Armagedon!
prawda_
Jasne, rosjanie sa znani z ekcesow a ukraincy niby nie? Ukraincy to najbardziej przekupny sort Rosjan.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
innowierca
na Bali Ukraincow nie chcieli ulgowo potraktowac, i te same zasady co do Rosjan wprowadzili. Tak w artykule bylo.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki