REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Majątek Trzaskowskiego: dwa mieszkania, volvo i 48 tys. zł oszczędności

2020-05-26 19:15
publikacja
2020-05-26 19:15

Dwa mieszkania, w tym jedno wspólne z żoną, oszczędności w wysokości 48 tys. zł i 4,1 tys. euro oraz samochód Volvo XC70 z 2011 r. - to majątek prezydenta Warszawy i kandydata KO na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego, wynika z jego oświadczenia majątkowego.

fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

We wtorek prezydent Warszawy złożył oświadczenia majątkowe, które zostało opublikowane na stronach miasta.

Ze złożonego oświadczenia wynika, że Trzaskowski jest właścicielem mieszkania o powierzchni 79 m kw., które odziedziczył w spadku po rodzicach. Prezydent Warszawy podał w oświadczeniu, że wartość mieszkania to "ok. 1 mln zł".

Drugie mieszkanie, którego właścicielami są Trzaskowski i jego żona (małżeńska wspólność ustawowa), ma powierzchnię 103,5 m kw. - łączna powierzchnia lokalu to 126,22 m kw. Wartość tego mieszkania to - według Trzaskowskiego - 930 tys. zł. W oświadczeniu wspomina on też, że ta nieruchomość obciążana jest hipoteką, ale złożono już wniosek o jej wykreślenie w związku ze spłatą kredytu hipotecznego.

Ponadto prezydent Warszawy ma oszczędności w wysokości 48 tys. zł oraz 4,1 tys. euro. Wartościowe mienie ruchome, którym dysponuje, to samochód Volvo XC70 z 2011 r., a także meble antyczne, które są spadkiem po rodzicach. Trzaskowski w oświadczeniu - w punkcie dotyczącym mienia ruchomego - informuje też, że obecnie toczy się postępowanie w sprawie spadku po jego zmarłej w zeszłym roku matce.

W oświadczeniu prezydent Warszawy podał również swoje przychody za 2019 r. Przychód, jaki osiągnął z urzędu m.st. Warszawy, w zeszłym roku wyniósł 151 837,59 zł. Przychód z tytułu umowy najmu mieszkania wyniósł w 2019 r 50 647,70 zł. Za wykłady w Collegium Civitas jego przychody wyniosły w zeszłym roku 46 152 zł.

Z tytułu praw autorskich Trzaskowski otrzymał z ZAiKS-u w 2019 r. 17 700,28 zł. Wymienia też Związek Artystów Wykonawców "STOART", z którego przychód za 2019 r to 2460,34 zł. Z oświadczenia wynika też, że prezydent Warszawy zarobił w Polskim Radiu S.A. w zeszłym roku 45 zł.

Z innych informacji podanych w oświadczeniu majątkowym wynika, że nie posiada on żadnych papierów wartościowych, ani nie posiada żadnych udziałów w spółkach handlowych. Nie posiada też akcji w spółkach handlowych. Nie nabywał też żadnego mienia od spółek Skarbu Państwa, samorządu terytorialnego, ani komunalnej osoby prawnej lub związku metropolitalnego.

Rafał Trzaskowski nie prowadzi działalności gospodarczej, ani nie zarządza nią. Nie zasiada we władzach spółek handlowych, spółdzielni, ani fundacji prowadzących dzielność gospodarczą. Nie ma obecnie zobowiązań pieniężnych, w tym kredytów i pożyczek, o wartości wyższej niż 10 tys. zł.

Rafał Trzaskowski podaje też w oświadczeniu majątek swojej żony. Według oświadczenia ma ona umowę dożywocia dotycząca kawalerki o powierzchni 38 m kw. - o szacowanej wartości 350 tys. zł oraz współwłasność - połowę - działki o wartości 70 tys. zł.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie, że wraz z żoną złoży oświadczenie majątkowe. Dodał też, że przedstawi projekt ustawy o jawności w życiu publicznym i wyraził nadzieję, że dzięki "publicznej presji" coraz więcej polityków ujawni swoje majątki.

"Dlatego ja dzisiaj składam swoje oświadczenie majątkowe, wraz z żoną, gdzie pokazuję cały swój majątek. Miejmy nadzieję, że presja publiczna na wszystkich tych, którzy do dzisiaj używali wszystkiego rodzaju wykrętów, kruczków prawnych, żeby całego swojego majątku nie pokazać, będzie w Polsce wzrastała po to, żeby właśnie budować zaufanie do władzy publicznej" - mówił.

Trzaskowski przyznał przy tym, że nie ma nic zdrożnego w samym w fakcie, że premier Mateusz Morawicki czy minister zdrowia Łukasz Szumowski są "bardzo majętnymi ludźmi". "Natomiast i pan premier Morawiecki, i pan minister Szumowski powinni pokazać cały swój majątek" - powiedział.

autor: Krzysztof Kowalczyk

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (63)

dodaj komentarz
katzpodola
Nie ma to jak dobrze ukryc majątek. Ci z PO to potrafią
trader18
Właśnie taka postawą, trzaskowski udowadnia coraz bardziej że jest wiarygodny.
jes
Bogacz!!! Szumowski ma tylko 1000zł na koncie !!! To jest kryształ - 1000zł i to wszystko !!!
jacyna2017
A kogo to obchodzi. Ma szczęście, że jest po 'właściwej stronie' i GW, TVN nie obrzuca go błotem, aby pomóc swoim bezideowym pupilom politycznym - dla swoich zawsze byli grzeczni!
Prawda wychodzi po latach jak dla wielu 'uczciwców' z byłych ekip.
tergal
Prezydent powinien być bezideowy, czy nie?
jes
O Morawieckim i Szumowskim prawda już wyszła i jakoś ci to nie przeszkadza.
tergal
Nie tylko on jeden ma mieszkanie po rodzicach :)
pstrzezek
Oj widzę że nie lubią Traskusia na tym forum. Każdy skupia się na majątku i jęczy że niby ma za mało albo za dużo, no i kto mu udowodni czy wszystko pokazał. Ale przecież nie w tym rzecz.

Koleś kombinuję nienajgorzej. Najpierw wszedł na TVP bo trudno bronić tworu który z informacjami ma niewiele wspólnego.
Oj widzę że nie lubią Traskusia na tym forum. Każdy skupia się na majątku i jęczy że niby ma za mało albo za dużo, no i kto mu udowodni czy wszystko pokazał. Ale przecież nie w tym rzecz.

Koleś kombinuję nienajgorzej. Najpierw wszedł na TVP bo trudno bronić tworu który z informacjami ma niewiele wspólnego. I czują ją nawet niektórzy z PiS'u. Potem pokazuje majątek, gdy inni co najwyżej pokazują środkowy palec. Dosłownie i w przenośni panie Szumowki. Więc powtórze, czy pokazał wszystko czy nie, to jest to lepiej odebrane niż to co robią przeciwnicy.

Stąd ma zupełnie inny odbiór niż mdłej Kiday - B.
tergal
A jaki z niego fachowiec, hoho :)
underwoods
Człowiekowi, który po iluś latach bycia europosłem, ministrem, posłem oraz pracy na różnych "stanowiskach", nie wspominając o pochodzeniu z dobrego domu, i który ma takie oszczędności, bałbym się powierzyć odpowiedzialną funkcję i zarządzanie publicznymi (naszymi) pieniędzmi. No chyba, że to kolejny polityk,Człowiekowi, który po iluś latach bycia europosłem, ministrem, posłem oraz pracy na różnych "stanowiskach", nie wspominając o pochodzeniu z dobrego domu, i który ma takie oszczędności, bałbym się powierzyć odpowiedzialną funkcję i zarządzanie publicznymi (naszymi) pieniędzmi. No chyba, że to kolejny polityk, który ukrywa kasę u członków rodziny.

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki