REKLAMA
PIT 2023

Macron na COP28: Państwa G7 powinny do 2030 r. zrezygnować z węgla

2023-12-01 18:07
publikacja
2023-12-01 18:07

Państwa grupy G7 powinny dać przykład światu i do 2030 roku zrezygnować z wykorzystywania węgla jako źródła energii; kontynuowanie inwestycji w branżę węglową jest absurdem w odniesieniu do naszego celu, czyli walki z globalnym ociepleniem - oświadczył w piątek prezydent Francji Emmanuel Macron, który bierze udział w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju.

Macron na COP28: Państwa G7 powinny do 2030 r. zrezygnować z węgla
Macron na COP28: Państwa G7 powinny do 2030 r. zrezygnować z węgla
/ Twitter

Na krajach G7 spoczywa ogromna odpowiedzialność, dlatego musimy dokonać fundamentalnej zmiany; przedsiębiorcy powinni zaprzestać dofinansowywania działalności nowych elektrowni węglowych - zaapelował polityk, cytowany przez agencję AFP i portal News in France.

Grupę G7 skupia wiodące demokratyczne potęgi gospodarcze świata - Francję, Japonię, Kanadę, Niemcy, USA, Wielką Brytanię i Włochy. W jej pracach uczestniczy też Unia Europejska.

Macron zaznaczył, że odejście od węgla na rzecz innych, bardziej ekologicznych nośników energii musi - w pierwszej kolejności - dokonać się w najbardziej rozwiniętych państwach świata. W ocenie prezydenta Francji pozostałe kraje powinny podjąć to zobowiązanie w drugiej kolejności.

Musimy pozwolić państwom o niższym poziomie rozwoju nadrobić zaległości gospodarcze, ponieważ jest to kwestia sprawiedliwości, ale nie może to zostać zrealizowane w oparciu o energię węglową - podkreślił francuski przywódca.

Jak dodał, Francja zamierza zaprzestać korzystania z węgla już w roku 2027.

W Dubaju, największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich, trwa 28. konferencja sygnatariuszy ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (zwana w skrócie COP28). Organizowane corocznie od 1995 roku konferencje COP mają na celu wypracowanie przez rządy polityki służącej ograniczeniu globalnego wzrostu temperatury i dostosowaniu się do skutków zmian klimatu. Tegoroczna konferencja potrwa do 12 grudnia.

Polskę w Dubaju reprezentuje prezydent Andrzej Duda. (PAP)

szm/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jas2
Każdy, kto by miał 56 czynnych reaktorów jądrowych, zbudowanych przez poprzednie pokolenia, też by tak mówił.
dasbot
Ten geronotofil powinien sprawdzić statystyki gospodarcze, gdzie jest, a gdzie był jego kraj jeszcze 10 lat temu. Chirac powiedział już bodajże w 2008 r., że gdyby nie 15 kolonii w Afryce, to Francja stałaby się krajem trzeciego świata bardzo szybko.............Panie Makaron, sprawdź Pan statystyki produkcji stali, surówki żelaznej,Ten geronotofil powinien sprawdzić statystyki gospodarcze, gdzie jest, a gdzie był jego kraj jeszcze 10 lat temu. Chirac powiedział już bodajże w 2008 r., że gdyby nie 15 kolonii w Afryce, to Francja stałaby się krajem trzeciego świata bardzo szybko.............Panie Makaron, sprawdź Pan statystyki produkcji stali, surówki żelaznej, aluminium, czy innych podstawowych surowców do produkcji dóbr trwałych, o wyposażeniu armii nie wspominając. Pociąg odjechał, a ludzi myślących logicznie i krytycznie przybywa każdego dnia. Mentor Klaus i pewna rodzina na literę R nie wystarczą. Idziesz Pan na zderzenie, jak pewien człowiek na Twoim miejscu, .....nazywał się Ludwik XVI...lud jak się dowie, to lud nie wybacza....Clown world.
abcx
Hmm, to może niech całe G7 od razu podda się Chinom, szybciej pójdzie i będzie mniej bolało...
jas2
Najwięcej energii odnawialnej na świecie produkują Chiny i USA.

Reszta to plankton.
1984
Zastanawiałem sie dlaczego po 2 tygodniach stagnacji uran zaczął drożeć. Teraz już wiem, Macron chce wpuścić wszystkich w ten sam kanał w jakim siedzą Francuzi. 3.4 tys$ za kg U w paliwie to najwyraźniej dla nich tanio jak barszcz. Ciekawe czy USA są tego samego zdania bo w/w cena oznacza 10$/MWh czyli tyle co u nich kosztuje MWh Zastanawiałem sie dlaczego po 2 tygodniach stagnacji uran zaczął drożeć. Teraz już wiem, Macron chce wpuścić wszystkich w ten sam kanał w jakim siedzą Francuzi. 3.4 tys$ za kg U w paliwie to najwyraźniej dla nich tanio jak barszcz. Ciekawe czy USA są tego samego zdania bo w/w cena oznacza 10$/MWh czyli tyle co u nich kosztuje MWh gazu ziemnego.
bha
Cóż... Na obecnym globalnym rynku od dekad zapatrzonym jak w obraz raczej tylko na Mamonę i Zyski!!!, ciekawe czy tak niby cudotwórcza dla dobra klimatu zielona transformacja energetyczna będąca w coraz szerszych prywatnych korpo monopolistycznych rękach - ciekawe czy będzie też taka jak się teraz głośno mówi i pisze niby taka tańsza Cóż... Na obecnym globalnym rynku od dekad zapatrzonym jak w obraz raczej tylko na Mamonę i Zyski!!!, ciekawe czy tak niby cudotwórcza dla dobra klimatu zielona transformacja energetyczna będąca w coraz szerszych prywatnych korpo monopolistycznych rękach - ciekawe czy będzie też taka jak się teraz głośno mówi i pisze niby taka tańsza cenowo szczególnie dla detaliczego portfela i konta zdecydowanej większości % osób?????.Oby tylko nie na NIBY!.
inwestor.pl
Czy ten szaleniec wie, że same Chiny walą kilka razy więcej CO2 niż cała Europa i Rosja?
jas2
Odnawialne źródła energii, takie jak energia wiatrowa i słoneczna, stanowią już 50,9 procent całkowitej mocy zainstalowanej w Chinach, co oznacza realizację celu planowanego na 2025 rok.
and00
"Grupę G7 skupia wiodące demokratyczne potęgi gospodarcze świata - Francję, Japonię, Kanadę, Niemcy, USA, Wielką Brytanię i Włochy. W jej pracach uczestniczy też UE."

Ja bym to raczej nazwał "przemijające potęgi"
M.in właśnie przez takie ideologiczne podejście jak tego fircyka

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki