REKLAMA

Macron: Łukaszenka musi odejść

2020-09-27 04:40
publikacja
2020-09-27 04:40
fot. Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka "musi odejść" - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla francuskiej gazety "Le Journal du dimanche".

"To, co dzieje się na Białorusi, to kryzys władzy, władzy autorytarnej, która nie może zaakceptować logiki demokracji i która utrzymuje się siłą. To jasne, że Łukaszenka musi odejść" - podkreślił Macron.

Prezydent Francji powiedział również, że jest "pod wrażeniem odwagi demonstrantów" na Białorusi. "Wiedzą, jakie ryzyko podejmują (...) a mimo to kontynuują działania na rzecz demokracji w tym kraju" - dodał Macron.

Macron podkreślił, że większość demonstrantów nie kwestionuje wyjątkowo bliskich relacji ich kraju z Rosją. Francuski przywódca przypomniał, że 14 września rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który tego samego dnia spotkał się w Soczi z Łukaszenką. "Powiedziałem Putinowi, że Rosja ma poważną rolę do odegrania i rola ta może być pozytywna, jeśli tylko nakłoni Łukaszenkę do uznania prawdy urn wyborczych i zwolnienia więźniów politycznych" - powiedział Emmanuel Macron. "To było przed dwoma tygodniami, a więc nie tak dawno" - dodał.

W przyszłym tygodniu Emmanuel Macron złoży swoją pierwszą wizytę na Litwie i Łotwie, dwóch państwach bałtyckich, które liczą na jego wsparcie w obliczu kryzysu politycznego na Białorusi i rosyjskiej presji.

Unia Europejska nie uznała wyboru Łukaszenki, a Litwa udzieliła schronienia liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej.

Według władz w Paryżu "nie jest wykluczone" spotkanie Macrona w Wilnie z białoruską opozycją.

Swiatłana Cichanouska powiedziała w czwartek dziennikowi "Le Figaro", że ma duże oczekiwania wobec prezydenta Macrona.

"Chcemy, aby prezydent Francji zaangażował się w przełamanie impasu na Białorusi i pełnił rolę mediatora. Emmanuel Macron musi mówić głośniej, dużo od niego oczekujemy" – podkreśliła Cichanouska.

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Oficjalnie z wynikiem 80,1 proc. wygrał je Łukaszenka. (PAP)

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (27)

dodaj komentarz
abcx
Emmanuel Macron też musi odejść, żółte kamizelki już od dłuższego czasu się tego domagają...
jpelerj
I mogę się założyć, że odejdzie. Po 5 latach. A Francuzi to i tak uznają za sukces. Zieew.
rafpaf
Widzę, że rosyjscy trolle mają się dobrze w komentarzach, zawsze mnie zastanawia ile wam płacą, pewnie tak średnią rosyjską? Takie luksusowe 100 $?
cwany_lis
Macron musi odejść tak samo jak Łukaszenka !
I ....tu jest olbrzymia szansa że tak się stanie podczas zbliżających się wyborów !
demeryt_69
Czy Zona tego bajgla pobiera już emeryturę?
drabio
Hey mandrala: Aż tak ciebie obchodzi cudza żona?

Może napiszesz czy twoja żona pobiera emeryturę o ile ją masz?

darius19
uwielbiam opinie typu - "jestem pewien".
Wiatraki sa szkodliwe, jak i 5G, szczepionki => zaraza, demokracja w ktorej mozna pisac co sie mysli - be, ziemia jest plaska, dystans spoleczny to bzdura a koronawirus nie istnieje, nauka i fakty - won, WIARA TO JEST TO
pakamera
Jestem pewien,że we Francji jest więcej zwolenników odejścia Macrona,niż na Białorusi odejścia Łukaszenki.
drabio
Skąd ta pewność?

Rozumiem że Pan z Białorusi...od Łukaszenki?
traderfr
Micron musi odejść wraz z babcią.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki