Macierewicz: Tysiące dronów dla wojska

MON zamierza kupić tysiące latających bezzałogowców dla obrony terytorialnej i wojsk operacyjnych, ich masowe użycie pozwoli obniżyć cenę powiedział we wtorek w Zielonce k. Warszawy szef MON Antoni Macierewicz.

Prezentacja projektów najnowszych polskich bezzałogowych statków powietrznych
Prezentacja projektów najnowszych polskich bezzałogowych statków powietrznych (fot. Adam Chelstowski / FORUM)

W Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w Zielonce minister obserwował pokaz z wykorzystaniem latających bezzałogowców. "One są przygotowywane zarówno do tego, żeby zostały w nie wyposażone wojska operacyjne i przede wszystkim przyszłe Wojska Obrony Terytorialnej. Liczymy na to, że wkrótce one wejdą do seryjnej produkcji" powiedział Macierewicz.

"Ich masowe użycie da możliwość obniżenia ceny, tak że będzie nas stać na to, by stanowiły skuteczne narzędzie działania w każdej sytuacji obronnej, w jakiej się możemy znaleźć" dodał szef MON.

Macierewicz powiedział też, że liczy, iż dzięki dronom "nasze zdolności bojowe będą takie, byśmy byli w stanie obronić się przed każdym zagrożeniem".

"To jest także odpowiedź na te wszystkie nieroztropne uwagi, jakie słyszeliśmy, dotyczące obrony terytorialnej kraju. To będą żołnierze, to będą formacje wyposażone w najnowocześniejszą broń" powiedział Macierewicz, nawiązując do znajdującego się w Sejmie projektu, który zmierza do powołania piątego rodzaju sił zbrojnych - Wojsk Obrony Terytorialnej.

Minister nie podał konkretnej liczby dronów, jakie wojsko zamierza nabyć. "Zamierzam kupić tyle, ile będzie potrzebne do działania poszczególnych formacji. Ta broń, jeżeli chodzi o drony, jest bronią masową. Jej skuteczność zależy od masowości. Tak więc mówimy o tysiącach egzemplarzy" powiedział Macierewicz. Dodał, że wdrożenie prezentowanych we wtorek dronów do produkcji zajmie co najmniej rok.

Dyrektor WITU płk Jacek Borkowski przedstawił opracowane w Instytucie uzbrojenie, które mogą przenosić bezzałogowe statki latające, w tym głowice bojowe i bombę szybującą precyzyjnego rażenia "Larus". Podkreślił, że uzbrojenie opracowywane w WITU może być stosowane na różnych platformach. "Innowacyjność systemu polega na tym, że potrafi trafiać w punkt, mamy nadzieję, że w przypadku głowic kumulacyjnych zastąpi on przeciwpancerne pociski kierowane" - dodał. Dyrektor wyraził przekonanie, że te i inne głowice - odłamkowo-burząca i termobaryczna - "zrewolucjonizują pole walki".

"Wykorzystanie dronów w terenie zurbanizowanym pozwoli wojsku przede wszystkim prowadzić działania poza zasięgiem wzroku. Teren zurbanizowany jest skomplikowany, prowadzenie walki jest dosyć trudne, zaś uderzenie w punkt powoduje, że możliwości wojska wzrastają" - powiedział dziennikarzom. "Dzisiejsze konflikty zbrojne toczą się głównie w terenie zurbanizowanym, stąd nasze prace" - podkreślił. Poinformował, że trwają prace nad uruchomieniem produkcji uzbrojenia do dronów, a licencję - nie wyłączną - WITU sprzedał bydgoskim zakładom Belma, gdzie trwają prace nad uruchomieniem produkcji.

Minister Macierewicz obejrzał pokazy w locie systemu ostrzegawczo-obserwacyjnego "Wrzaskun" opracowanego w WITU, taktycznego bezzałogowca Łoś wyprodukowanego przez grupę WB, który może przenosić uzbrojenie, a także dynamiczną prezentację umiejętności operatorów małych dronów pionowego startu i lądowania.

W lipcu MON anulowało postępowania, które miały wyłonić bezzałogowe statki powietrzne kategorii taktycznej krótkiego zasięgu (program "Orlik") i kategorii mini ("Wizjer"); do nowego postępowania MON zamierza dopuścić tylko krajowe podmioty należące do skarbu państwa. Plan modernizacji technicznej zakłada zakup w najbliższych latach bezzałogowców klasy mini pionowego startu i lądowania, bezzałogowców klas mikro i mini, BSP taktycznych krótkiego zasięgu, taktycznych średniego zasięgu oraz operacyjnych (kategoria MALE). Niektóre z aparatów latających mają być przystosowane do przenoszenia broni.

Wojsko Polskie korzysta z latających bezzałogowców od 2006 roku. Obecnie używa dronów rozpoznawczych trzech typów. Bezzałogowe aparaty mają służyć także do kierowania ogniem broni dalekiego zasięgu. Uzbrojone bezzałogowce polskiej produkcji zostały już zamówione przez odbiorców zagranicznych.(PAP)

brw/ ral/ karo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~jurek35

Chory człowiek szkodzący Państwu

! Odpowiedz
0 6 ~LOLek

Kiedyś rozmawialiśmy z kolegą o możliwości produkcji gier komputerowych w Polsce. On się zaśmiewał, że chyba tylko kartonowych opakowań i rysował kółka na czole.

! Odpowiedz
7 5 ~crocodilo

To beda drony na dwoch nogach a latac po wypiciu redbulla.

! Odpowiedz
7 4 ~NIK

On chyba Gwiezdne wojny za często oglądał.

! Odpowiedz
6 5 ~DJCat

Ta wiadomość jest nieaktualna odkąd wyszła z ust Macierewicza.
Mam pytania:
- po co obronie terytorialnej drony w dużej ilości, skoro mają się koncentrować na defensywie?
- jeżeli ma to być broń na czasy partyzantki to gratuluję (Gruzińskie drony podczas wojny bezpiecznie wylądowały na rosyjskich lotniskach)
Antek nie wiedział co powiedzieć na pokazach (jak w Mielcu lub w Sejmie) więc rzucił bez przygotowania jakiś pomysł/teorię ogłaszając go jako decyzję/fakt. Cały Antek...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~silvio_gesell

Powinniśmy także inwestować w technologię zdalnie detonowanych ładunków wybuchowych. To jedna z najskuteczniejszych form obrony przed regularną armią.

! Odpowiedz
8 4 ~hehehe

"Rence opadaja" coraz nizej :) To juz reportarze z psychiatryka bardziej wiarygodne... A General Misiewicz i major Janinger dowódcami flotylli dronów atomowych - bojowych :)

! Odpowiedz
13 6 ~lolo

A drony będą napędzane gilami z nosa pisowców:) A najbliższy szpital specjalistyczny dla Antka jest w Tworkach pod Warszawą

! Odpowiedz
11 8 ~DronyIpoDronach

Ktore mozna wylaczyc jednym prostym urzadzeniem emitujacym fale elktormagneczne. Fantastyczny pomysl.

Next!

! Odpowiedz
4 8 ~asdasdas

nie no lepiej żeby wyłączyli caracala z 28 osobami na pokładzie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil