REKLAMA

Macierewicz: Polska armia musi być skuteczniejsza

2016-09-10 16:57
publikacja
2016-09-10 16:57

Polska armia musi być nie tylko silniejsza i nowocześniejsza, ale także skuteczniejsza; musi być zdolna współdziałać z naszymi sojusznikami - mówił w sobotę we Wrocławiu szef MON Antoni Macierewicz.

Macierewicz: Polska armia musi być skuteczniejsza / fot. Adam Chelstowski / FORUM

Minister wziął udział w uroczystej promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, która odbyła się na wrocławskim rynku. W tym roku aż 432 absolwentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki otrzymało stopień podporucznika. Był to najliczniejszy od lat rocznik, który otrzymał promocje na pierwszy stopień oficerski.

Szef MON podkreślił, że świeżo promowani oficerowie biorą na siebie wielki obowiązek. "Polska armia musi być nie tylko silniejsza i nowocześniejsza, ale musi być także skuteczniejsza, musi być zdolna współdziałać z naszymi sojusznikami" - mówił.

Na uroczystości byli obecnie przedstawiciele wojska USA, Francji i Niemiec. "To znak, że dziś stoimy razem, by bronić się przed każdą agresją. Już niedługo wojska tych państw (USA, Francji i Niemiec - przyp. PAP) staną na naszej wschodniej granicy. To wy - młodzi oficerowie - będziecie dowodzili oddziałami współdziałającymi z wojskami NATO, współdziałającymi z wojskami amerykańskimi. Zawsze przy tym będziecie pamiętali, że waszym obowiązkiem jest poświęcenie i służba Polsce i narodowi polskiemu" - mówił do absolwentów Macierewicz.

Dodał, że wielu z absolwentów podejmie służbę w nowym rodzaju sił zbrojnych - wojskach obrony terytorialnej kraju. "Do was zwracam się szczególnie, bo wasza misja będzie szczególna. Pamiętajcie, że będziecie działać nie tylko w wojsku, ale także wśród ludności cywilnej. Waszym szczególnym obowiązkiem będzie bliskość, wsparcie i nawiązywanie relacji z ludnością, której macie służyć i pomagać" - mówił.

Szef MON dodał, że absolwentów, którzy w sobotę otrzymali promocję "dotknął szczególny zaszczyt". "Ta promocja odbywa się 10 września, w dniu który przypomina o ofierze tych, którzy polegli pod Smoleńskiem - prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, dowódców Wojska Polskiego, ale także tej, która patronowała Solidarności Anny Walentynowicz" - mówił Macierewicz.

Dodał również, że nowe Wojsko Polskie ma być "uosobieniem wielkości Polski". "Nic nie jest warty naród, który nie dąży do wielkości, nic nie jest warte wojsko, które nie jest gotowe bronić tej wielkości" - mówił Macierewicz.

Szef MON dziękował za obecność na uroczystości Joannie i Andrzejowi Gwiazdom. "To twórcy Solidarności, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych, które wyprowadziły Polskę ku niepodległości (...). Wasza obecność na tej uroczystości ma szczególny charakter. To znak, że Polska dziś odzyskuje swoją siłę (...). Jesteście dla tych ludzi znakiem wartości, jakie powinny im przyświecać" - mówił minister.

Wśród 432 absolwentów, którzy otrzymali promocję na pierwszy stopień oficerski jest 65 kobiet. (PAP)

pdo/ bos/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~gosc
Ale mamy dzielnych wojskow do brania kasy z podatkow naszych Wojsko aż się patrzy uzbrojone po zeby gdzie te samoloty slynne przez trzy dni latali nad wickiem jednym samolotem aż 5 razy przyleciał w tym czasie i to stary podciwy ruski samolot co lata już 50 lat kupujemy ciągle nowe uzbrojenie i tego nie widać ani w powietrzu Ale mamy dzielnych wojskow do brania kasy z podatkow naszych Wojsko aż się patrzy uzbrojone po zeby gdzie te samoloty slynne przez trzy dni latali nad wickiem jednym samolotem aż 5 razy przyleciał w tym czasie i to stary podciwy ruski samolot co lata już 50 lat kupujemy ciągle nowe uzbrojenie i tego nie widać ani w powietrzu ani na ladzie ale niema co się martwic bracia z zachodu za wielkiej wody nas obronia zanim przybędą z tym swoim sprzetem to tylko ziemię uprawic kukurydze zasiac
~rapcio
Jak wytniemy puszczę białowieska to powstanie cała dywizja specjalna uzbrojona w kije bejsbolowe imienia prawdziwych Polaków.
~witek
A gdzie jego "śliczny" choć pokraczny złoty chłopiec czy to nie jego pomysły?
~panika_w_gaciach
Nie osiągną tego bzdurną decyzją zakupu kilkunastu / kilkudziesięciu antyrakiet. Ci co mają nas zaatakować mają tysiące pocisków rakietowych. Mogą nawet dla kawału po "sukcesie" Macierewicza ogłosić, że dołączyli do uzbrojenia taką samą ilość rakiet, ale kosztowało ich to znacznie taniej bo antyrakiety Nie osiągną tego bzdurną decyzją zakupu kilkunastu / kilkudziesięciu antyrakiet. Ci co mają nas zaatakować mają tysiące pocisków rakietowych. Mogą nawet dla kawału po "sukcesie" Macierewicza ogłosić, że dołączyli do uzbrojenia taką samą ilość rakiet, ale kosztowało ich to znacznie taniej bo antyrakiety jako bardziej skomplikowane technicznie są znacznie droższe; i czekamy na wasz następny ruch. Jak może się skończyć podobny wyścig wiadomo, więc po co się w to g... pakować.
~razdwatrzy
Będziemy się zbroić. Stać nas na to? I co dalej jak kupimy nową broń? Kolega węszący minister szuka wroga. Mnie się wydaje że wystarczy mniej pyskować i żadnej broni nie trzeba. No ale politycy zawsze walczyli nie swoimi pieniędzmi i rękami. W razie czego będą na uchodźctwie a naród zdechnie.
~dependziak
kolego nas nie stać byc dalej bezbronnym... bo kiedy zacznie sie nowy pdozial porzadku na swiecie bedziemy przedmotem gry innych a nie podmiotem do rozmow.

Nowoczesna armia to powinno byc haslo wyborcze i sposob do wzrsotu gospodarki.
Slabo to wyglada ...TAK ale od czegos trzeba zaczynac i konsekwentnie jechac w tym kierunku
kolego nas nie stać byc dalej bezbronnym... bo kiedy zacznie sie nowy pdozial porzadku na swiecie bedziemy przedmotem gry innych a nie podmiotem do rozmow.

Nowoczesna armia to powinno byc haslo wyborcze i sposob do wzrsotu gospodarki.
Slabo to wyglada ...TAK ale od czegos trzeba zaczynac i konsekwentnie jechac w tym kierunku a bedziemy mieli armie jak ma Turcja ...ktora moze zestrzelic rosyjski samolot i byc dalej przyjacilem Putina ...mozna ? MOZNA !!! Rusek rozmwia tylko z silnym ...reszcie wydaje polecenia i wyznacza im granice ... czego bylismy nieraz swiadkiem ...
~jklo odpowiada ~dependziak
Kolego popatrz na Czechów w 2 wojnie światowej. Źle na tym nie wyszli
~dependziak odpowiada ~jklo
my jestesmy w innym miejscu EUROPY...niestety jestesmy obecnie za slabi by wykorzystac na korzysc nasza geostrategiczna pozycje bo jestesmy jak zwrotnica w srodku europy...
poogladaj sobie dr Jacka Bartosiaka...na youtubie sa jego wypowiedzi...
chociaz jedna wypowiedz jego obejrzyj dotyczaca Chin i tworzenia nowego jedwabnego
my jestesmy w innym miejscu EUROPY...niestety jestesmy obecnie za slabi by wykorzystac na korzysc nasza geostrategiczna pozycje bo jestesmy jak zwrotnica w srodku europy...
poogladaj sobie dr Jacka Bartosiaka...na youtubie sa jego wypowiedzi...
chociaz jedna wypowiedz jego obejrzyj dotyczaca Chin i tworzenia nowego jedwabnego szlaku i nasza rolą w Europie.
a Czesi teraz beda szli ku Niemcom oni zawsze odwracaja sie tam skad wieje silniejszy wiatr...ale sa za gorami i nie sa na glownym szlaku miedzy europa zach a rosją i moga sobie pozwolic na taka polityke / jak szwajcaria europy /...
~hs
Ciężkie zadanie przed Macierewiczem, z bandy pijanej, rozpasanej hołoty zrobić prawdziwą armię.
~MS
Nie masz pojęcia o czym piszesz. od 15 lat podporucznikiem w WP nie zostanie byle moczymorda. Popatrz ilu jest chętnych na 1 miejsce podczas rekrutacji.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki