Macierewicz: Będę dążył, by do szkół wróciło przysposobienie wojskowe

Starania na rzecz wprowadzenia do szkół obowiązkowego przysposobienia wojskowego, zapowiedział szef MON Antoni Macierewicz, który w niedzielę w Mińsku Mazowieckim obserwował ćwiczenia organizacji paramilitarnych.

Macierewicz: Będę dążył, by do szkół wróciło przysposobienie wojskowe
Macierewicz: Będę dążył, by do szkół wróciło przysposobienie wojskowe (fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Podkreślił, że organizacje proobronne to nie obrona terytorialna - choć z nich będą także rekrutowani żołnierze OT; zapewnił, że Wojska Obrony Terytorialnej będą integralną częścią sił zbrojnych, włączoną w ich strukturę dowodzenia.

"W przyszłym roku będę dążył do tego, by wychowanie obywatelskie obejmowało także przysposobienie wojskowe. Widać wyraźnie, że zaniechanie przysposobienia wojskowego w szkołach było błędem" powiedział Macierewicz w siedzibie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Szef MON obserwował tam kolejne ćwiczenia drużyn "Strzelca" i Federacji Organizacji Proobronnych.

"Liczę na to, że te struktury, organizacje proobronne, będą dobrym wstępem do powszechnego przywrócenia przysposobienia wojskowego w szkołach" dodał minister, który przed dwoma miesiącami wyrażał przekonanie, że należałoby wprowadzić do szkół przysposobienie wojskowe.

Jak powiedział, byłby to "obowiązkowy, normalny przedmiot", "jeżeli pani minister Zalewska znajdzie możliwość włączenia go do programu szkolnego". "Jeżeli nie uda się w tym roku, będę zmierzał do tego, żeby w roku następnym taki przedmiot obejmował wszystkich uczących się, wszystkich uczniów, ale to jest na razie plan" zaznaczył.

Minister podkreślił, że organizacje, których członkowie ćwiczyli w Mińsku Mazowieckim, "to nie są Wojska Obrony Terytorialnej, to są organizacje proobronne, z których prawdopodobnie wielu się do WOT zgłosi".

Zaznaczył, że "ich główna funkcja i to, do czego oni są dzisiaj przygotowywani, to przede wszystkim współdziałanie z administracją lokalną w sytuacjach kryzysowych, ale także ujednolicanie ich sposobu działania z działaniami wojska, tak aby byli dobrym łącznikiem między administracją lokalną i wojskiem w sytuacji kryzysowej bądź nawet w sytuacji bojowej".

Zajęcia w Mińsku obejmowały ćwiczenia z zespołowych technik posługiwania się bronią, taktyki i technik interwencji, elementów konwojowania, a także przeszukania.

Jak powiedział szef MON, "to jest normalny program związany z przygotowaniem do działań bojowych, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych", kiedy "wymagane są najróżnorodniejsze sprawności, zdolności". Dodał, że większość ćwiczeń to klasyczne ćwiczenia bojowe - rzut granatem, przygotowanie do strzelania, ale także działania związane z zagrożeniem porządku i bezpieczeństwa.

Wg Macierewicza "to wielki ruch proobronny był jednym z istotnych motywów, dla których została podjęta o powołaniu wojsk obrony terytorialnej kraju". Podkreślił, że obrona terytorialna będzie "integralną częścią struktury armii polskiej", włączoną w system dowodzenia siłami zbrojnymi.

Sejm pracuje obecnie nad projektem nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony, który zakłada powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej jako samodzielnego rodzaju sił zbrojnych.

WOT mają zostać powołane z początkiem przyszłego roku. W 2018 r. WOT mają liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w 2019 r. ponad 50 tys. Rząd szacuje koszty utworzenia, wyposażenia i funkcjonowania obrony terytorialnej do 2019 r. na ok. 3,6 mld zł. Do 2012 r. w szkołach ponadgimnazjalnych był przedmiot o nazwie przysposobienie obronne.

Od 1 września 2012 r. zastąpił je przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa, od 2009 r. realizowany również w gimnazjach. Zakres nauczania na tym został uzgodniony przez ministrów edukacji narodowej, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji. (PAP)

brw/ ksi/ zab/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Marek

Za trzy lata po PIS nie zostanie ślad!! Nikt kogo znam, nie zagłosuje na PIS!!

! Odpowiedz
0 0 ~Agnieszka

u mnie podobnie, ale trzy lata to i tak długo, o wiele za długo.

! Odpowiedz
0 2 ~AL

Wprowadzić po 2 godziny,religii 2 godziny, śpiewu 2 godziny, wf 2 godziny, historii 2 godziny - resztę przedmiotów wykluczyć

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 3 ~edd

Kiedy reaktywacja ORMO?

! Odpowiedz
4 4 ~PIKOLO

TAK SUPER PROJEKT === PIERDOŁY I JESZCZE RAZ PIERDOŁY ILE JESZCZE LAT BĘDZIEMY SŁUCHAĆ TAKICH BREDNI GOSPODARKA LEŻY LUDZIE GROSZE ZARABIAJĄ ŻYCIE JAK W AMAZONII A TEN MA PROBLEM Z PRZEDMIOTEM PRZYSPOSOBIENIA JAK CHCESZ TO WPROWADŻ I DAJ ŻYĆ == RĘCE OPADAJĄ JAK CZŁOWIEK TEGO SIĘ NACZYTA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~Heniek

Rząd patriotyczny dąży do rozwoju obronności dla zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom, - rząd marionetkowy wykonuje polecenia płynące z krajów dominujących w regionie i dba o swoją przyszłość na wypadek utracenia władzy we własnym kraju, np Tusk i reszta.

! Odpowiedz
0 1 ~rozsądny

Z bezsensem lekcji PO czy PW mogą tylko konkurować lekcje wiary czyli Religii .Ale ciemnogród w natarciu .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil