REKLAMA

Twórca Naszej Klasy zbiera kolejne miliony z rynku i inwestuje w nowy fundusz

Michał Kubicki2022-01-20 10:38redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-01-20 10:38
Twórca Naszej Klasy zbiera kolejne miliony z rynku i inwestuje w nowy fundusz
Twórca Naszej Klasy zbiera kolejne miliony z rynku i inwestuje w nowy fundusz
/ Puls Biznesu

Założyciel Naszej Klasy ogłosił, że sprzedaje akcje swojej kolejnej firmy, dzięki czemu zbierze z rynku ponad 90 mln zł. Produkujący mobilne gry Ten Square Games okazał się kurą znoszącą złote jaja.

W środę spółka ogłosiła, że jej akcjonariusze Maciej Popowicz i Arkadiusz Pernal sprzedają łącznie 438,1 tys. akcji, stanowiących 6 proc. w kapitale zakładowym spółki. Cena sprzedaży akcji w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu została ustalona na 315 zł - podała spółka. Tym samym otrzymają oni ponad 138 mln zł. Na zamknięciu notowań w środę kurs akcji Ten Square Games wynosił 355 zł. Dyskonto przy sprzedaży akcji wynosi więc. 11,3 proc. Pozostali akcjonariusze zareagowali przeceną i zbliżeniem się do cen z ABB. Kurs po godzi. 10.30 tracił ok. 9 proc.

Bankier.pl

Co to jest ABB?

Dzięki procedurze ABB (ang. accelerated book-building), czyli przyspieszonej budowy księgi popytu, akcjonariusze za pośrednictwem domu maklerskiego organizują szybką sprzedaż posiadanych przez siebie pakietów akcji, oferując je zainteresowanym inwestorom poniżej ceny rynkowej (dyskonto zazwyczaj wynosi ok. 10 proc.).

Dzięki temu mogą sprzedać znaczną liczbę akcji bez zaburzania giełdowego rytmu, a inwestorzy otrzymują według nich atrakcyjne aktywo w dodatku z dyskontem w stosunku do ceny rynkowej. To popularna metoda zamieniana akcji na gotówkę, zwłaszcza wśród założycieli i znaczących akcjonariuszy giełdowych spółek. Przeprowadzali ją m.in. akcjonariusze LiveChatu, Mobruka, Mercatora czy Allegro.

Taką procedurą już kolejny raz przeprowadzili akcjonariusze Ten Square Games – producenta gier na smartfony takich jak "Fishing Clash" czy "Hunting Clash", które zapewniają kwartalne zyski na poziomie ok. 35 mln zł.

Nasza Klasa, Ten Square Games i co dalej?

Maciej Popowicz to założyciel Naszej Klasy, który swego czasu sprzedał ją estońskiemu funduszowi Forticom. Wówczas mówiło się o kwocie ok. 200 mln zł. Jego następnym projektem, w który zainwestował pozyskane środki jest właśnie producent gier mobilnych Ten Square Games.

To firma, która dzięki swoim sukcesom komercyjnym i finansowym pozwoliła Popowiczowi znaleźć się w rankingach najbogatszych Polaków z majątkiem przekraczającym 1 mld zł. Pierwszy znaczny przypływ gotówki ze zbywanych akcji dewelopera nastąpił podczas debiutu spółki na giełdzie w 2018 r. Wtedy ze sprzedaży w ofercie publicznej Popowicz i Pernal otrzymali odpowiednio 56 mln zł i 27 mln zł.

W przeprowadzonej obecnie procedurze ABB pozyskają z kolei ponad 92 mln zł i blisko 46 mln zł. To jednak nie pierwsza ich sprzedaż w ostatnich latach. W styczniu 2020 roku sprzedali ponad 13 proc. akcji po 230 zł za sztukę, co pozwoliło im pozyskać 221,6 mln zł. W styczniu 2021 roku zbyli blisko 10 proc. po 500 zł za sztukę. Zyskali na tej transakcji ponad 361 mln zł. Sam Maciej Popowicz za swój pakiet otrzymał ponad 250 mln.

Po rozliczeniu transakcji Maciej Popowicz, wciąż będzie posiadał ponad 1,32 mln akcji wartych blisko 420 mln zł.

Wygląda na to, że styczniowa sprzedaż jest już tradycją i pozwala upłynniać akcyjne aktywa akcjonariuszy i założycieli spółki, która w ostatnich latach odniosła sukces i jest przykładem znacznego wzrostu kapitalizacji. Podczas oferty publicznej akcje kosztowały 46 zł i dały ok. 350 mln kapitalizacji .W szczycie notowań i pandemicznej hossy na producentach gier za akcje płacono blisko 700 zł. Na początku 2022 roku cena jest ponad 50 proc. niżej co i tak daje kapitalizację na poziomie ponad 2,3 mld zł i trzecie miejsce pod tym względem w licznie reprezentowanym sektorze na giełdzie.   

Sam Maciej Popowicz został głównym inwestorem funduszu Inwestycyjnego Third Dot. Fundusz będzie realizował strategię skoncentrowanego portfela spółek małej i średniej wielkości, głównie europejskich.

„Będziemy inwestowali przeważnie w spółki z branż technologii i biotechnologii. Takich spółek jest więcej w Europie Zachodniej, dlatego raczej rzadko będziemy inwestować na GPW – mówił na łamach Pulsu Biznesu Andrzej Bernatowicz, zarządzający funduszem.

„Poznaliśmy się z Andrzejem na płaszczyźnie zawodowej i bardzo zaimponował mi jego styl pracy – wielki profesjonalizm i etyka. Nowe technologie są mi bardzo bliskie, więc zdecydowałem się na współpracę i pomoc w uruchomieniu funduszu inwestującego m.in. w spółki technologiczne i biotechnologiczne” – mówił Maciej Popowicz cytowany przez Puls Biznesu.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek.

Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (1)

dodaj komentarz
anannke
"zbiera kolejne miliony z rynku" - ładne określenie na porzucanie kolejnej własnej firmy :)

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki