Macedonia Północna jest gotowa na rozmowy ws. członkostwa w UE

Macedonia Północna jest gotowa, żeby rozpocząć rozmowy na temat członkostwa w Unii Europejskiej - powiedział przebywający we wtorek z wizytą w stolicy tego kraju Skopje przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

(fot. Ognen Teofilovski / Reuters)

Tusk ocenił, że Macedonia Północna "zrobiła wszystko", czego od niej oczekiwano, i zwrócił się do przywódców UE, aby "wnieśli swój wkład" w rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych.

Szef Rady Europejskiej spotkał się w czasie swej wizyty z prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim i premierem Zoranem Zaewem.

Macedonia Północna kandyduje do UE od 2005 r., ale Grecja zablokowała jej starania o przystąpienie do Unii z powodu sprzeciwu wobec jej dawnej nazwy Macedonia. Ateny uważały, że używanie przez północnego sąsiada Grecji nazwy Macedonia było zawłaszczaniem historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków i mogło być w przyszłości podstawą ewentualnych roszczeń terytorialnych do greckiej prowincji o tej samej nazwie. Ateny i Skopje osiągnęły porozumienie w sprawie trwającego prawie trzy dekady sporu w zeszłym roku.

Po złożeniu wizyty w Macedonii Północnej Tusk udał się do stolicy Albanii, Tirany, gdzie rozmawiał z premierem Edim Ramą. Wezwał albańskie władze, aby w dalszym ciągu podejmowały wysiłki na rzecz poprawy rządów prawa oraz walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

"Akcesja Albanii i regionu (Bałkanów) do Unii Europejskiej leży w najlepszym interesie całej Europy. Nie będzie bowiem stabilnej i bezpiecznej Europy bez integracji całych Bałkanów do UE. Stawką jest nasza wspólna przyszłość" - podkreślił Tusk.

Po pozytywnych zaleceniach Komisji Europejskiej Albania i Macedonia Północna oczekują, że Rada Europejska podejmie w przyszłym miesiącu decyzję o rozpoczęciu pełnych negocjacji członkowskich z tymi dwoma krajami bałkańskimi. 

cyk/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 10 ajwaj

Super :)
W koncu dawne mocarstwo po BREXIT GB trzeba godnie zastapic. Albania, Czarnogóra, Makedonia, Kosowo itd. to interesujacy zamiennik.
Roznica, ze GB placila mld. € a w/w te miliardy zabiora nie jest wazna, jesli chodzi o idealy UE
M.in LGBT, najrózniejsze zakazy-nakazy np. dlugosc europejskiego banana, grubosc europejskiej cebuli czy ogórka, europejska torebka foliowa itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil