REKLAMA

Macedonia Płn. ma nowy rząd, Zoran Zaew premierem

2020-08-31 02:32
publikacja
2020-08-31 02:32
Reuters

Parlament Macedonii Północnej zatwierdził w nocy z niedzieli na poniedziałek, po dwudniowej debacie, nowy koalicyjny rząd na czele z dotychczasowym premierem Zoranem Zaewem.

W lipcowych wyborach parlamentarnych partia Zaewa, Socjaldemokratyczny Związek Macedonii (SDMS), zdobyła 36 proc. głosów, co nie wystarczyło jednak do samodzielnego rządzenia.

SDMS zawarł porozumienie koalicyjne z partiami albańskiej mniejszości, które zdobyły 20 proc. głosów i 27 mandatów w 120-osobowym Zgromadzeniu (Sobranje).

Nowy gabinet Zaewa składa się z czterech wicepremierów i 15 ministrów. Porozumienie koalicyjne przewiduje m.in., że na 100 dni przed końcem czteroletniej kadencji rządu, w 2024 roku, Zaew przekaże urząd premiera przedstawicielowi mniejszości albańskiej, którego wskaże koalicyjny partner. Po raz pierwszy w historii kraju etniczny Albańczyk będzie kierował rządem w Skopje.

W swym wystąpieniu w parlamencie Zaew zapowiedział, że jego rząd skupi się na ożywieniu gospodarki, zwalczaniu korupcji i łagodzeniu skutków pandemii koronawirusa. Obiecał podwyżkę emerytur i płacy minimalnej oraz reformę sądownictwa.

Konserwatywna opozycja ostro skrytykowała nowy gabinet, twierdząc, że jest on "niezdolny" do uporania się ze skutkami pandemii i spełnienia obietnic.

Podczas debaty parlamentarnej kilkaset osób zgromadziło się przed biurem Unii Europejskiej i budynkiem parlamentu, protestując przeciwko zmianie nazwy kraju na Macedonia Północna oraz "dyskredytowaniu" macedońskiej tożsamości narodowej.

Ten bałkański kraj w zeszłym roku zmienił nazwę, żeby zakończyć wieloletni spór z Grecją. Ugoda z Atenami miała otworzyć władzom w Skopje drogę do rozpoczęcia negocjacji o wstąpienie do Unii Europejskiej.

"Będę przewodził rządowi, który nie zboczy z drogi prowadzącej do członkostwa w Unii Europejskiej po uzyskaniu członkostwa w NATO" - zapewniał Zaew w połowie sierpnia po otrzymaniu od prezydenta misji sformowania nowego rządu.

Parlament Macedonii Płn. dokonał samorozwiązania w lutym w wyniku kryzysu politycznego, który wybuchł, gdy UE na jesieni odmówiła wyznaczenia terminu rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych ze Skopje. Dwa miesiące wcześniej ze stanowiska premiera ustąpił Zaew, który do wyborów kierował gabinetem technicznym, zarządzającym bieżącymi sprawami.

Pod koniec marca br. Unia Europejska zgodziła się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną. (PAP)

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki